Dienas ziņas

Veselības diena cilvēkiem ar īpašām vajadzībām

Dienas ziņas

Viļānos aktualizē nepelnīti aizmirstas zinātnieces mantojumu

Straupē atjauno pirmo mūra zirgu pasta staciju

Durvis apmeklētājiem atkal vērs Straupes zirgu pasts

21.augustā pēc renovācijas  apmeklētājiem būs pieejama Straupes zirgu pasta stacija. Šī ir vienīgā zirgu pasta stacija Latvijā, kura saglabājusies kā vienots ēku komplekss un ir iekļauta 100 apdraudētāko Latvijas kultūras pieminekļu sarakstā, ziņo projekta autori.

Pirmo dzīvību atjaunotajā kompleksā ienesīs Straupes lauku labumu tirdziņš - tas pārcelsies uz Straupes zirgu pastu un no 21. augusta būs atvērts katra mēneša pirmajā un trešajā svētdienā. Pasākuma dienā Straupes tirdziņa apmeklētājus priecēs pavārs un restorānu īpašnieks, novadnieks Ēriks Dreibants.

Ārpus tirdziņa norisēm ēku komplekss nākotnē tiks izmantots gan amatniecības, gan mākslas darbu izstādēm, koncertiem, semināriem un lekcijām un citiem publiskiem pasākumiem, kas nav pretrunā ar kultūras pieminekļa būtību.

Uzņēmēji plāno tajā iekārtot arī zirgu pasta kompleksa vēstures ekspozīciju.

Kompleksa arhitektoniski māksliniecisko inventarizāciju veicis arhitekts Pēteris Blūms, tajā īpaši atzīmējot unikālo bruģa segumu, kas atklājies zirgu pasta kompleksā pēc tā atsegšanas no zemas slāņa.

“Mana inženiera daba un interese par Straupes novada vēsturisko mantojumu ir tas dzinulis, kādēļ esam uzsākuši šī unikālā objekta atjaunošanu. Iedvesmojos arī no Kalnciema ielas kvartāla, kurš zināmā mērā ir inspirējis Lielstraupes zirgu pasta nākotnes redzējumu,” stāsta zirgu pasta kompleksa restaurācijas projekta  attīstītājs Guntis Āboltiņš-Āboliņš.

Viņš uzsver, ka

vīzija ir kultūras pieminekļa vēsturisko funkciju un būtības saglabāšana, maksimāli saglabājot ēku ārējo autentisko izskatu.

Taču, lai nodrošinātu šī objekta dzīvotspēju, nepieciešams rast komerciālu risinājumu tā izmantošanai un apsaimniekošanai.

Unikālais kultūrvēsturiskais ēku komplekss atrodas Straupes pagastā, lielceļa Inčukalns-Valmiera 30.kilometrā. Zirgu pasta stacija savus pirmsākumus rod 18.gadsimta sākumā, kad caur Straupes pagastu veda starptautiskas nozīmes zirgu pasta ceļš Tērbata-Rīga.

Ēkas kreiso pusi apsaimniekoja pasta komisārs, bet pasažieru atpūtai bija paredzēta mājas labā puse. Pasta kalpotāji ar ģimenēm dzīvoja blakus ēkā - ērberģī. Pasta stacijas kompleksā ietilpa arī klēts, ratnīca, smēde, kalēja dzīvoklis, zirgu staļļi, siena šķūnis, pirts, kā arī ledus pagrabs. Zirgu pasts savu darbību izbeidza 1887.gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti