Rīta Panorāma

Bankas nedaudz palielina savu pieejamību

Rīta Panorāma

Intervija ar duetu «DVINES»

Izstāde «Apceļo dzimto zemi!»

Izstādē rāda Latvijas apceļošanas tradīcijas trīsdesmitajos gados

Skaistās pastkartes vai trīsdesmito gadu kino kadri, kad tūristi ar velosipēdiem dodas pa putekļainajiem Latvijas ceļiem, ir kā nostaļģiska glezna. Šajos kadros var pasmelties iedvesmu un arī pats doties apceļot dzimto zemi - iedvesmu var gūt arī izstādē "Apceļo dzimto zemi!" Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā.

Elegantais trīsdesmito gadu velosipēds ir iekārojams arī šodien. Pārmet kāju pāri stienim un dodies ceļā. Vēl groziņā jāieliek rupjmaize un piens spēkam - šodien tā ir romantika, bet trīsdesmitajos gados aicinājums apceļot un iepazīt Latviju bija mērķtiecīga valsts politika. Izstāde "Apceļo dzimto zemi!" ir arī stāsts par trīsdesmito gadu patriotisko audzināšanu.

"Par vispareizāko tūrisma veidu uzskatīja tieši ceļojumus ar kājām, jo tika uzskatīts, ka tā īstā tūrisma romantika ir apceļot dzimto zemi ar kājām, baudot šos Latvijas ceļus, jo tā varēja vislabāk, pamatīgāk iepazīt Latviju,” teica izstādes "Apceļo dzimto zemi!" veidotāja Agita Ančupāne.

Īpašā tūrisma vilciena biļete no Rīgas uz Ērgļiem un atpakaļ maksāja nedaudz vairāk par trim latiem. Un tur sezonā ieradās pat 15 000 cilvēku. "Šeit ir arī fotogrāfija, kur slēpotāji no slēpotāju vilciena dodas visi kopā  uz kalnu izbaudīt ziemas tūrismu, ziemas sporta veidus," stāstīja Ančupāne.

Tūrisma veicinātāji izdomāja arī asprātīgas lietas, piemēram, īpašas biļetes. "Vairākās stacijās bija iekārtoti īpaši automāti, kur varēja nosvērties. Tika izdota biļete ar konkrētā cilvēka svaru. Un vienā pusē bija redzams attēls kādam konkrētam objektam Latvijā un otrajā pusē – reklāma ar aicinājumu apceļot Latvijas skaistākās vietas," teica Ančupāne.

Suvenīri ar Latvijas skaistajiem skatiem tolaik ražoti tikai Latvijā. Tie tapuši tikai no vietējiem materiāliem, un tos darinājuši tikai vietējie amatnieki. Piemēram, pašmāju saldumu ražotāji ražojuši šokolādes tāfelītes ar nosaukumu „Ekskursija”, „Tūristu šokolāde” un „Skaistā Latvija” – uz tās etiķetes attēlots Zvārtes iezis.

Izstādē "Apceļo dzimto zemi!" aplūkojamas arī vietas, kas redzamas tikai senās pastkartēs un kino kadros, piemēram, Staburags, Ķemeru mīlestības koka kāpnes un lepnā dziednīca.

Trīsdesmitajos gados iedzīvotāji ceļojumos aicināti iepazīt ne tikai skaistākās Latvijas vietas, bet valsts vēsturi, piemēram, apmeklējot Pirmā pasaules kara neatkarības cīņu vietas. "Aicināja iepazīt ne tikai dabu un vēsturi, bet arī novada īpatnības, kādas ir tradīcijas konkrētajā apgabalā dzīvojošajiem iedzīvotājiem," teica Ančupāne.

Izstāde "Apceļo dzimto zemi!" ir mūsu vasaras ceļojumu iedvesmai, un tā ir aplūkojama Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt