#Grosvaldi1920. Margarētai dzimšanas dienā – rozes, koncerts un restorāns

Margarēta dienasgrāmatā piefiksē, ka dzimšanas dienā dāvanā saņēmusi rozes, Madame taisījusi smieklīgus kriņģeļus un kūrorta draugi aizveduši uz restorānu. Tāpat pažēlojas par to, ka atkal apsaldējusies un jūtas briesmīgi vientuļa. Bijusī Jāzepa Grosvalda simpātija un modele Arabella raksta Margarētai vēstuli un nosūta kādas Elsas C. adresi, pie kā Parīzē glabājas vēl kādas Džo lietas. Savukārt Oļģerdam atkal atrakstījis Andrē Sevjē no Ķīnas. Dzimšanas diena nosvinēta arī Mamiņai.

Digitālais projekts #Grosvaldi1919 vēsta par latviešu kultūrā un Latvijas ārpolitikā ievērojamo dzimtu – Grosvaldiem. Grosvaldu ģimenes notikumi 1919. gadā tiek atklāti caur korespondenci, dienasgrāmatām, atmiņām, preses ziņām, fotogrāfijām un mākslas darbiem. Projekts turpinās ar 2020. gadā, sekojot Grosvaldu gaitām 1920. gadā.

Grosvaldu dzimtā ir:

  • Mērija Grīnberga jaunākā,
  • viņas māte Mērija Grīnberga vecākā (1881–1973), latviešu etnogrāfijas pētniece un popularizētāja,
  • viņas brālis – matemātikas zinātņu doktors Emanuels Grīnbergs (1911–1982);
  • vectēvs – advokāts, Rīgas Latviešu biedrības ilggadīgs priekšnieks Frīdrihs Grosvalds (1850–1924)
  • viņa kundze Marija Grosvalde (1857–1936),
  • kā arī pārējās dzimtas atvases – diplomāts, Latvijas sūtnis Francijā Oļģerds Grosvalds (1884–1962),
  • gleznotājs Jāzeps Grosvalds (1891–1920),
  • ārlietu dienesta darbinieces Līna Grosvalde (1887–1974) 
  • Margarēta Ternberga (dz. Grosvalde, 1895–1982).

17.10.1920-31.10.1920

17. oktobris

Margarēta bijusi uz itāļu soprāna Luīzes Tetracini koncertu un šķitušas komiskas viņas kontenentālās manieres. Suttas vietā darbā stājies Harijs*. 

Uz dzimšanas dienu Margarēta saņēmusi rozes, Madame taisījusi smieklīgus kriņģeļus un kūrorta draugi aizveduši uz restorānu.

17.10.1920

Margarēta Grosvalde #diary

I have heard Terazzini and laughed at her affected continental manners. Harry has been given to me instead of Mr. Sutta. Mrs. Heubsch sent me roses for my birthday, Madame made funny kringels, and I took Aimée and John to Criterion**.

Luisa Tetrazzini (1871- 1940) bija itāļu koloratūras soprāns ar lielu starptautisku slavu.

*Iespējams, ka tas ir Harijs Hartmanis, kurš vēlāk kļūst par Ārlietu ministrijas kurjeru nodaļas priekšnieka vietnieku un 20.gadu vidū iesaistīts skaļā kokaīna prāvā kā apsūdzētais.

**Restorāns “Criterion” ir restorānu komplekss, kas vērsts pret Pikadili laukumu Londonas centrā. Papildus izsmalcinātām ēdināšanas iespējām tajā ir arī bārs. Tas ir pasaules vēsturisko un vecāko restorānu top 10. Pirmajā Šerloka Holmsa stāstā doktoram Vatsonam tiek pastāstīts par viņa potenciālo istabas biedru pēc tam, kad viņš satiek draugu šajā "Criterion" restorānā.

 

17. oktobris

Bijusī Jāzepa Grosvalda simpātija un modele Arabella* raksta Margarētai vēstuli un nosūta kādas Elsas C. adresi, pie kā Parīzē glabājas vēl kādas Džo lietas. Viņa arī atminas senos labos laikus Parīzē, ko pavadījuši kopā un cik laipni bijuši Grosvaldu vecāki.

Jāzeps Grosvalds un Arabella 1913. gadā Senklū.

17.10.1920

No: Arabella

Kam: Margarēta Grosvalde

Stockholm, oct 19th.

I don't know my, my dearest, if this card will reach you, but I must give you the address of Elsa C. if she has not sent Joe's things to you as I asked her to do in a letter 10 days ago. 

6 rue Vercingtoix

Paris XIV

Thanks so much for your letter. I do hope you are enjoying yourself as much as possible. I can think of Paris without thinking of you and the very happy time we all three spent there together...

The meeting was quite a success and your parents exceedingly nice to me. Best regards to Mr. Ogier!

Yours as always. A.G. (?)

 

(pastkartes apakšā paraksts - Mme Hervor Wickman)

*Arabella – īst. v. Hervora Melgrena (Mellgren), pēc laulībām Vikmane (Wickman). Zviedru politiķa, sociāldemokrāta un Ulofa Palmes līdzgaitnieka Kristera Vikmana māte. 1913. gadā Parīzē Arabella bija Jāzepa un Līnas dzīvokļa biedrene, kādu laiku arī Jāzepa simpātija, apciemojusi Grosvaldu ģimeni arī Rīgā. Jāzeps gleznojis Arabellas portretu, kas bijis izstādīts Jāzepa Grosvalda piemiņas izstādē 5. Eiropas latviešu kultūras darbinieku kongresa laikā Stokholmā 1975. Gadā.

Jāzepa Grosvalda Skice no 1907.gada.

18. oktobris

Šodien dzimšanas diena Mamiņai – Marijai Elizabetei Grosvalde (dz. Pakalnieks, 1857-1936).

Lai pieminam viņas aso prātu, daudzo svešvalodu zināšanas un pianistes dotības, viņas drosmi laist pasaulē astoņus bērnus, un piecus no tiem uzaudzināt, būt nemitīgās rūpēs par ģimeni un pieņemt nepavisam vienkāršo sabiedrībā redzama vīra sievas lomu.

Nesen laulātie Marija un Frīdrihs Grosvaldi 1879.gadā.

20. oktobris

“Brīvās Zemes” līdzstrādnieki 20. oktobrī ziņo, ka valdības pārstāvis  A.Klīve* atgriezies no brauciena uz Briseli, kur bija devies kopā ar Latvijas sūtņiem Londonā un Parīzē uz Tautu Līgas sarīkoto finanšu konferenci.

Klīve devis pārskatu par šīs konferences organizāciju un darbību Satversmes sapulces prezidentam, ministru prezidentam un ārlietu ministram. A.Klīve aizrādījis vispirms uz to, ka Latvijas delegācijā pilnvarotā delegāta loma bija uzticēta Latvijas priekšstāvim Londonā Bisenieka kungam, kurš uzstājās plenārsēdē ar ziņojumu par Latvijas saimniecisko stāvokli un vēlāk ietilpa kā loceklis starptautiskā kredīta komisijā. Grosvalds un A.Klīve piedalījās konferencē ar padomdevēja balsi Bisenieka kungs uzstājās oficiāli kā Latvijas delegācijas vadītājs un noturēja apspriedes pēc konferences plenārsēdēm ar pārējiem Latvijas delegātiem.

*Ādolfs Klīve (1888-1974) bija latviešu tautsaimnieks, politiķis un sabiedriskais darbinieks. 1., 2. un 3. Saeimas deputāts, Latvijas Bankas padomes priekšsēdētājs. Viens no 1944. gada 17. marta Latvijas Centrālās padomes memoranda parakstītājiem.

Ādolfs Klīve ar ģimeni.

21. oktobris

Atceramies, ka jūlijā Olģerda studiju biedrs Artūrs Volfs izsūtīja vēstuli, oktobrī tā beidzot nonākusi pie adresāta, un Oļģerds atbild. Jautājumi bija saistībā ar biznesa plāniem.

Oļģerds iesaka vērsties pie Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības ministrijas. Kā arī pastāsta par Jāzepa nāvi, Volfa kungs labi pazina abus brāļus.

21.10.1920

No: Oļģerds Grosvalds

Kam: Mr.Wolf

 

Paris, Oct.21st 1920

S.Avenue de Camoens XVI

 

Dear Mr.Wolf,

I was very pleased to hear from you and I hope you will excuse me for not answering before. But your letter reached me only the other day as it was forwarded from Riga and besides I was absent from Paris for some time.

My life has undergone many changes - now it is nearly two years that I am in Paris as the Diplomatic Representative of Latvia (Lettland). There has been no time for History of Art, almost at the beginning of the war I started to work in a bank in Petrograd. After the Bolshevik Revolution I returned to Riga. When, in November 1918, the Independence of Latvia was proclaimed, I entered the Diplomatic career, and so I am here in Paris. You will understand that I like Paris and love my work. I hope you feel happy too.

Conserning your affairs I have forwarded your offer to Riga, but I advise you to write personally to the Commercial Department in Riga,

"Latvijas Tirdzneecibas un Rupneecibas Ministrijai,

(Lettland) Latvijā. Riga."

and I hope you can arrange matters.

I shall be glad to hear about your family and specially about your brother Arthur. Where is he and how is he getting on?

We have had a great lose and it is hard to speak about it: our brother Joe has died on February 1st here in Paris, it was the grippe.-

With my best regards

Yours sincerely

O.G.

21. oktobris

Oļģerdam atkal atrakstījis Andrē Sevjē no Ķīnas, kurš strādā kādā uzņēmumā.

21.10.1920

No: Andre Sevjē (vēstule franču valodā)

Kam: Oļģerds Grosvalds

 

 Custom House 

Fudžou, 1920. gada 21. Okt.

Ceturtdien 

Mans dārgais Ožjē -

Nezinu, kā lai skaidroju jūsu garo un nospiedošo klusēšanu – pēc daudzajām Jums nosūtītajām vēstulēm. – How is life in Paris ?

Es turpinu mierīgi dzīvot un mācīties šo apbrīnojamo un grūto valodu, kurā runā ķīnieši un vecais Konfūcijs – uz priekšu iet, bet ļoti lēni. –

Laika apstākļi un temperatūra ir lieliski – es tikko pavadīju vienu nedēļu pie jūras, netālu no šejienes – tas man ļoti nāca par labu pēc milzīgā vasaras karstuma. – Būtībā Ķīna nav nemaz tik briesmīga vieta – un ja vien mani aizjūras draugi man mazliet biežāk rakstītu, būtu bijis vēl labāk – jo ir reizes, kad es jūtos ļoti vientuļš, no visiem šķirts un bez cerībām atkal satikt savus draugus ne agrāk kā pēc 6 gadiem.

Veselu mūžību neesmu saņēmis ziņas no Mišela – nezinu, kas ar viņu notiek. – Vienīgais cilvēks, kas man ir divas reizes atrakstījis, ir dārgā Nadīna ar lielajām skumjajām acīm, viņa raksta, ka dažkārt Jūs satiek. – Atrakstiet man drīzumā un pastāstiet par sevi, Margarētu un visu savu ģimeni. – Ja redzat Mišelīnu, pasakiet, lai viņa man atraksta. -

Draudzīgi sveicieni visiem tiem, kas mani vēl nav gluži aizmirsuši.

Jūsu

A.Sevjē

24. oktobris

Margarēta dienasgrāmatā pažēlojas par to, ka atkal apsaldējusies un jūtas briesmīgi vientuļa, jo Madame vēl ir papildatvaļinājumā. Klausījusies Marguerite D’Alvarez* un pārtikusi no maizītēm, kamēr Legācijā nav pavāra.

24.10.1920

Margarēta Grosvalde #diary

I have had one of my famous colds and felt miserably lonely – Madame has received her congé. I have heard Marguerite D’Alvarez and lived on rolls while we had no cook.

*Marguerite d’Alvarez – dziedātāja, pasaulslavens kontralts, māsa Jāzepa Grosvalda draudzenei Marie Le Butt, dziedājusi daudzās pasaules operās, tostarp Londonas operā un Koventgārdenā – viņas balss ieraksti klausāmi "Youtube".

Marguerite d’Alvarez uz cigarešu “Lucky Strike” reklāmas 1928. gadā

Piedāvājam aplūkot dokumentu, kura oriģināls atrodas Latvijas Vēstures arhīvā*. Dokumentā pieminēta Ģertrūde Bruže, kuru Mamiņa bija nodomājusi par sievu Oļģerdam, kā arī uz dokumenta redzams Margarētas rokraksts. Margarēta pirms 100 gadiem izdarījusi atzīmi, ka ar šo apliecināts, ka Bruž jaunkundze kā Latvijas diplomātiskā kurjere ar kuģi “Viesturs”** no Londonas devusies uz Latviju.

*2575. fondā “Latvijas diplomātiskās un konsulārās pārstāvniecības ārzemēs” mapē “Kurjeru apliecības un kvītes”

**Viesturs - kravas tvaikonis. Būvēts 1896 Roterdamā, Nīderlandē ar nosaukumu “Pomona”. Ar Vācijas karogu un vārdu “Pomona” kuģis nodarbināts Baltijas jūrā. 1919 IX tvaikonis “Pomona” atradās Liepāja, kur to konfiscēja Latvijas valdība. No 192o.gada kuģa vārds “Viesturs”. Tvaikonis piedalījās Brīvības cīņās. 1920. gada rudenī aizveda apkalpes un bunkurogles uz Petrogradu tiem kuģiem, kas reevakuējami saskaņā ar Latvijas un Padomju Krievijas miera līgumu. 1922. g. b. Somu līcī uzskrēja klintīm un tika atzīts par neglābjami bojā gājušu. Kuģi nopirka Liepājas kara ostas darbnīcas, izremontēja un 1924. gadā pārdeva Vācijai. 1925-27 brauca ar Lielbritānija karogu un vārdu “Patrino”. 1927 ar Vācijas karogu un vārdu Samland pierakstīts Kēnigsbergā, pēc 2. pas. kara - Lībekā. Ekspluatēts līdz 1958. (informācija no enciklopēdijas Latvijas jūrniecības vēsture : 1850 - 1950. Rīga, 1998).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt