Eglīšu rotājumu mode - no ābola līdz kuģīšiem un kosmonautiem

Ne tikai tērpiem mode un materiāli mainās, bet arī Ziemassvētku eglei rotājumu tendences ar gadiem rod citas noskaņas. Daugavpilī ielūkoties vēsturē un smelties idejas rotājumiem var Novadpētniecības muzejā, kur izstādē "Ak, eglīte, ak, eglīte!" eksponēti 20. gadsimta 20.-80. gadu eglīšu rotājumi.

Ja vēsturiski pirmais eglītes rotājums bijis ābols un dažādi dabas materiāli - salmi un čiekuri, tad, industrijai attīstoties, cilvēki egļu rotājumus sāka darināt no kartona, vates, stikla un citiem materiāliem. Svētdien, 20.decembrī, ir ceturtā Advente - līdz Ziemassvētkiem atlicis pavisam nedaudz, un neviens vien jau sāk lūkoties pēc eglītes un tās rotājumiem.

Vecākajai  eglīšu mantiņai jau ir ap 100 gadiem, - to, izrādot eglīšu rotājumu ekspozīciju, norāda Daugavpils muzeja darbiniece un šīs izstādes idejas autore Ineta Kuļša. Rīkot šādu izstādi mudinājuši paši rotājumi, kas nokļuvuši muzeja krājumos.

"Ideja par šādu izstādi radās pirms diviem gadiem, kad kāda sieviete uz muzeju atnesa ļoti daudz neparastus, kara laikā darinātus eglīšu rotājumus. Tie bija no stieplēm, tur ir laternas, puķītes, kuģīši, taurenīši.

Atklāt eglīšu rotājumu izstādi rosināja arī tas mantiņu krājumus, ko pirms septiņiem gadiem sāka vākt pašas muzeja darbinieces, nezinu kāpēc, bet tad izstāde netapa. Bet, kad es ieraudzīju šo bagātību, uzreiz pateicu: "To visu vajag vilkt ārā un rādīt!” Tā mums te šobrīd aplūkojami  ap 300 eglīšu rotājumi. No vates stikla, kartona. Unikāli eksponāti ir šogad Rīgas uzņēmumā "G-Stils" ar rokām darinātās stikla bumbas. Tā ir vienīgā rūpnīca Baltijā, kas ražo eglīšu rotājumus," teica Kuļša.

Eglīšu rotājumu izstādes apmeklētājiem, īpaši vecāka gada gājuma cilvēkiem, tā ir kā atgriešanas savā bērnībā, pie savas bērnu dienu egles, atzīst izstādes apmeklētāji. Kuļša ir pārliecināta - gluži kā cilvēkiem apģērbos un stilā, arī eglītēm rotājumos pastāvējusi un pastāv sava mode.

"Eglīšu rotājumu mode ir: tas, kas notika valstī, atspoguļojās arī eglīšu rotājumos. Piemēram, kosmonauts vai multfilmu varoņi, sniegbaltītes," atzīmē izstādes idejas autore.

Var sekot modes tendencēm, iegādāties tās krāsas bumbas, kādas tajā gadā modē. Var rotāt ar pašu darinātām mantiņām, vismīļākās gan, visticamāk, ir tās, kas nāk no bērnības. To secina izstādes veidotāja, atklājot, kā savā ģimenē rotās egli.

Smelties idejas savas eglītes rotāšanai un izbaudīt vēstures elpu egles rotājumos Daugavpils muzejā varēs līdz nākamā gada janvāra pēdējai dienai.

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti