Iznākusi fotogrāfiju kolekcionāra Jura Raķa grāmata «Karostas albums»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pirmais Latvijas valsts prezidents Jānis Čakste pēc kāda no Karostas apmeklējumiem nopūtās un sacīja: „Ja mums kāds dotu tik daudz zelta, cik Krievijas valdība še iebūvējusi, mēs varētu apzeltīt visu Latviju…” Tas ir viens citātiem, ko varam lasīt militārās vēstures pētnieka un unikālu fotogrāfiju kolekcionāra Jura Raķa grāmatā „Karostas albums”.

Grāmatas izdošanu atbalstījusi Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvalde un Liepājas pilsētas dome. 8.jūlijā  fotoalbums piedzīvoja savu atvēršanu Liepājas Latviešu biedrības namā. 

Kāpēc tieši Karosta? Kā radusies jūsu interese par Karostu?

Juris Raķis: „Karosta ir fantastiska vieta ne tikai Latvijas un Eiropas, bet arī visas pasaules mērogā.  Tāda savrupa, no visas pasaules nošķirta vieta, kas būvēta militārām jeb kara vajadzībām, man šķiet, ir vienīgā, kas pasaulē saglabājusies. (..) Es domāju vietu, kas ir pieejama ikvienam."

"Karosta tagad ir brīnišķīgi atvērta - te dzīvo cilvēki, te brauc tūristi un arī bizness attīstās. Viss ir jauki.”

Vai atceraties, kā tikāt pie pirmās fotogrāfijas savā kolekcijā?

Juris Raķis: „Man ir vairāk nekā 50 foto albumu, katrā ap 200 bilžu. Kad man vaicā, kur ņēmu bildes? Viss ir pavisam vienkārši – ņēmu plauktā. Bet, runājot par Karostu, kur man bija tas āķis lūpā... Ak, vai man dieniņ! Daudzus gadus atpakaļ manas omammas brālis dienēja pirmās Latvijas brīvvalsts armijā uz karakuģa „Virsaitis”.  Varens jūras vilks. Tad vēl neradās asociācijas, bet, kad ieraudzīju Karostu pirmo reizi, tad bija tas grandiozais kultūršoks – katedrāle, forti! Mums bija tāds fotoaparāts „Smena”. Kā puišeļi tad kaut ko fotogrāfējām, bet tas absolūti neradīju nekādas domas par [fotogrāfiju] vākšanu."

"Starp citu, tuvējie forti jau ir ieskaloti jūrā, bet cik tur bija grandiozi!  Arī tagad cilvēkiem vajadzētu fotografēt un saglabāt, jo pati visneuzkrītošākā bilde patiesībā nes milzīgi daudz informācijas."

"Jāpriecājas par to, ka 19. gs. beigās un 20. gs. sākumā fotografēšana bija modē, tie, protams, bija portreti, bet fonā bija mājas, vide. Karostā tas lielais interesantums ir tādas sadzīves fotogrāfijas, sauksim tās par momentuzņēmumiem. No tiem nāk fantastiska informācija. Bildes sāk runāt.”

Grāmatā apskatāmas vairāk nekā 300 fotogrāfijas. Apraksti lasāmi latviešu, krievu un angļu valodā.

Autors uzsver, ka “Karostas albums” nav akadēmiska vēstures grāmata un tajā nav daudz ciparu un skaitļu. “Karostas albums” ir līdzīgs ģimenes albumam, kuru var pašķirstīt un caur fotogrāfijām iepazīt laika periodu, kad Karosta bija tāda, kāda tā būvēta, kur nekas nav piebūvēts vai nojaukts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti