Kā radās Latvijas himna? Jauna muzeja nodarbība «Himnas stāsts»

Kā radās Latvijas himna, kāpēc Latvijas okupācijas laikā to aizliedza, kā tā atkal kļuva par Latvijas simbolu – atbildes uz šiem jautājumiem sniedz Rakstniecības un mūzikas muzeja jaunā ceļojošā nodarbība „Himnas stāsts”. Muzejs to sācis piedāvāt tieši līdz ar šī gada valsts svētkiem, un īpaši tajā piedalīties aicināti skolēni.

Nodarbība ir stundu gara, un līdzās stāstiem tā ietver arī iespēju noklausīties himnu dažādu laiku audioierakstos, kā arī interaktīvu spēli.

Pērn muzejs izveidoja izstādi „Valsts pirmā flīģeļa stāsts”, kas tuvāk iepazīstināja ar leģendāro instrumentu, pie kura Baumaņu Kārlis sacerēja valsts himnu. Tas atrodas muzeja krājumā, un ir restaurēts.

Kā radās Latvijas himna? Jauna muzeja nodarbība «Himnas stāsts»Baiba Kušķe

Tagad izveidota jauna, ceļojoša nodarbība „Himnas stāsts”, kas turpina izstādes misiju. Īpaši uz to aicināti skolēni, stāstīja nodarbības vadītāja Laura Vinogradova.

Viņa uzsvēra, ka bērniem ir īpaši svarīgi, lai kāds pastāsta, kas ir himna, kāda ir tās nozīme.

Stundu garā nodarbība sastāv no trim daļām. Viss sākas ar stāstu par himnas rašanās vēsturi, tad izskaidro laika posmu, kad himnu aizliedza, visbeidzot seko himnas atdzimšanas stāsts 90. gados.

Kā liecina pieredze, mūsdienu bērniem visgrūtāk saprast aizlieguma stāstu, tāpēc tas tiek stāstīts dažādu citu notikumu kontekstā.

Bērniem stāsta par visu, kas tajā laikā bija aizliegts, arī par absurdām lietām: ka jāņogas bija jāsauc par sarkanajām upenēm, Jāņu siers bija jāsauc par zemnieku sieru... Uzzinot to, vieglāk saprast arī himnas un brīvības simbolikas aizliegumu, stāstīja Laura Vingradova.

Komponists Jēkabs Nīmanis nodarbībai izveidojis interaktīvu spēli, kuras laikā klātesošie tiek aicināti nodziedāt himnu, bet tehnoloģiskās sistēmas tikmēr izmēra, cik precīzs ir dziedājums, kāda ir dziedātāju degsme un līdzīgus parametrus.

Tāpat nodarbībā var noklausīties himnu dažādu laiku audioierakstos.

Viens no tiem ir pianistes Vilmas Cīrules himnas atskaņojums uz Baumaņu Kārļa leģendārā instrumenta, tāpat var dzirdēt, kā himna izklausās rokmūzikas versijā, ko 90.gados gados radīja Helvijs Stengrēvics.

Nodarbības vadītājai Laurai Vinogradovai, tā kā viņa neauga kristīgā ģimenē, savulaik grūti bija pieņemt, ka himnā tiek piesaukta Dieva svētība, bet tagad tieši šajos vārdos viņa atrod vislielāko spēku.

Rakstniecības un mūzikas muzejs ar jauno, ceļojošo nodarbību „Himnas stāsts” pirmssvētku noskaņā jau viesojies Zvejniekciema vidusskolā un arī turpmāk gaida uzaicinājumus no skolām un citiem interesentiem. Nodarbība iekļaujas „Latvijas skolas somas” piedāvājumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt