Ekspozīcija «Nikolaja vārti – durvis pagātnē» – sākums kaut kam lielākam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Daugavpils cietoksnis ir unikāls valsts nozīmes arhitektūras un kultūrvēstures piemineklis, kura platība ir vairāk nekā 150 ha. Tas ir pēdējais bastionu tipa cietoksnis pasaulē, un tūristu iecienīts tas kļuva līdz ar Marka Rotko mākslas centra izveidi. Taču līdz šim cietoksnī nav neviena muzeja, kurš stāstītu tieši par Daugavpils cietokšņa vēsturi, lai arī pa šiem gadiem, kopš cietoksnī rit restaurācija, uziets ne mazums vēsturisku liecību un dažādu artefaktu. Tāpēc Daugavpils cietokšņa kultūras un informācijas centra darbinieki izveidojuši vēsturisku ekspozīciju –  “Nikolaja vārti – durvis pagātnē”. Ekspozīcijas veidotāji cer, ka tas ir sākums kaut kam lielākam.

Ielūkoties Daugavpils cietokšņa pagātnē caur Nikolaja vārtiem
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Nikolaja vārti ir vienīgie no četriem Daugavpils cietoksnī izbūvētajiem, kuriem ir šīs sāntelpas, verot vaļā durvis, kur šobrīd izvietota jauna vēsturiskā ekspozīcija “Nikolaja vārti – durvis pagātnē”, stāsta ekspozīcijas veidotājs, Daugavpils cietokšņa pārvaldnieka vietnieks Jānis Ostrovskis.

„Nikolaja vārti ir īpaši ar to, ka tie vienīgie, kuriem ir izbūvētas sāntelpas. Tie savulaik bija centrālie vārti, kas atradās tieši uz trases Sanktpēterbugra–Varšava. Pa šiem vārtiem brauca augsta līmeņa cilvēki. Sāntelpām bija aizsardzības funkcija un te uzturējās arī aizturētie cilvēki, te bija sava veida īslaicīgais izolators,” stāsta Ostrovskis.

Šajā vēstures stūrītī iespēja koncentrētā laika periodā apjaust gan cietokšņa tapšanas, izbūves un arī restaurācijas procesus, gan izjust to laiku garu un sadzīves elpu, ko savā pastāvēšanās vēsturē ir piedzīvojusi šī unikālā būve, ved rādīt Jānis Ostrovskis.

„Tūrisma informācijas centrs Daugavpils cietoksnī strādā kopš 2011. gada, gan mēs uzejot, gan būvniecības procesā atklājot, gan atnesot pašiem cilvēkiem, mūsu centrs krājās ar daudzām lietām, mantām. Sapratām, ka visa ir par daudz, bet līdz savam muzejam vēl neesam tikuši, tāpēc arī nolēmām veidot šo ekspozīciju,” skaidro Ostrovskis.

Sīki pa detaļām iezīmējas fragmenti, gan tie, kas vēl saglabājušies no pirmsākumiem, gan tie, ar kuriem cietoksnis laika gaitā apaudzis.

„Šeit ir unikāli rasējumi, vārtu uzbūve, pazemes tuneļi, te redzams kā Nikolaja vārti tik restaurēti, cilvēki to visu ātri aizmirst. Šeit ir vēsturiskas lietas – te ir oriģinālā vārtu logu vērtne, ir unikālās durvis, krāšņu detaļas un fragmenti, smuki podiņu krāšņu elementi,” rāda Ostrovskis.

Interesanti, ka daudz kas no šīs ekspozīcijas klāsta ir apkaimes iedzīvotāju atrasts un atnests uz šejieni, norāda Jānis Ostrovskis.

„Ir lietas, kas atnestas no dažādām garāžām, namu bēniņiem. Tāpat mūsu sētnieka Aleksandra daudzas atnestas mantas, apmēram 70% šīs ekspozīcijas ir viņa atnestās,” atklāj Ostrovskis.

Kamēr rit intervija jau vairāki cilvēki izsaka vēlmi aplūkot šo ekspozīciju.

„Tas ir unikāls vēstures piemineklis, jūsu pilsētas simbols un te ir ko apskatīties,” saka ģimenes pāris no Ukrainas.

To, ka interese ir, neslēpj arī Jānis Ostrovskis: „Ekspozīcija durvis vēra 24.augustā, nepilna mēneša laikā to ir apmeklējuši 337 cilvēki.”

Šī ekspozīcija jeb mazais cietokšņa vēstures stūrītis noteikti ir sākums kam lielākam – savam Daugavpils cietokšņa muzejam, cerīgi nākotnē raugās šī ekspozīcijas “Nikolaja vārti – durvis pagātnē” veidotāji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti