Rīta Panorāma

Suņa skološanas ābece: apgāzties un velties

Rīta Panorāma

Krīzes nepievarēs – Dailes teātris tic!

Dubrovņikos karantīnu ieviesa jau 14. gadsimtā

Dubrovnika - pirmā pilsēta, kurā viduslaikos cilvēkus pasargāja ar karantīnu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Miljoniem cilvēku visā pasaulē atrodas karantīnā Covid-19 uzliesmojuma dēļ. Tiek uzskatīts, ka Dubrovnika Horvātijā ir pirmā pilsēta, kas 14. gadsimtā izmantoja karantīnu kā veidu, lai pasargātu savus iedzīvotājus no iespējamas inficēšanās. 

Blakus Dubrovnikas majestātiskajām viduslaiku cietokšņa sienām atrodas virkne mazāku akmens mājiņu, kuras iecienījuši tūristi, nemaz nenojaušot, ka agrāk tās tikušas izmantotas karantīnai bailēs no vīrusa. Ņemot vērā pašreizējo situāciju pasaulē, akmens būves atgādinājušas par savu vēsturisko nozīmi.

"Viduslaikos sanitārie apstākļi Dubrovnikā tika uzturēti augstā līmenī. Cauri gadsimtiem pilsēta īpaši rūpējusies par tīrību. Viduslaiku beigu periodā, 1377. gadā, kad tika piedzīvotas lielas epidēmijas, Dubrovnikā pieņēma lēmumu izolēt visus tos, kuri ieceļoja no vietām, kur infekcija bija izplatījusies," pastāstīja mākslas un vēstures pētnieks Ivans Vigjens.

Horvātijas pilsēta iekļauta UNESCO mantojuma sarakstā. Tur arī filmēti skati populārajam seriālam "Troņu spēles". Parasti Dubrovnikā ir ārkārtīgi daudz tūristu, bet tagad – vēsturiskās ielas ir tukšas. Pētniekiem šis laiks devis iespēju atskatīties pagātnē.

Toreiz viņi nezināja par vīrusiem un baktērijām, bet ticēja, ka izolācija pasargās no slimības izplatīšanās. Diemžēl bieži tam bija pretējs efekts, jo daudz cilvēku atradās izolētā teritorijā, kas, protams, ir labvēlīgi apstākļi slimības tālākai izplatībai.

Mūsdienās akmens mājiņas karantīnas funkciju vairs gan nepilda, bet ir atgādinājums visiem, ka cilvēki ar dažādiem vīrusiem cīnījušies visos gadsimtos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti