Kultūra

Ar miksētiem teātra un kino paņēmieniem - par nepiepildītām mīlestības alkām

Kultūra

Liepājas Dizaina un mākslas vidusskolā sākušās 90.jubilejas svinības

LNKC izdevis monogrāfiju par apģērba attīstību Zemgalē

Iznākusi Aijas Jansones monogrāfija «Apģērba attīstība Zemgalē 19.gadsimtā»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) izdevis Aijas Jansones monogrāfiju "Apģērba attīstība Zemgalē 19.gadsimtā". Autore apraksta Zemgalē valkātā apģērba attīstības posmus, kurus ietekmēja laikmeta daudzās pārmaiņas.

Vēsturniece Aija Jansone jaunā krāšņi ilustrētā grāmatā sniedz mūsdienu redzējumu par laikmeta ietekmi uz apģērba attīstību Zemgalē 19.gadsimtā. Tas ir pārmaiņu laiks visā Eiropā – mainās sociālekonomiskā situācija, norit industriālā revolūvija, attīstās pilsētas, pilnveidojas izšūšanas māksla, parādās pirmie izdevumi gan šuvējiem, gan audējiem un rokdarbniekiem, kas ietekmējis arī Latvijas un Zemgales apģērbu amatniekus, stāsta autore.

"Šīs grāmatas rozīnīte ir tā, ka es apzināju un izskatīju visas Zemgales muzeju kolekcijas un visas uzietās pērles kā mozaīku liku kopā, lai parādītu, kas un kā to apģērba attīstību tajā laikā ietekmēja," atklāj Jansone

Jansone grāmatā centusies pēc iespējas attēlot un aprakstīt materiālus, kas sniedz priekšstatu par apģērba vēsturisko patiesību. Piemēram, dažādi brunču raksti no skicēm ilustrēti grāmatā proporcijās viens pret vienu, kas varētu kādam kalpot arī par atdarināšanas materiālu autentisku tērpu veidošanā.

"Vienā no nodaļām ir par apģērbu rekonstruēšanu gan pēc rakstītiem avotiem, gan pēc pieminekļu valdes skicēm," turpina grāmatas autore. "Es veicu dažas rekonstrukcijas, un māksliniece man zīmēja. Un vēl kādā nodaļā par katru apģērba daļu ir rādīts tas attīstības ceļš, kā arī pateikts, cik kurā muzejā kādi priekšmeti atrodas un kādu tendenci parāda tieši šis vēsturiskais materiāls. Un jāsecina, ka ļoti bieži tās tendences ir pilnīgi atšķirīgas no līdzšinējiem priekšstatiem par to, kas Zemgales tautas tērpā ir bijis."

Tāpat materiālā apkopotas 19.gadsimta beigu ģimeņu fotogrāfijas, kas attēlo pārēju uz pilsētas apģērbu. Mainījās apģērba piegriezums, audums un krāsas. Senākā gadsimta posmā apģērbu sagādāja to novalkāšanas secībā, proti, nomainot nolietoto, bet līdz ar pilsētas modi cilvēki tērpus darina pa apģērbu komplektiem, izceļ vēsturniece.

Grāmatas "Apģērba attīstība Zemgalē 19.gadsimtā" atvēršanas svētki ar nelielu autores Aijas Jansones priekšlasījumu noritēs 21.aprīlī plkst. 13 Latvijas Universitātes bibliotēkas konferenču zālē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti