Kad gaidāms labs, kad slikts laiks? Ieskats 1933. gada kalendāra laika pareģojumos

Kalendārs nekad nav bijis tikai dienu rādītājs, tas centās būt arī enciklopēdija un padomdevējs dažādām dzīves situācijām, Latvijas Radio rubrikā "Gadsimta kalendāri no Nacionālās bibliotēkas krātuvēm" stāsta Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) speciālisti. Piemēram, ''Mājturības un ārstniecības kalendārā 1933. gadam'' minēti arī laika pareģojumi un novērojumi.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas speciālisti par Mājturības un ārstniecības kalendāru (laika pareģošana)Latvijas Radio Ziņu dienests
  Fragments "Laika pareģošana" (saglabāta oriģinālrakstība):

   

  • Ja zirnēkļa tīkla pavedieni gari un agrās rīta stundās rasoti, tad ir zīme, ka dienā būs labs laiks. Ja pavedieni turpretim īsi, tad var gaidīt lietu. Ļoti gari tīkla pavedieni sola ilgstošu jauku laiku. Ja zirneklis laiski auž savu tīklu, tad lietus gaidāms. Izredzes uz labu laiku, ja lietum līstot zirneklis turpina aust tīklu.

  Fragments "Laika novērojumi" (saglabāta oriģinālrakstība):

  • Ja vakaros horizonts ir sarkans un rītos pelēks, tad laiks paliks labs, bet otrādi – tad jāgaida lietus.
  • Zemē nākoša migla ir skaidra laika pazīme, bet ja viņa tiek celta uz augšu, tad ir sagaidāms lietus.
  • Kad bezdelīgas laižas zemu, tad ir sagaidāms lietus, jo mušas mitrumu nemīl un turas tuvāk pie zemes, kur vēl gaiss ir sausāks. Bezdelīgas, protams, laižas līdz, jo mušas ir viņu barība.
  • Ja lietus laikā dienvidvakara vējš pagriežas pret vakariem, tad lietus drīz apstāsies, bet iestāsies vētrains, auksts laiks.
  • Ja vējš pēc lietus griežas pa kreisi un paliek lēnāks, tad tas nozīmē tikai mazu pārejošu uzlabošanos, tuvojas jauns ciklons.
  • Ja pēc skaidrām dienām vējš griežas pa kreisi un pastiprinājas, tad tuvojas ciklons un sagaidāms lietus.
  Vēsture
  Dzīve & Stils
  Jaunākie
  Interesanti