Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Siguldā norisinās MAD starptautiskā dizaina vasaras skola

Entuziasti no Vācijas sakopj ebreju kapus

Entuziasti no Vācijas sakopj Sabiles ebreju kapus

Šonedēļ vairākas dienas Vācijas starptautiskās nometnes dalībnieki sakopj Sabiles ebreju kapus. Pieminekļus attīra no sārņiem, kas sakrājušies gadu gaitā, tiek spodrināti uzraksti un veikti daudz citi darbi. Nometnes dalībnieki par saviem līdzekļiem dodas sakopt ebreju kapus vairākās valstīs.

Ar vācu brīvprātīgo jauniešu palīdzību ik gadu tiek atjaunotas ebreju kapsētas arī Latvijā. Šogad par sakopšanas darbiem izvēlēta kapsēta Sabilē pēc Izraēlas vēstnieces Latvijā uzaicinājuma.

Kapsētas sakopšanas gaitā atrasti vairāk nekā 40 kapu pieminekļi, to starpā paraugi no 19. gadsimta sākuma, kas uzskatāms arī par Sabiles ebreju kapsētas pastāvēšanas sākumposmu.

“Es domāju, ka mums šeit būs darbs vēl vismaz diviem gadiem. Šis ir tikai sākums, un varbūt kāds sabilnieks aizdomāsies par šo kapsētu un viņi turpinās mūsu iesāktos darbus," stāsta biedrības LOT vadītājs Klauss Peters Rekss.

Darbus Sabilē veic 12 nometnes dalībnieki. Daļa no tiem pieteikušies nometnei tāpēc, ka pašiem ir ebreju saknes un ar savu darbu vēlas kaut nedaudz dzēst smagos vēstures notikumus. Kā min Rekss, viņam ir prieks, ka ik gadu aicinājumam doties uz nometni atsaucas tieši jaunieši, kuri, praktiski darbojoties, iegūst tādas zināšanas, kuras nekad nebūtu iespējams saņemt, sēžot skolas solā.

“Man bija ebreju vecaistēvs, kuru arī ietekmēja holokausta notikumi, tāpēc šis darbs man ir ļoti personisks. Es šeit atrodu veidu, kā savienot to, ka esmu vāciete, bet ar ebreju saknēm,"

saka nometnes dalībniece Hanna Draznina.

Ebreju tautas genocīda sekas visā Latvijā jūtamas vēl šodien. Šogad aprit 76 gadi kopš holokausta notikumiem Talsu novadā. Lai gan Sabilē ir sinagoga, tā jau izsenis nepilda savas funkcijas, nav pat ebreju kopienas, tāpēc ebreju kapi ir bijuši atstāti novārtā.

“Tagad tas nozīmē, ka šai vietai būs turpinājums. Viņa bija aizmigusi, dziļi aizmigusi. Viņa ir pamodināta, viņa būs pamodināta, viņa dzīvos. Arī kapsēta var dzīvot, un viņām ir jādzīvo, nevis kaut kādos džungļos jāieaug un jāpazūd," pauž vides gids Māris Lācis.

“Iznāk aizdomāties par to, ka mēs te vietējie neliekamies ne zinis, par to, ka ir atkal pamesta kapsēta, kura pēc kara tika izmantota kā aitu aploks, kur ganīja lopus, zaga kapu pieminekļus, kurus atkal pārtaisīja," pauž sabilnieks Ojārs Feldbergs.

Pēc darbu paveikšanas atrastie pieminekļi tiks ģeoloģiski uzmērīti un izveidota karte, kā arī visi uzraksti pārtulkoti vācu valodā. Līdz šim vācu biedrība LOT organizējusi nometnes Pļaviņās, Līvānos, Višķos, Aizputē un Talsos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti