#Grosvaldi1921. Margarētas dzīvē aprīlī – teātris, opera un kino

1921. gada aprīļa sākums Margarētai piepildīts ar teātra, operas un kino apmeklējumiem, drusku vīlusies Sārā Bernārā, bijusi laivu braucienā ar kolēģiem un uzņēmusies papildu pienākumus. Savukārt, kā liecina ieraksti Džo dienasgrāmatās, 1911. gads Parīzē ir ļoti raibs, no viesošanās pie gleznotāja Matisa līdz boksa mačiem un intensīvai naktsdzīvei. Piedevām Parīzē iebraukusi Mamiņa un Līna.

#Grosvaldi1921

Digitālais projekts vēsta par latviešu kultūrā un Latvijas ārpolitikā ievērojamo dzimtu – Grosvaldiem. Grosvaldu ģimenes notikumi, sākot no 1919. gada tiek atklāti caur korespondenci, dienasgrāmatām, atmiņām, preses ziņām, fotogrāfijām un mākslas darbiem. 

Grosvaldu dzimtā ir:

  • Mērija Grīnberga jaunākā,
  • viņas māte Mērija Grīnberga vecākā (1881–1973), latviešu etnogrāfijas pētniece un popularizētāja,
  • viņas brālis – matemātikas zinātņu doktors Emanuels Grīnbergs (1911–1982);
  • vectēvs – advokāts, Rīgas Latviešu biedrības ilggadīgs priekšnieks Frīdrihs Grosvalds (1850–1924)
  • viņa kundze Marija Grosvalde (1857–1936),
  • kā arī pārējās dzimtas atvases – diplomāts, Latvijas sūtnis Francijā Oļģerds Grosvalds (1884–1962),
  • gleznotājs Jāzeps Grosvalds (1891–1920),
  • ārlietu dienesta darbinieces Līna Grosvalde (1887–1974) 
  • Margarēta Ternberga (dz. Grosvalde, 1895–1982).

Šis ir LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta un Latvijas Nacionālā mākslas muzeja sadarbības projekts, to atbalsta VKKF (Nr. 2021-1-KMA001, "Kultūrvēsturiska projekta #Grosvaldi1921 saturiskais nodrošinājums")

01.04.1921. – 16.04.1921.

1. aprīlis

Ieskatāmies 1911. gada 1. aprīļa notikumos. Uz Parīzi pie dēliem atbraukusi Mamiņa kopā ar Līnu, Jāzeps viņas sagaida. Tikmēr Oļģerds bijis uz boksa maču.

01.04.1911. #Džo dienasgrāmata 

Sestdeen, 1.

Vakarā pec ilga laika atkal biju iekš Academie Vitti*, kur visu laiku runāju ar M-elle M. Pēc tam vienpadsmitos sagaidīju (Olg. bij uz match’u Sam McVea – Sam Langford**) uz Gare du Nord Mamiņu un Līna, kuras aizvedu ar izskaidrojumiem uz Hotel des Saints Pēres.

*Académie Vitti bija leģendāra mākslas skola Parīzē.

**Sam McVey un Samuel Edgar Landford – sava laika boksa čempioni, melnādainie.

*** Gare du Nord, oficiāli Paris-Nord, viena no 6 lielākajām Parīzes stacijām. 

2. aprīlis

Oļģerds un Mamiņa daiļrunīgi izsakās par Margarētas fotogrāfijām. Tikmēr Margarēta izšuj aplikācijas uz apakšveļas, dodas uz “Ubagu operu”, saņem grāmatu sūtījumu no Berlīnes un tiek pie papildu darba gatavot Lettai telegrammas, līdz ar to pie papildu ienākumiem. Bijusi arī laivu braucienā kopā ar Gilbertu caur Ričmondu, kur sajūsmināti priecājusies par senām durvīm, laivām un mājām.

Margarēta Grosvalde #diary

2.4.1921

We had a cheerful searching-party for my flag. I made a boudoir cap for Lena and worked appliqué in underwear. Ogier is very eloquent about my photo –so is mother. I took Doris to the “Beggar's opera”, sent cards to the Zarins and got German books from Berlin from Sanders*. Kalkis left the Leta telegrams to me, which is an extra income; I have been boating in Richmond** with Gilbert*** and got rather enthusiastic over old doors and punts and Georgian houses.

*Miķelis Sanders (1990-1962) 1920. gada 1. jūlijā tika iecelts par Latvijas diplomātiskās pārstāvniecības Londonā I šķiras sekretāru. Kopdarbība ar diplomātisko pārstāvi Georgu Bisenieku ilga nepilnu gadu.

** Ričmonda ir pārticis dzīvojamo ēku rajons, kas robežojas ar Temzas upi. 

***Jānis Gilberts (1879-1950) 1921 I-IX bijis II šķiras sekretārs sūtniecībā Londonā.

6. aprīlis

Margarēta vakariņojusi pie Mašas Grimmas, kura rosinājusi ļauties horoskopiem, noskaidrot, kādi tad ir oktobrī dzimušie. Tie esot pārāk iecienījuši zināšanas un mērī mīlestību un pieķeršanos caur mikroskopu, tādējādi to zaudējot. Pēc tam sapņos Margarēta strīdējusies, un viņas mīļotais teicis: vai Tu vēl neesi izmācījusies, kas dzīvē ir no svara, pie visa, kas Tev pāri gājis.

Margarēta Grosvalde #diary

6.4.1921

I had dinner with lonely Masha Grimm last night. She made me read a book of characteristics, that said the October people were too fond of knowledge and measured love and affection with the lens of the microscope – whereby they lose them. And then I quarreled in my dreams, and my dear one wrote to me and said: vai Tu vēl neesi izmācījusies kas dzīvē ir no svara, pie visa, kas Tev pāri gājis.

10. aprīlis

Margarēta bauda Londonas piedāvājumu – bijusi uz izrādi Morisa Meterlinka lugai “The Berthoral” (“Saderināšanās”), kā arī uz vēl vienu izrādi ar pasaulslavenās aktrises Sāras Bernāras dalību. Tā pirmizrādi piedzīvoja vien 5. aprīlī, iespējams, tāpēc aktrises balss jau cietusi pārslodzi, ko piemin Margarēta.

Margarēta Grosvalde #diary

10.4.

We got a letter from Sellis – upon which I wrote to him. We have seen “The Betrothal” with Gladys Cooper – in baggy trousers and White cotton gloves. I took Madame to see Sarah Bernhardt in “Daniel”; but her lack of voice spoilt it all. Marcelle Géniat was wonderful.

1911. gadā Džo pabijis Anrī Matisa darbnīcā! Pēc tam līdz sešiem no rīta baudījis Parīzes naktsdzīvi, sālīti samaksājis par braucienu mājup.

Pirmdeen.10.aprilis #Džo dienasgrāmata

Pretim Dzialasam uz vakzali un pec tam ar viņu, puzdeenas tuvu pee Gr.Hotel, kur viņš dzivo. Tad ātri uz Montparnasse no kureenes ar Ernesto un veenu vācu dāmu, frau Schwarz, kas labi pazīst Mattisse, uz pēdējā darbnīcu Clamast’ā ar dzelzceļu. Smuka viņa darbnīca, kur viņš divām skolneecēm un apbrīnotājam stāstija par savu Spanijas ceļojumu. Pec tam vel runāja par savam bildem un uzskateem. Tad aizlaidu uz hoteli, kur dāmas ļoti dusmojas, kad visu deenu nebijam bijuši. Ar Dzialasu vakariņas Palacé ā, pec tam Femina – Renué ā un līdz sešeem no rīta uz Montmartre’a, visos lokalos, kur taisni šovakar ļoti “moche”. Pēdigi ar auto majās, kas izradas pa voiture de prem.grdse, bez taxi, un pras fantastisku naudu: Uz Kommissariatu, kur aģents’izskaidro, žuliki, ka cheuf feuram taisnība.

Anrī Matiss (Henri Matisse) savā darbnīcā

13. aprīlis

Džo sadala laiku starp ģimenes dāmām un savām nerimtīgajām Parīzes izklaidēm ar draugiem un sievietēm.

#Džo dienasgrāmata

Ceturtdeen. 13.aprilis

Preekšp. ar Mamiņu Panteonā, St.Etienne un Notre Dame, kur kā caur brīnumu visi sateekamees. Pecp. ar damam un Ernesto leeliskā Napoleona kapa* un pec tam pee Gosē, kur bij ļoti smuki. M: nopirka (quasi) veenu zīmējumu. Vakarā ar Lina pee Duskē (nevareja nekādi atdarītees). Bā! Tad majas, atri parģerbos, un uz Abbaye, uz kureenu nāca arī Dzialas ar veenu zveedru femme dro monde, Mme Eliot, ļoti interesants leels blonds seeveets. Vel Royal’ā un Capitoleā, kur visur ļaudis ļoti skatās. Paris leeliski kreevu leelkņazi. Sešos brauceens pa Avenue du Bois uz rue Spontini, kur zveedreete izkāpa un tad vel pee Halles “au pēre tranguille” ēdam zupu. Leeliskas rīta krāsas. Dz.stāst.breesmas.

* iespējams, Napolitain Cafe

14. aprīlis

Ar nelielu laika nobīdi laikraksts “Amerikas Atbalss” ziņo, ka Ministru kabineta 17. marta sēdē līdzšinējais Latvijas priekšstāvis Stokholmā Frīdrihs Grosvalds iecelts par ārkārtējo sūtni un pilnvaroto ministru Zviedrijā.

Frīdrihs Grosvalds

15. aprīlis

1911. gada pavasaris, tējas baudīšana vienā no slavenākajām Parīzes kafejnīcām. Skaisti aprakstīts un vizualizējams ekskurss cauri Parīzei.

#Džo dienasgrāmata

Svetdeen 15.aprilis 

Pirmā pilnīgi siltā diena. Pecpusdienā izbraucam uz Bois: Viss pavisam zaļš, pilns briesmīgu putekļu un populo, pa visiem ceļiem jāj, iet un brauc. Aizgājām līdz Pre Catelan un nosēdējam tur pie tējas un mīlīgas mūzikas, starp neaprakstāmām cepurēm un galvām, kādas divas stundas. Tad lēnām mājās – smalkā vakara gaismā caur zaļo sapni un gar petit lac, kur laivas cita caur citu šūpojās un pie malām stāv bērni ar smukām cepurētēm un baltām kājām. Auto vairs nebrauc labprāt un prasa pasakainas cenas. Pēc vakariņām ar Ernesto un Kochu un dāmām iekš Café de la Paix, kur satiek Dzialasu un zināms atkal līdz rītam iziet (bez dāmām), tāpēc, ka Montmartrā tukšums šos ļaudis veizt zum Wiederspruch.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt