Edinburgas hercogs princis Filips - stila ikona 90 gadu vecumā

Apvienotās Karalistes valdniece – karaliene Elizabete Otrā trešdien, 9.septembrī, kļūs par visilgāk valdījušo britu monarhu. Cilvēks, kurš visus šos gadus bijis blakus karalienei, ir viņas vīrs - princis Filips, Edinburgas hercogs. Lai arī viņš pats ir cēlies no sena karaļnama, Apvienotās Karalistes tronis viņam nepienācās, vien pieticīgais prinča konsorta tituls. Taču viņš ir iemantojis pavalstnieku uzticību un balsojumā atzīts par stila ikonu, neskatoties uz savu cienījamo vecumu.

Princis Filips cēlies no savulaik Grieķijā valdījušās vācu-dāņu aristokrātu dzimtas Gliksburgu atzara. Viņa ģimene bija spiesta pamest Grieķiju, kad Filips bija tikai gadu vecs. Ģimene apmetās Lielbritānijā, un šī valsts kļuva par Filipa otro dzimteni. Ar savu nākamo dzīvesbiedri - toreiz princesi Elizabeti - viņš iepazinās, kad viņam bija 13, bet viņai astoņi gadi. 

Ievērojot Eiropas aristokrātu  sazaroto radniecību, viņi bija trešās pakāpes brālēns un māsīca. Pēc skolas beigšanas 1939.gadā Filips kļuva par jūras kara lidotāju. Otrā pasaules kara laikā viņš dienēja Klusā okeāna un Vidusjūras flotēs. Bērnu dienu draudzība ar Elizabeti pārauga nopietnās attiecībās, un pēc kara Filips saņēma Elizabetes tēva karaļa Džordža sestā atļauju precēt viņa meitu. Pirms tam viņam bija jāatsakās no Grieķijas un Dānijas prinča tituliem un jāpieņem britu pavalstniecība. Apmaiņā viņš saņēma Edinburgas hercoga un arī Lielbritānijas prinča titulu, kas parasti pienācās tikai britu karaliskās ģimenes pēctečiem.

Laulībā ar Elizabeti dzimuši četri bērni, troņmantnieks princis Čārlzs, princese Anna, Endrjū, Jorkas hercogs, un Edvards, Vesekas grāfs. 

"Karaliene ir pirmā, kas atzīst, ka viņa nevarētu izpildīt savu lomu bez prinča Filipa atbalsta. Tas ir bijis milzīgs. Viņam paredzēja spīdošu militāro karjeru, viņš sevi apliecināja gan kara laikā, gan pēc tam, taču karalienes tēva karaļa Džordža pēkšņā nāve lika viņam iekārt mundieri skapī un kļūt vienkārši par karalienes Elizabetes vīru, kas vienmēr ir divus soļus aiz viņas,“ pastāstīja bijušais karaļnama preses sekretārs Dikijs Arbiters. 

Divi soļi aiz karalienes jāiet princim konsortam, kas atbilstoši protokolam statusā ir ļoti tālu no karaļa. Tomēr it kā pieticīgā loma ir ļāvusi Filipam iemantot ne mazāku pavalstnieku cieņu, kā viņa kronētajai sievai. Lai arī sākumā daudzi uzskatīja, ka viņš netiek galā ar pienākumiem un ir par maz anglisks un karalisks, ar laiku viņu atzina par aristokrātisma un stila iemiesojumu.

Šo statusu viņš saglabā arvien.

“Nav daudz 90 gadus vecu vīriešu, kurus balsojumā atzīst kā stila ikonas. Viņš noteikti to ieaudzināja savam dēlam. Princis Čārlzs ir ar ļoti līdzīga stila izjūtu un uzvedību.

Tas ir tas, ko jūs vēlaties no Lielbritānijas karaliskās ģimenes, lai viņi tā izskatās. Jūs nevēlaties redzēt viņus "Levis" džinsos vai  ādas jakās. Jūs vēlaties veco skolu,” sacīja izdevuma “GQ” stila redaktors Roberts Džonsons.

Princis Filips vienmēr ir bijis aktīvs sabiedriskajā darbā, galvenokārt vadot dažādus labdarības fondus. Laikam ejot, viņš vēlējies savu sabiedrisko slodzi mazināt, taču arvien ir blakus karalienei svarīgākajos notikumos. Viens no tiem būs 9.septembrī, kad Elizabete kļūs par visilgāk valdījušo Apvienotās Karalistes monarhu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt