Ārpus Rīgas

Pēc sienas sabrukšanas Daugavpils palikusi bez šautuves

Ārpus Rīgas

''Bauskas Dzīve'' galvenā redaktore Anita Rozentāle par pašvaldību deputātu došanos Saeimā

Daugavpilī tūristiem varētu atvērt padomju laika civilās aizsardzības bunkuru

Daugavpilī tūristiem varētu atvērt padomju laika civilās aizsardzības bunkuru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Daugavpils pilsētas pašvaldībā apsver iespēju izveidot jaunu apskates objektu no Iekšlietu ministrijas pārņemtā padomju laika civilās aizsardzības bunkurā. Savulaik tas ticis būvēts kā objekts, kurš var darboties ķīmiskā un radioaktīvā piesārņojuma apstākļos, bet tagad tas ir pamests un neizmantots. Pilsētnieki un tūrisma pārstāvji ideju par jaunu tūrisma objektu atzīst par labu, tikmēr pašvaldība organizēs īpašu darba grupu, lai apzinātu objektā nepieciešamos ieguldījumus.

Padomju laikā būvētā civilās aizsardzības bunkurs atrodas Daugavpilī, Ķīmiķu mikrorajonā netālu no Kultūras pils. Tā metāla ārdurvis, lai arī ne bez grūtībām, beidzot ir atslēgtas. Arī nākamās - ar speciālu atvēršanas mehānismu aprīkotās termoizturīgās metāla durvis. Tā kā objektā nav elektrības, kopā ar Daugavpils pilsētas domes Īpašuma pārvaldīšanas departamenta ēku būvinženieri Dmitriju Grigorjevu, kurš piekritis objektu Latvijas Radio izrādīt, jāizlīdzas ar līdzi paņemtajiem lukturiem.

Redzams, ka objektu, kurš pēdējos gados atradās Iekšlietu ministrijas bilancē, sen neviens nav izmantojis - telpas ir putekļainas un mitruma ietekmē pelējušas. Pa kādai vecai mēbelei. Noliktavas telpā divas atvērtas medikamentu kastēm. Acīmredzot preparāti bijuši paredzēti lietošanai ķīmiskā un radioaktīvā piesārņojuma gadījumā. Gaitenī pie sienas gadus četrdesmit vecs telefons.

Tālāk telpa ar planšetēm, kurās aprakstīta rīcība ķīmiskā un radioaktīvā piesārņojuma gadījumos, tepat arī Daugavpils iedzīvotāju evakuācijas plāns. Vēl tālāk - sakaru telpa un vadības pults ar automātisko apziņošanas sistēmu. Atrodamas arī telpas ar gaisa attīrīšanas sistēmu, dīzeļģeneratoru, ūdens un degvielas tvertnēm, elektrības sadales skapis, pie kura novietoti speciāli apavi apkalpojošajam personālam.

"Pagājušajā gadā pašvaldība pārņēma no valsts zemesgabalu kopā ar bunkuru. Apsekojot bunkuru, konstatēju, ka tajā varētu izveidot jaunu tūrisma objektu, kurš būs pievilcīgs arī ārzemniekiem," vietējās pašvaldības nākotnes ieceres - padomju laikā celto bunkuru pārvērst par tūrisma objektu - atklāj Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Igors Prelatovs.

"Bunkuru varētu izmantot kā tūrisma objektu, tur varētu ierīkot telpas izstādēm, tur varētu nodarboties arī mākslinieki. Spriežot pēc komentāriem, minētais objekts varētu būt interesants arī vietējiem iedzīvotājiem."

Kā zina teikt būvinženieris Dmitrijs Grigorjevs -

bunkura telpu kopējā platība ir vairāk nekā 850 kvadrātmetri, tas savulaik ticis būvēts kā objekts, kurš var darboties ķīmiskā un radioaktīvā piesārņojuma apstākļos. Vienlaicīgi bunkurā varēja uzturēties līdz pat 150 cilvēkiem.

"Pašvaldība konkrēto īpašumu ir pārņēmusi no Iekšlietu ininistrijas, jo ministrija to ir pārvērtusi par kārtējo graustu un Daugavpilij patiesībā nebija nekādas izvēles.”

Daugavpils domes opozīcijas deputāts Andrejs Elksniņš (''Saskaņa'') uzskata – par bunkura nākotni lemt vēl pāragri, nepieciešami aprēķini par to, cik varētu izmaksāt tā vai cita objekta izveide bunkurā - patlaban tādu aprēķinu nav.

Savukārt Daugavpils Tūrisma attīstības un informācijas aģentūras vadītāja Ilona Maksimčika uzskata, ka jauna apskates objekta izveide padomju laiku bunkurā labi papildinātu pašreizējo Daugavpils tūrisma piedāvājumu:

"Cik zinu, šobrīd tā ir viena no idejām, turpināsim to izskatīt un attīstīt. Domāju, ka tas būtu jauns un interesants objekts, ko cilvēkiem Daugavpilī apmeklēt. Šāda tipa objekta Daugavpilī šobrīd nav, un tas būtu kaut kas unikāls mūsu piedāvājumā."

Atzinīgi pašvaldības ideju par apskates - tūrisma objekta - izveidi bunkurā vērtē arī pilsētas iedzīvotāji.

"Es vienmēr esmu par kaut ko jaunu, tikai lai tas finansējums būtu samērīgs Daugavpils pilsētai. Ja var piesaistīt tūristus, tad kāpēc gan nē. Līdzīgi bunkuri Latvijā ir arī citās vietās un, cik es zinu, tur diezgan bieži tiek organizētas ekskursijas," stāst kāda iedzīvotāja.

"Es kā Daugavpils iedzīvotājs esmu par to, ka tajā vietā vajadzētu kaut ko izveidot. Būtu labi, ja tas būtu tūrisma objekts, piesaistītu vairāk tūristus, paliktu naudiņa Daugavpilī. Līdzīgi kā tas noticis cietoksnī, kur daudz ēku ir restaurētas un ir daudz tūristu," saka kāda cita Latvijas Radio satikta sieviete.

Šobrīd Daugavpils pilsētas pašvadībā tiks izveidota īpaša darba grupa, kurai būs jāsavāc nepieciešamā informācija par bunkuru. Pamatojoties uz šo informāciju, plānots lemt par minētā objekta atjaunošanas iespējām un par šiem darbiem nepieciešamā finansējuma piesaisti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti