Dzimumu vienlīdzība latviešu vidū jeb «Ak, sievietes»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

8. marts, Starptautiskā Sieviešu diena, kas tiek daudzviet pasaulē atzīmēta. Tā pirmsākumi un ideja meklējama 19. un 20. gadsimtā, kad aizvien pamanāmākas kļuva dažādas feministu jeb sieviešu tiesību aizstāvošās kustības gan Amerikā, gan Eiropā un, kuras iestājās par dzimumu vienlīdzību. Latvijā pirmo reizi Sieviešu diena tika svinēta 1941. gadā, Padomju Savienības okupācijas pirmajā gadā.

Tomēr paradoksālā kārtā, šie svētki Padomju Savienībā ieguva pavisam citu nozīmi. Tajos tika svinēta nevis sieviešu līdztiesība, bet izcelta sievietes tradicionālā loma ģimenē to visdažādākos veidos arī cildinot. Vīrieši parasti viņām šajās dienās dāvināja tulpes un pārsteidza ar konfekšu kastēm.

Arī šodien liela daļa Latvijas iedzīvotāju atzīmē Sieviešu dienu, dāmas pārsteidzot ar jau iepriekšminētajām puķēm un, iespējams, pat sarūpējot kādu lielāku dāvanu.

Taču arī senie latvieši ir tautasdziesmās apdziedājuši un cildinājuši sievieti, viņas skaistumu, gudrību, izdarību. Kaut arī vairāk ar apdziedāšanu nodarbojās sievietes, tomēr latviešu tautasdziesmās starp abiem dzimumiem ir vērojama vienlīdzīga attieksme, intervijā Latvijas Radio 2 norādīja Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta direktore un filosofijas doktore Dace Bula.

"Domāju, ka latviešu tautasdziesmās ir vienlīdzīga attieksme pret abu dzimumu pārstāvjiem," uzsver Dace Bula. "Sieviete ir vairāk vērtēta no izskata viedokļa, no ārējās pievilcības viedokļa, lai gan mēs sastopam arī dziesmas, kurās ir runa par skaistiem bāleliņiem, skaistiem un brašiem tautudēliem. Domāju, ka mēs tur nevērojam īpašu dzimumu diskrimināciju."

Tomēr eksperte atgādina, ka tautasdziesmas lielā mērā ir sievietes skatījums uz dzīves īstenību.

Latvijas Radio 2 sveic sievietes šajā dienā ar Jāņa Paukštello izpildīto dziesmu “Ak, sievietes”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti