Entuziasti pamazām, bet ar apņēmību atjauno Lielzalves muižu

Lielzalves muiža atrodas Aizkraukles novada Zalves pagastā. Pēc agrārās reformas 1920. gadā muižas zemes sadalīja jaunsaimniekiem, bet kungu mājā ierīkoja skolu, kuru slēdza 2009. gadā, un kādu laiku telpas bija pamestas, bet jau trīs gadus muižā darbojas entuziastu grupa, kas katru gadu sakārto kādu muižas telpu. Lielzalves muižā pagaidām nav ne spožu parketu, ne lustru, bet atjaunošanas entuziasti rūpējas, lai nākotnē Lielzalves muižā varētu notikt dažādi pasākumi, semināri un varētu pārnakšņot tūristi.

Entuziasti Aizkraukles pusē pamazām, bet apņēmīgi atjauno Lielzalves muižu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Lielzalves muižā viena no pirmajām atjaunotajām telpām ir lasītava. Viena no muižas atjaunošanas entuziastēm un biedrības "Sēļu klubs" vadītāja Ilma Svilāne, kas pirms tam strādāja Viesītes muzejā "Sēlija", Latvijas Radio stāstīja, ka lasītava izveidota, pateicoties vietējiem iedzīvotājiem.  

"Atnāca bijušais skolas strādnieks Rūdolfs un teica: "Es atnesīšu sievas bibliotēkas pārpalikumus, to, kas viņai koridorā stāv." Un viņš ar ķerru atvilka mums. Nākamais ierauga: "Ā, klau, jums vecas grāmatas? Jums nevajag manējās? Man nav, kur likt tik daudz!" Tā mums te ir sakrājušās grāmatas," viņā pastāstīja.

Viena no muižas atjaunošanas entuziastēm un biedrības "Sēļu klubs" vadītāja Ilma Svilāne.

Tāpat grāmatas Lielzalves muižai novēlējis arī Vents Plūme, kas kara laikā emigrējis uz Aļasku.

Svilāne stāstīja: "Bērni un mazbērni, kas tur palika, vairs nerunā latviski, tāpēc arī īpašnieks vēlējās, lai grāmatas atceļo uz to vietu, kur tās lasīs. Domāju, ka ļoti adekvātas grāmatas, piemēram, Jānis Veselis, kas ir, man šķiet, ļoti bagātīgi pārstāvēts. Ir arī citi autori. Viņam ir sūtījuši arī grāmatas no Latvijas. Cilvēks nemet ārā grāmatas, bet novēl tām otru mūžu, lai tās kādam derētu, kā tam būtu jābūt."

Svilāne norādīja, ka Lielzalves muižā katru gadu tiek sakārtota kāda telpa: "Biezie dēļi, kas bija, protams, noslēpti, mēs atklājām to. Arī 18. gadsimta durvis, mums ir divas tādas, kas no muižas laikiem [palikušas]. Tas mums tāds lepnums, ka ir arī lietas, kas ir autentiskas no muižas laikiem."

Tāpat muižā ir arī kamīna vieta, kuru pamazām attīra, lai redzētu, kāds tas bija. Blakus bijusi arī krāsns, un acīmredzot kamīns bijis skaistumam, bet ar to vien nav varēts piekurināt, jo ēka ir ar augstiem griestiem, tāpēc bija vajadzīga krāsns. Bijušas arī grīdas ar ķieģeļu flīzēm. "Aizbraucot uz Rundāles pili, uz semināru, es vestibilā ieraugu tieši šādas grīdas. Šādas flīzes ražotas Bauskā," skaidroja Svilāne.

Muižā izveidota arī neliela vēsturiska ekspozīcija. To radījusi  vēl viena Lielzalves muižas atjaunošanas entuziaste – bijusī skolotāja Ilga Cera.

Svilāne norādīja: "Skolā strādādama, jau vākusi dažādas lietas gan par Zalves pagastu, izveidojusi Zalves novadpētniecības istabu pagasta mājā, un daudz lietu ir no viņas."

Lielzalves muiža tiek atjaunota, piesaistot finansējumu un rakstot projektus Kultūrkapitāla fondam. "Pirmais, protams, lai kaut ko vispār iesāktu ēkā, ir arhitektoniski mākslinieciskā izpēte. Pagājušajā gadā mums bija ļoti laba sadarbība ar arhitektu Ilmāru Dirveiku, viņa grupu, un mēs ieguvām pilnīgu kultūrvēsturisko vērtējumu šai mājai. Mūsu mērķis ir radīt vietu, kā tagad saka – kultūrtelpu, un Sēlijai jāatgriež viena muiža, tāds ir tas moto. Lai Sēlija kļūtu bagātāka, lai varētu parādīt tās vēsturi. Tie, kas šo ēku izmantos, protams, būs novada iedzīvotāji. Nu, protams, ka tūrisms ir tas, ka te varētu būt pirmais, jo varētu attīstīt arī naktsmītņu virzienu, kā mums ļoti trūkst šeit Sēlijā."

"Tā ir vēsture, kas šeit ir ik uz soļa,"

atzina muižas atjaunošanas entuziaste.  

Pie Lielzalves muižas plīvo Sēlijas karogs, un šobrīd aktīvākie muižas apmeklētāji ir bijušie Zalves pamatskolas skolēni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt