Kāda ir Cēsu kauju starptautiskā nozīme. Vēsturnieku diskusija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pirmdien, 22. jūnijā, Cēsīs tiek svinēta Latvijas Uzvaras diena, Cēsu kauju 101. gadadiena. Dienas ievērojamākais notikums ir vēsturnieku diskusija "Cēsu kauju starptautiskais un reģionālais konteksts".

Diskusijā sprieda par tā laika vēstures līkločiem, ārzemju spēku stratēģiskajām interesēm Latvijā, Latvijas bruņoto spēku vienību lomu, politisko situāciju un citām tēmām. Diskusiju vada vēsturnieks Dr.hist. Jānis Šiliņš, tajā piedalās Ārlietu ministrijas speciālo uzdevumu vēstnieks Dr.hist.Gints Apals, Latvijas Okupācijas muzeja ekspozīcijas kurators, vēsturnieks Dr.hist. Kārlis Dambītis, Vidzemes Augstskolas profesors, vēsturnieks Dr.hist. Tālis Pumpuriņš, Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas pētnieks, vēsturnieks Mg.hist. Valdis Kuzmins.

Latvijas Uzvaras dienas programmu Cēsīs veido tās idejas autors Renārs Sproģis ar radošo komandu – režisori Edīti Siļķēnu, producenti Jolantu Sausiņu, Cēsu Kultūras centra un Cēsu Vēstures un mākslas muzeja speciālistiem.

Pirms 101 gada Latvijas valsts pastāvēšana tika izcīnīta Neatkarības kara laikā. Pagrieziena punkts kara gaitā notika tieši Ziemeļlatvijas frontes līnijā, kur latviešu un igauņu karaspēki 22. jūnijā pie Cēsīm uzveica Landesvēra armiju un devās tālāk uz Rīgu.

Vairāk par Cēsu kaujām var lasīt vēsturnieka Šiliņa rakstā LSM.lv Uzvaras diena - Cēsu kauju noslēgums.

Latvijas Uzvaras dienas, Cēsu kauju 101. gadadienas uzmanības centrā ir varonība un cilvēkstāsti. Uzvaras dienas svinību ietvaros Latvijas iedzīvotājus aicina arī apmeklēt foto un audio izstādi Cēsu pilsētvidē, piedalīties izlaušanās spēlē un izkļūt no ienaidnieka ģenerāļa kabineta Cēsu Vēstures un mākslas muzejā.

Jau no 17. jūnija ikviens Latvijas iedzīvotājs aicināts apmeklēt foto un audio izstādi Cēsu pilsētvidē “Stāsti par varonību. Cēsu kaujām 101”. Pilsētas nozīmīgākajās vietās, kas saistītas ar vēsturiskajiem notikumiem, aplūkojamas lielformāta fotogrāfijas, kuras papildinās stāsti par tā laika cēsnieku atmiņām, sajūtām un cerībām.

Līdzās fotogrāfijām un stāstiem 22. jūnijā atskaņos patriotisku, tautas gara varonību raksturojošu mūziku, radot svētku sajūtu Cēsīs. Izstāde būs skatāma līdz 30. jūnijam, un apmeklētāju ērtībai būs pieejamas kartes ar foto un audio izstādes norises vietām. Karte ar izstādes vietām skatāma šeit.

No 17. jūnija Cēsu Vēstures un mākslas muzejā ģimenes 2-4 cilvēku sastāvā aicinātas piedalīties aizraujošā piedzīvojumā – izlaušanās spēlē, kur, rosoties un cenšoties tikt ārā no vācu ģenerāļa kabineta, būs iespējams iejusties Cēsu Skolnieku rotas kareivja ādā un izzināt Cēsu kauju notikumus caur personīgo pieredzi. Spēle interesentiem būs pieejama pēc iepriekšēja pieteikuma. Vairāk informācijas par spēli var meklēt šeit.

Svētku diena 22. jūnijā sākās ar tradicionālo ziedu nolikšanu pie Cēsu kauju piemiņas vietām un pieminekļiem. Dienas ievērojamākais notikums ir vēsturnieku diskusija "Cēsu kauju starptautiskais un reģionālais konteksts".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti