Rīta Panorāma

Intervija ar Tomu Brici - LTV laika ziņu redaktoru

Rīta Panorāma

"Visas taisnības" - Paula un Ziedoņa satikšanās jaunā projektā

Nacionālajā bibliotēkā atklās izstādi "HERDERS UN BARONS"

Izstādē «Herders un Barons» būs skatāma tautasdziesmu vākšanas vēsture

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 4. stāva ātrijā pirktdien, 2.martā, plkst. 16 tiks atklāta izstāde "Herders un Barons", kas sniegs ieskatu tautasdziesmu vākšanas priekšvēsturē apgaismības laikmetā, liecina LNB informācija.

Izstādes saturu izstrādājuši LNB Letonikas un Baltijas centra vadošie pētnieki Dr.phil. Beata Paškevica un Dr.philol. Pauls Daija. Savukārt asprātīgi risināto izstādes dizainu veidojuši mākslinieki Dace Izabella un Kristaps Grundšteini kopā ar tēlnieku Sandi Aispuru.

LNB norāda, ka Krišjāņa Barona (1835-1923) vērienīgajam tautasdziesmu apkopojumam "Latvju dainas" un UNESCO programmas "Pasaules atmiņa" starptautiskajā reģistrā iekļautajam Dainu skapim, kurā glabājas no visas Latvijas iesūtīto tautasdziesmu rokraksti, ir īpaša priekšvēsture. Tautasdziesmas Eiropas intelektuāļu redzeslokā nonāca jau apgaismības laikmetā, un liela nozīme to vērtības atklāšanā un vākšanas pirmssākumos bija vācu mācītājam un domātājam Johanam Gotfrīdam Herderam (1744-1803).

1764.gadā Herders ieradās Rīgā, lai strādātu Rīgas Domskolā un kalpotu par mācītāju. Turpmāko gadu gaitā, uzturoties gan Rīgā, gan citviet Eiropā, viņš pastiprināti pievērsās dažādu tautu, tostarp latviešu tautasdziesmu izpētei. To vākšanas procesā būtiska loma bija Vidzemes enciklopēdistiem un Baltijas mācītājiem, kuri pēc Herdera lūguma 1777.gadā sāka tautasdziesmas apkopot, lai nosūtītu viņam uz Veimāru Vācijā.

Līdz ar Herdera veidoto krājumu "Tautasdziesmas" (Volkslieder, 1778/1779) un nedaudz pārveidoto pēcnāves izdevumu "Tautu balsis dziesmās", kuros bija iekļauti arī Vidzemē pierakstīti latviešu folkloras materiāli, tautasdziesmas kļuva par populāru lasāmvielu visā Eiropā un pasaulē.

Izstāde aicina ieskatīties 18. gadsimta ideju pasaulē, iepazīt procesu, kādā Herders atklāja latviešu tautasdziesmas un izveidoja pirmo tautasdziesmu krājumu, kā arī izsekot ceļam, kas ved no Herdera aktivitātēm līdz Barona "Latvju dainām".

Izstādes veidotāji: LNB sadarbībā ar Latvijas Universitātes (LU) Literatūras, folkoras un mākslas institūta Latviešu folkloras krātuvi un Potsdamas Universitāti (Vācija). Tās tapšanā piedalījušies arī Potsdamas Universitātes, Bordo Montēņa universitātes (Francija), Tartu Universitātes (Igaunija) un LU studenti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti