Izstāde par 1956. gada Ungārijas revolūciju atceļojusi uz Liepāju

 

No 14. jūnija līdz 16. jūlijam sadarbībā ar Ungārijas vēstniecību Latvijā Liepājas muzeja ekspozīcijas “Liepāja okupāciju režīmos” Barikāžu zālē skatāma 1956. gada Ungārijas revolūcijai un brīvības cīņām veltīta izstāde “Par brīvību un neatkarību, 1956.”, informē Liepājas muzeja vēsturniece Sandra Šēniņa.

Izstādi veidojis Budapeštas muzejs “Terora nams”. Tā sniedz ieskatu  par 1956. gada notikumiem Ungārijā, kas satricināja pasauli. Tajā attēloti fragmenti no pusaudžu dienasgrāmatām, preses izdevumiem, kā arī tā laika fotogrāfijas u.c.

1956. gada 4. novembrī padomju gaisa spēki bombardēja Ungārijas galvaspilsētu Budapeštu, un uz to devās padomju karavīri, kuru uzdevums bija apspiest sacelšanās mēģinājumu pret komunistisko režīmu.

Budapeštā iebrauca vismaz simts tanku, savukārt visā valsts teritorijā tika izvietotas karaspēka vienības, kurām bija jācīnās pret Ungārijas spēkiem. Iebrukums bija atbilde premjerministra Imres Naģa vadītajai kustībai, lai panāktu neatkarību un politisku brīvību. Ungārijas Komunistiskās partijas politbirojs, kas sākotnēji bija paudis vēlmi runāt par padomju spēku izvešanu no valsts, savas domas mainīja un vērsās pret dumpiniekiem.

Padomju militārā atbilde bija veicīga un postoša. Budapeštā vien tika nogalināti apmēram trīs  tūkstoši cilvēku, savukārt vēl 200 tūkstoši ungāru aizbēga uz Rietumiem, kur meklēja politisko patvērumu.

Notikumi Ungārijā no Padomju Savienības lika novērsties daudziem Rietumu marksistiem, savukārt Padomju Savienības kontrole pār Centrālo un Austrumu Eiropu bija nostiprinājusies uz vairākiem gadu desmitiem. Padomju karaspēks Ungāriju atstāja tikai 1991. gadā. Nemieru sākums — 23. oktobris — Ungārijā tagad ir valsts svētki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti