#Grosvaldi1922. Margarēta darina pērļu rotu un priecājas par tikšanos ar Igaunijas vēstnieka kundzi

Margarēta bauda pavasari skaistās vietās un galerijās, darina jaunu pērļu rotu un dodas uz airēšanas sacensībām. Priecājas par satikšanos ar jauno Igaunijas vēstnieku Oskaru Kallas un jo vairāk – ar viņu kundzi Aino. Oļģerds Grosvalds ar prieku ziņo, ka Argentīna atzinusi Latvijas de iure statusu. Savukārt laikraksta mākslas slejā rakstā par mākslinieku Jēkabu Kazaku kā iedvesmotājs pieminēts Jāzeps Grosvalds.

#Grosvaldi1922/1912

Digitālais projekts vēsta par latviešu kultūrā un Latvijas ārpolitikā ievērojamo dzimtu – Grosvaldiem. Grosvaldu ģimenes notikumi, sākot no 1919. gada tiek atklāti caur korespondenci, dienasgrāmatām, atmiņām, preses ziņām, fotogrāfijām un mākslas darbiem. 

Grosvaldu dzimtā ir:

  • Mērija Grīnberga jaunākā,
  • viņas māte Mērija Grīnberga vecākā (1881–1973), latviešu etnogrāfijas pētniece un popularizētāja,
  • viņas brālis – matemātikas zinātņu doktors Emanuels Grīnbergs (1911–1982);
  • vectēvs – advokāts, Rīgas Latviešu biedrības ilggadīgs priekšnieks Frīdrihs Grosvalds (1850–1924)
  • viņa kundze Marija Grosvalde (1857–1936),
  • kā arī pārējās dzimtas atvases – diplomāts, Latvijas sūtnis Francijā Oļģerds Grosvalds (1884–1962),
  • gleznotājs Jāzeps Grosvalds (1891–1920),
  • ārlietu dienesta darbinieces Līna Grosvalde (1887–1974) 
  • Margarēta Ternberga (dz. Grosvalde, 1895–1982).

Šis ir LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta un Latvijas Nacionālā mākslas muzeja sadarbības projekts.

17.03.1922.–14.04.1922.

19. marts

Margarēta ar kompāniju pabijusi Hemptonkortā. Tā bijusi visai tukša, tāpēc bijusi iespēja redzēt visus skaistumus, gan vīnogulājus un slaveno labirintu, gan Andrea Mantenja gleznu galeriju.

We were at Hampton Court to-day. It was empty, so we saw the beauties, the vine, the Mantegnas and the Maze. The house-boats looked rather desolate, and lunch at the Mithe Hotel was very stylish. We dined at the Trocadero with Kreeviņ.

24. marts 

Margarēta bijusi uz dejām Ennismora dārzos, dejojusi ar dažāda dejošanas stila vīriešiem. Bijusi uz tēju pie Igaunijas vēstnieka Kallas kundzes ar pašceptām kūkām un nelielu ceremoniju, un Margarēta pauž dienasgrāmatā sajūsmu par Kallas* aizraušanos ar Gētes "Verteru" utt.

Last night Charlotte took me to a dance in Ennismore Gardens. I met Arthur Stoffel, danced with men with different styles and was rather disgusted with the results of the whisky bottle. We had tea with Mme. Kallas today with homemade cakes and little ceremony, and I got excited over Kalla's Werther etc.

Aino Krona Kallas

*Aino Krona Kallas (1878. gada 2. augusts –1956. gada 9. novembris) bija somu-igauņu rakstniece. Viņas noveles tiek uzskatītas par ievērojamiem somu literatūras darbiem.

2. aprīlis

Margarēta bijusi uz airēšanas sacensībām. Tā kā kavējusi, kaut ko redzējusi, vien pateicoties Gilbertam, kurš viņu pacēlis gaisā.

#MargaretaGrosvalde

We saw the boat-race yesterday. We were invited by some people, but could of course not get there in time – I only saw something thanks to Gilbert who lifted me in the air.

Visticamāk, ka tās ir Oksfordas un Kembridžas ikgadējas akadēmiskās airēšanas sacensības starp Oksfordas un Kembridžas Universitāšu airēšanas klubiem. Sacensības joprojām notiek Temzas upē, Londonā, Apvienotajā Karalistē. Parasti sacensības notiek marta pēdējā vai aprīļa pirmajā sestdienā.

Tās 1922. gadā arī iemūžinātas nelielā video: 

Laikrakstā "Latvijas Vēstnesis" rubrikā ''Māksla'' 1922. gada aprīļa numurā vēstīts par Jēkaba Kazaka izstādi, kurš, tāpat kā Jāzeps Grosvalds, mira jauns 1920. gadā, diemžēl no tuberkulozes, un, tāpat kā Džo, uzskatīts par vienu no latviešu klasiskā modernisma izveidotājiem. Turklāt viņš bija arī nozīmīgās "Ekspresionistu grupas" biedrs un "Rīgas mākslinieku grupas" vadītājs (1919–1920). Izstādes apskatā pieminēti arī iespaidi, ko Kazaks guvis no Grosvalda mākslas: "tīri ekspresionistiskā formu uztvēruma attīstības līnija, kura nobeidzas ar visspilgtāko un pilnīgi patstāvīgo sasniegumu šinī virzienā, ar Satversmes sapulces "žanru". Bet šajos darbos kopā ar ekpresionistisko zīmējumu valda stingri arhitektoniska uzbūve un pie veciem meistariem iegūta tehnika. Gleznā "Bēgļi", piemēram, veikli atrisināts ne visai vieglais kompozīcijas uzdevums noslēgt apakšu ar pušu grieztu figūru. Bet uz vēdera saliktās rokas ļoti veikli noslēdz diagonālo kompozīcijas pamatvirzienu. seju un roku gleznojums ļoti tuvs vecajiem vāciešiem."

Pieminētā glezna "Bēgļi" ir Latvijas Kultūras kanona objektu sarakstā.

Jēkabs Kazaks "Bēgļi"

Laikraksti ziņo: Latvijas sūtnis Parīzē Oļģerds Grosvalds svinīgi paziņojis, ka Argentīna atzinusi Latviju de iure 1922. gada 26. martā.

Tobrīdējais Argentīnas prezidents Hipólito Yrigoyen

13. aprīlis

Mammiņa Margarētai atsūtījusi pērles un naudu aizdarei. Burvīgi! Bimans atgriezies no Bosfora pavisam normāli.

#MargaretaGrosvalde

Mother sent me pearls and money for a clasp. The whole is very charming. I went to Chiswick with Hella in search of a new home, as Hans is going to Hendon Hall. Biman returned from the Bosphorous quite normal.

Margarēta Grosvalde ar pērļu rotu
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt