Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Intervija ar iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski

Telefonintervija ar Daini Īvānu

Īvāns: Par Latvijas faktisko neatkarību 21.augustā balsoja lielā steigā

Par Latvijas faktisko neatkarību 1991. gada 21.augustā toreizējie Augstākās Padomes deputāti balsoja lielā steigā, intervijā LTV raidījumā „Rīta Panorāma” piektdienas, 19.augusta, rītā atminējās viens no toreizējās Latvijas Tautas frontes līderiem Dainis Īvāns.

Viņš sacīja, ka brīdī, kad bija jābalso par turpmāko Latvijas valstisko statusu, deputātu vidū sākušās diskusijas par to, vai dokuments ir juridiski korekts. Tās pārtraucis Augstākās Padomes deputāts Indulis Bērziņš, kurš klātesošajiem skaļi sacījis, ka ir jābalso, jo no Doma laukuma uz tagadējo Saeimas ēku virzās bruņutransportieri. Diskusijām nav laika, norādījis arī Īvāns.

Kad balsojums noticis un kļuvis zināms tā nelabvēlīgais rezultāts Padomju Savienībai, bruņutransportieri atgriezušies Doma laukumā.

Krievijā tobrīd notika tā dēvētais auigusta pučs. Bet salīdzinājumā ar 1991. gada janvāri Latvijai ģeopolitiskā situācija bija kļuvusi krietni labāka. Proti, Baltijas valstu neatkarību vairs neuzskatīja par Padomju Savienības iekšējo lietu. Arī tas bijis nozīmīgi augusta puča neveiksmē.

Īvāns atceras, ka viena no parādībām, kas palikusi atmiņā no 25 gadu senās pagātnes, ir tukšās Rīgas ielas.

Svētdien, 21.augustā, apritēs 25 gadi kopš 1991. gada 21. augustā Latvijas Republikas Augstākā Padome pieņēma konstitucionālo likumu "Par Latvijas Republikas statusu". Līdz ar to de facto tika atjaunota Latvijas Republikas neatkarība.

Ar šo likumu tika atjaunota 1922.gada Satversme ar tajā ietvertajām Rietumu demokrātiskas un tiesiskas valsts vērtībām. Līdz ar konstitucionālā likuma pieņemšanu savu juridisko spēku Latvijā zaudēja PSRS likumi. Tieši atsaucoties uz 21.augustā pieņemto likumu, citas valstis atzina Latvijas neatkarības atjaunošanu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti