Gorbačova pēdējo vizīti Lietuvā pirms neatkarības pasludināšanas atceras labi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Šonedēļ svinētie 4.maija neatkarības deklarācijas svētki sāk veidoties par jaunu valstisku tradīciju, tomēr neseno notikumu vēsture un apstākļi, kādos Baltijas valstu neatkarība kļuva iespējama, vēl nav gana pētīti. Par to neviļus atgādina mazs ciemats Šauļu pievārtē Lietuvā. Bridi ir pēdējā vieta Baltijas valstīs, kur vēl 1990. gadā, nepilnu mēnesi pirms Lietuvas  neatkarības deklarācijas pieņemšanas, viesojās pēdējais Padomju Savienības līderis Mihails Gorbačovs.

Šobrīd piemirstie Bridi bija padomju lauku saimniekošanas pērle, kur komfortablos namos, ciemā ar Eiropas parauga bērnudārzu, dzīvoja savam laikam turīgas ģimenes. Gorbačova viesošanos atceras katrs. Arī labo iespaidu, ko atstājusi toreizējā padomju valsts pirmā ģimene.

Bērnudārzs “Pasaka” gan jau sen bērnus nav redzējis. Arī iedzīvotāju skaits no agrākajiem 800 sarucis līdz 200. Taču kultūras centra otrajā stāvā viss palicis tieši kā toreiz, kad te – vietējā medpunkta spoguļu zālē - Gorbačovs un augstie viesi ieturējuši pusdienas, atteikdamies no paredzētā restorāna Šauļos.

Par spīti drošībnieku pūliņiem bija redzams, ka Gorbačovu pāri bijuši atbruņojoši vienkārši ļaudis. Rasa Šiškuviene toreiz vadīja bērnudārzu, kura apskates laikā Gorbačova sievai izsprāga svārku poga. "Viņa bija ļoti vienkārša sieviete. Tagad kā anekdoti stāstām — kad gājām pa bērnudārza koridoru, viņa piepeši tā ķer pie sava sāna. Skatāmies, kas noticis? Izsprāga svārku poga un aizripoja," stāsta Šiškuviene. "Tūdaļ pat atradām diegu un adatu. Visi palika koridorī, bet viņa ar sievietēm iegāja vienā no grupiņām, aizvēra durvis un ātri, ātri piešuva. Kad viss bija izdarīts, iznāca un devāmies tālāk," viņa klāsta.
 
Tādu pašu iespaidu radījis arī Gorbačovs pats. Mehanizatoru darbnīcās, kuras viņš savulaik apmeklēja, sastaptais Vitauts labi atceras to dienu. Zaļie soliņi pie ieejas administrācijā arī tie paši. Cenšoties Gorbačovu labāk redzēt, tolaik ļaudis kāpa pat uz atzveltnes, salauza vairākas brusas.

Vizīte notika nepilnu mēnesi, pirms Lietuva pieņem savu neatkarības deklarāciju, apsteidzot Latviju un Igauniju. Sabiedrības noskaņojums par neatkarību no Padomju Savienības bija nepārprotams.

Gorbačovs no neērtā temata nevairījās, bet arī par palikšanu Padomju Savienības sastāvā neaģitēja – tikai brīdināja, ka tad par visu dārgi nāksies maksāt katram pašam. Drošība gan bijusi dzelžaina, atceras Romalds, kurš tolaik bija mikroautobusa “Latvija” vadītājs. "Te stāvēja trīs militāristu "Ikarusi". Bet Gorbačovam bija četras mašīnas. Kurā no tām viņš iesēdās, mēs tā arī nesapratām," stāsta darbnīcu vadītājs Romalds Šantaris.

Līderu pavadīja trīs "Ikarus" autobusi ar karavīriem un drošībniekiem. Tomēr 1990.gada Baltijas valstu noskaņojums nebija noslēpjams pat šeit. Pāris piketātāju parādījās arī Bridos. “Dod mums iet savu ceļu” - vēstīja no galvaspilsētas vests uzraksts. Arī mehanizatoru darbnīcās viena no sagaidītājām, pakāpusies uz soliņa skaļi teica – "Mums katram tagad savs ceļš ejams!".

Šī izteiksmes brīvība bija viena no pārmaiņām, ko cilvēkiem bija atnesis Gorbačova laiks.

Berlīnē 25 gadu jubilejas svinībās kopš Berlīnes mūra krišanas BBC "HardTalk" intervē Mihailu Gorbačovu. Putins pārmetot Gorbačovam, ka viņa pārkārtošanās kurss jeb perestroika izraisīja Padomju Savienības sabrukumu. Putins to nodēvējis par 20.gadsimta lielāko katastrofu. Vai Gorbačovs piekrītot?

"Putins ir veltījis man kritiskas piezīmes. Tieši tāpat, kā es Putinam izsaku kritiskas piezīmes. Tas ir normāli. Es tikai tā lietas kārtoju," saka Gorbačovs. "Nē, tomēr lieta tāda, ka ilgāk atlikt pārkārtošanos nedrīkstēja. Un pirmie tās gadi parādīja, ar kādu vētrainu entuziasmu reaģēja tauta. Gan jauni, gan veci. Uz to, ka sabiedrībai ir devuši skābekli. Var apspriesties atklāti, neatskatoties pār plecu un nebaidoties ka, pateicis kādu frāzi, viņš jau rīt atradīsies nopratināšanā kādā iestādē. Un zināt, kā tas ir – kad cilvēkam ir daudz skābekļa, viņš ir enerģisks un aktīvs," norāda Gorbačovs.

Lietuvas Bridos nu jau 21.gadsimtā laiks rit lēnāk, ļaujot pārkārtot arī vecās fotogrāfijas. Uz jaunām te grūti cerēt, jo mūslaiku augstie viesi šim ciemam jau sen met līkumu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti