Dienas ziņas

Ādažu uzņēmēji meklē sadarbības iespējas Vidzemē

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Izdota grāmata par Valmieras arheoloģiju

Izdota grāmata par Valmieras arheoloģiju

No Valmieras pirmsākumiem 13. gadsimtā saglabājušās Livonijas ordeņa pilsdrupas un Svētā Sīmaņa baznīca. Tikai pēdējo 10 - 15 gadu laikā veiktie arheoloģiskie izrakumi ļāvuši izdarīt daudzus secinājumus un daļēji restaurēt Valmieras vecpilsētas vēsturi. Tagad par to izdota grāmata.   

Šovasar Valmieras pils teritorijā, Ziemeļrietumu korpusā, kas iepriekš nebija pētīts, notika arheoloģiskie izrakumi. Arheologiem izdevās aizkļūt līdz pat 13.gadsimta slānim un darbs vainagojās ar dažādiem interesantiem atradumiem, kuru izpēte nu turpinās Latvijas Vēstures institūtā.

Tiesa, šo darbu laikā grāmata “Valmieras vecpilsētas arheoloģija” atradās jau izdošanas procesā. Taču arī iepriekš veiktā izpēte devusi gana bagātīgu materiālu, kas ļauj secināt, kāda tad bija senā Valmiera. 

“Mēģināju kā mozaīku salikt pilsētas vēsturi no tiem datiem, pa gabaliņiem, ko mēs ieguvām izrakumos. Gan senlietas, ir aptuveni tūkstotis senlietu, gan celtnes dzīvojamās, gan viena amatnieka darbnīca, pat divas,” stāstīja arheoloģe Tatjana Berga.

Šī ir monogrāfija, tātad zinātnisks izdevums, tomēr autore ļoti vēlējusies, lai grāmata būtu interesanta pēc iespējas plašākam lasītāju lokam.

“Zinātnieki izlasīs to, ko viņiem vajag, tos faktus, un arī tikai tie, kas nodarbojas ar viduslaiku vēsturi. Bet paši valmierieši jau lasīs tad, kad tomēr ir ar tādu populāru tekstu,” atzina Tatjana Berga.

Tieši par to, ka šis ir materiāls plašam lasītāju lokam, priecājas pilsētas vēstures pētnieki, piebilstot, ka reti kura Latvijas pilsēta var lepoties ar šādu grāmatu.

“Ir ļoti daudz attēlu, ļoti daudz fotogrāfiju, daudz dažādu gravīru no seniem rokrakstiem un izdevumiem, kuri attēlo dažādas pilsētas sadzīves ainas, kas mums ļauj labāk iztēloties to, kā tad Valmierā dzīvoja pirms 600 gadiem,” sacīja Valmieras muzeja direktore Iveta Blūma.

“Grāmatas lasītājam vajadzētu būt valmierietim, tiem, kas staigā pa pilsētas ielām, tiem, kas ne vienmēr padomā par to, kas ir bijis pirms tam. Vienkārši, lai zinātu vietu, kur jūs dzīvojat, tad jālasa šī grāmata. Tad Valmiera sāk atdzīvoties pamazām,” uzsvēra  grāmatas zinātniskais redaktors Jānis Kalnačs.

Šī ir otrā Tatjanas Bergas grāmata, kas vēsta par Valmieras vēsturi - pirms 15 gadiem, sagaidot pilsētas 720 gadus, iznāca “Valmieras pils. Arheologa stāsts”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti