#Grosvaldi1922. Margarētu satrauc pastkarte no Zigfrīda Annas Meierovica

Margarēta saņēmusi Zigfrīda Annas Meierovica pastkarti no Rivjēras, kas rada satraukumu, taču kopumā pavasaris Londonā ir dažādu patīkamu kultūras dzīves notikumu un satikšanos pilns, tajā skaitā ar Modu Armitstedu, Rīgas pilsētas galvas Džordža Armitseda mazmeitu. Oļģerds Parīzē ticies ar Francijas tirdzniecības ministru Dioru, kura brālēna dēls vēlāk būs pazīstamais modes guru Kristians Diors.

#Grosvaldi1922/1912

Digitālais projekts vēsta par latviešu kultūrā un Latvijas ārpolitikā ievērojamo dzimtu – Grosvaldiem. Grosvaldu ģimenes notikumi, sākot no 1919. gada tiek atklāti caur korespondenci, dienasgrāmatām, atmiņām, preses ziņām, fotogrāfijām un mākslas darbiem. 

Grosvaldu dzimtā ir:

  • Mērija Grīnberga jaunākā,
  • viņas māte Mērija Grīnberga vecākā (1881–1973), latviešu etnogrāfijas pētniece un popularizētāja,
  • viņas brālis – matemātikas zinātņu doktors Emanuels Grīnbergs (1911–1982);
  • vectēvs – advokāts, Rīgas Latviešu biedrības ilggadīgs priekšnieks Frīdrihs Grosvalds (1850–1924)
  • viņa kundze Marija Grosvalde (1857–1936),
  • kā arī pārējās dzimtas atvases – diplomāts, Latvijas sūtnis Francijā Oļģerds Grosvalds (1884–1962),
  • gleznotājs Jāzeps Grosvalds (1891–1920),
  • ārlietu dienesta darbinieces Līna Grosvalde (1887–1974) 
  • Margarēta Ternberga (dz. Grosvalde, 1895–1982).

Šis ir LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta un Latvijas Nacionālā mākslas muzeja sadarbības projekts.

15.04.1922.15.05.1922.

1922. gada aprīlī laikraksti ziņo, ka Stokholmā noticis Bērnu palīdzības savienību kongress, kurā kā priekšstāvji no Latvijas piedalījās Latvijas sūtnis Zviedrijā Frīdrihs Grosvalds un mācītājs Kārlis Irbe. Latvijas palīdzības savienība sola sarīkot visā Latvijā no 27.maija līdz 17.jūnijam bērnu dienas. Latvijas bērnu palīdzības savienība uzņemta Starptautiskajā bērnu palīdzības savienībā ar centrālo sēdekli Ženēvā 1921. gada 16. septembrī. Viena no dibinātājām un pirmajām Latvijas bērnu palīdzības savienības priekšniecēm bija Marta Celmiņa.

23. aprīlis

Margarēta saņēmusi pastkarti no Rivjēras no ZAM*, kas viņā rada uztraukumu uz visu dienu, jo vajadzētu atbildēt. Kopā ar draudzeni Hellu vakarējušas, bet, kad ieradušās pie viņas mājās, atradušas Hellas nu jau gandrīz bijušo vīru Hansu, kas bļaustījies uz ielas, jo nebija atrisināts atslēgas jautājums.

#MargaretaGrosvalde

I got a Post Card from the Riviera from SAM, which made me excited for a whole day and called for an answer. Hella had dinner here last night. When we saw her home, we found Hans witing in the street, as the key question had not been settled.

*Z. A. Meierovics bija Latvijas valdības pilnvarotais 1922. g. aprīlī Saimnieciskajā un finanšu konferencē Dženovā, tātad paspējis vizītes laikā pabūt arī Rivjērā. Tā bija nozīmīga konference ar nolūku novērst Latvijai nelabvēlīgu lēmumu pieņemšanu, iestājoties par ilgstošu mieru, mazo valstu interesēm un finansiālu atbalstu jaunajām valstīm. Lielbritānija, Francija un citas valstis apsprieda ekonomiskās attiecības ar Padomju Krieviju, pieprasot, lai tā atzīst pirmskara valdības parādus (ar saviem procentiem) un atdod ārzemniekiem nacionalizētos īpašumus. Padomju valdība principā neatteicās atmaksāt parādus, taču prasīja no rietumvalstīm diplomātisku atzīšanu un palīdzību Krievijas ekonomikas atjaunošanā, kā arī atlīdzināt Pilsoņu kara laikā nodarītos zaudējumus, kuri, pēc padomju puses aprēķiniem, pat divas reizes pārsniedza cara valdības parāda summu. Rapallo līgums tika noslēgts 1922. gada 16. aprīlī starp Veimāras republiku un Padomju Krieviju.

Laikraksti ziņo, ka Francijas tirdzniecības ministrs Diors* pieņēmis Latvijas sūtni Oļģerdu Grosvaldu un Rīgas izstādes franču nodaļas rīkotājus, kuri ziņoja par nodaļas sekmīgo organizēšanos. Ministrs apsolīja franču valdības darbīgu atbalstu.

Lusjēns Diors

*Lusjēns Fransuā Luī Diors (1867-1932) bija franču rūpnieks un politiķis, kuru Aristids Briāns iecēla par tirdzniecības ministru 1921. gada 16. janvārī. Viņa brālēna Morisa dēls ir pazīstamais modes dizaineris Kristiāns Diors.

5. maijā

Margarēta pabeigusi vizītes pie zobārsta, Bīmans ir devies prom, uz tā paša kuģa Londonu atstājis arī Pestmals*. Bet Margarēta bauda Londonas kultūras dzīvi, apmeklējusi vairākas kino izrādes, apmainījusies grāmatām lasīšanai.

*Herberts Pestmalis (1891-1962), inženieris, LU mācībspēks, 2. Pasaules kara gados izceļojis caur Parīzi uz Zviedriju

#MargaretaGrosvalde

I have completed my visits to the dentist. Biman has gone – so has the "Sea Serpent" with Pestmal on board. I presented Miss Holme with Marc Aurel, and she gave me Pascal! We say Mary Pickford as Lord Fauntleroy, and I took the family to the Yellow jacket – Marie sent me tickets and had evidently been supplying others too – the first face I saw was Mrs. Hand's. One actor was exactly like Igor when he made up years ago – I could not take my eyes off him.

15. maijā

Margarēta dzirdējusi Rahmaņinovu un saņēmusi papildus mēneša algu kā novēlotu Lieldienu dāvanu, uzreiz drudžaini veikusi pirkumus. Dzērusi tēju ar Modu Armitstedu*, spēlējuši arī spēles.

#MargaretaGrosvalde

We heard Rachmaninoff and received a month's salary as a belated Easter present, whereupon I make purchases feverishly. I had tea with Maud Armistead*, where we played games, and a restful dinner at Mrs. Saunders. This morning I was informed officially that I might go to court if I chose.

Moda Redklifa ar vīru

*Moda Redklifa, dzimusi Armitsteda (Maud Radcliffe, Armitstead, 1902-1993), Rīgas pilsētas galvas (1901-1912) Džordža Armitseda mazmeita, sarakstījusi grāmatu par savu bērnību Rīgā un vectēva biogrāfiju (Redklifa, Moda. Baltijas stāsti: Armitstedu dzimta laikmetu griežos, Rīga 1997).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt