Daugavpilī svin ūdens pacelšanas ēkas 150. jubileju

Daugavpils cietokšņa kultūras un informācijas centrs, kurš izvietots bijušajā Cietokšņa ūdens paceļamajā ēkā, šajās dienās svin 150 gadus kopš ēka celta un piecus gadus kopš tur darbojas centrs. Ēka unikāla, un tajā joprojām saglabāts rezervuārs ar 3000 spaiņu ietilpību – milzīga kniedēta metāla ūdens tvertne, kas savulaik ar ūdeni apgādāja pilsētas cietoksni. Par godu jubilejām Cietokšņa informācijas centrā ar atklāta jauna ekspozīcija viesiem - dažāda tilpuma trauku izstāde.

Daugavpils cietokšņa kultūras un informācijas centra  vadītājs Jānis Ostrovskis jubilejas dienās laipni sagaida apmeklētājus un labprāt stāsta gan par centru, kurš svin piecu gadu jubileju, gan seno ēku, kurai nu jau 150 gadi Viņš arī ved rādīt ēkas galveno atribūtu –  milzīgo kniedēta metāla ūdens tvertni.

„Ēkas pamati likti 1865.gadā. Kādreiz ēka kalpoja kā ūdens apgādes sistēma visā cietoksnī un arī nodrošināja cietokšņa bulvāra strūklakas darbību. Kā vēsta Krievijas valsts kara vēstures arhīva dati, 1889.gadā cietoksnī jau darbojās ūdensapgādes ierīce. No trijām akām, kas bija  ierīkotas Daugavas krastā, ar tvaika mašīnas palīdzību tika piepildīts ēkā esošais 3000 spaiņu rezervuārs – milzīga kniedēta metāla ūdens tvertne. Tā ir saglabājusies ļoti labā stāvoklī un šodien simboliski vēsta par ēkas vēsturisko nozīmi,” stāsta Ostrovskis.

Par godu ēkai tapusi jauna ekspozīcija, kurā ir gan tintnīcas, gan smaržu un zāļu pudelītes, gan ekspozīciju rotā arī senie toveri un spaiņi. Centra darbinieki aprēķinājuši, cik šo dažādo mērvienību trauki nepieciešami, lai piepildītu milzu seno ūdenstilpni, kas arī joprojām labi saglabājusies un aplūkojama Cietokšņa apmeklētājiem.

„Ekspozīcijas lielāko daļu veidojot dažādu laiku stikla pudelītes. Tās ir gan tintnīcas, gan smaržu un zāļu pudelītes. Apskatāmas arī vidēja izmēra pudeles, kas pārsvarā esot daudziem labi atmiņā palikušās padomju laika piena pudeles, kuras jaunākā paaudze gan vairs neatpazīst. Apskatāmas arī dažādu citādu dzērienu pudeles,” stāsta Ostrovskis.

Tieši šī bijusī  ūdens paceļamā  ēka bija pirmā cietokšņa teritorijā restaurēta ēka. Šī  ekspozīcija un arī senā milzu ūdenstvertne aplūkojama bez maksas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti