4. studija

4. studija

4. studija

4. studija

Kāds liktenis sagaida dzejnieku mīlas ligzdiņu?

Jūrmalā iecerēts atjaunot vasarnīcu, kurā Rainis un Aspazija aizvadījuši pirmo vasaru

Jūrmalnieki ir nobažījušies par vasarnīcu Jūrmalā, Salacas ielā 4, kur savulaik Rainis un Aspazija aizvadījuši pirmo romantisko vasaru. Šobrīd vasarnīca ir bēdīgā stāvoklī, bet Jūrmalas dome iecerējusi to pamazām atjaunot.

Tikko atjaunotās Raiņa un Aspazijas vasarnīcas galvenā speciāliste Astrīde Cīrule apliecina, ka mājiņā Salacas ielā Rainis un Aspazija aizvadīja savu pirmo un laimīgo mīlestības vasaru: „1894.gada ziemā ''Vaidelotes'' pirmizrādē dzejnieki iepazinās – sākās viņu draudzība un uzplauka mīlestība. Rainis pavasarī Jūrmalā noīrēja mazu, mazu mājiņu.”

Turklāt Raiņa lirikā atrodamais pēperkoku namiņš ir tieši šis mazais Jūrmalas namiņš.

Kad Rainis atradās Slobodskā, dzimtene un mājas viņam asociējās ar mazo mājiņu, un viņš rakstīja tādas dzejoļu rindas:

„Silst saulē jūra bezgala, mazs namiņš, apkārt mežs.”

Tas attiecas uz šo mājiņu, ko dzejnieks sauc par pēperkoku namiņu, pārliecināta ir Cīrule.

Savukārt Jūrmalā atrodas vēl kāda mājiņa Poruka prospektā, kuras celšanā piedalījies pats Rainis. Tagad šis īpašums ir nonācis privātās rokās. Kad Rainis un Aspazija atgriezās no trimdas Slobodskā, viņi bija nedaudz iekrājuši līdzekļus.  

„Viņi izdomāja atgriezties pie tās romantikas, kas sākās Salacas ielā. Tagad viņi varēja paši savu mājiņu uztaisīt,” stāsta bijušās Raiņa vasarnīcas pārvaldnieks Valdis Gavars.

Mājiņā Poruka prospektā Rainis uzrakstīja darbu „Uguns un nakts”.

Vēlāk dzejnieks vasarnīcu pārdevis, padomju gados tajā iekārtota pionieru nometne un tieši pionieri godā cēluši Raini, jo pirms tam, Latvijas brīvvalsts laikos, nevienu neinteresējis, ka te tapuši slavenākie dzejnieka darbi. Pionieru nometne bija nosaukta Raiņa vārdā.

Pēc privatizācijas šo māju no kāda neveiksmīga investora atpirkuši cilvēki, kurus interesējis Raiņa atstātais mantojums un kuri ir gatavi atjaunot un publiskot vietu, kur Rainis strādājis. Savukārt mājiņa Salacas ielā ir domes īpašums, kuru arī iecerēts atjaunot.

„Plānojam arī šo īpašumu sakopt tādā līmenī, lai vismaz nebūtu kauns rādīt tūristiem. Protams, tas nav vienkārši, jo tā ir ļoti neliela, varētu teikt, vienistabas vasarnīciņa bez apkures, tātad ziemā nav izmantojama, un mums ir vairākas ieceres ar radošiem cilvēkiem, ko mēs tur varētu darīt,” saka Jūrmalas domes kultūras nodaļas vadītāja Agnese Miltiņa.

Viena doma esot līdzīgi kā Ventspils rakstnieku namā izveidot vasaras rezidenču centru. Dome ir uzrunājusi sabiedriskās organizācijas, un darbs šobrīd ir iesācies, meklējot labāko pielietojumu kādreizējai Aspazijas un Raiņa mīlas ligzdiņai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti