Dienas ziņas

Krišjānim Valdemāram - 190

Dienas ziņas

18:20 LTV 1 ēterā dalīs «Lielos Kristapus»

Izstāde «Rīgas Brāļu kapiem – 100»

Daudzus fotoizstādes «Rīgas Brāļu kapiem – 100» attēlus izrādīs pirmo reizi

Gatavojoties Rīgas Brāļu kapu simtgades atcerei, Rīgas Svētā Pētera baznīcā atklāta vērienīga fotoizstāde  "Rīgas Brāļu kapiem – 100". Tā stāsta par valstiski nozīmīgās svētnīcas un arhitektūras pieminekļa pagātni un šodienu. Daudzi attēli publikai tiek izrādīti pirmo reizi.

100 fotogrāfijas, kas hronoloģiski caur dažādiem notikumiem izstāsta Rīgas brāļu kapu vēsturi 100 gadu garumā, ir meklētas muzejos, arhīvos un fondos.

Tur ir attēli no 1915. gada oktobra dienām, kad visa Rīga izvadīja pirmos trīs Tīreļpurvā kritušos latviešu strēlniekus. Tas bija aizsākums memoriālam, kur guldīti vairak nekā 2000 Pirmajā pasaules karā un  Atbrīvošanas cīņās kritušie karavīri.

"Lepnums par tiem vīriem. Diemžēl jādomā par to, kāpēc mums Latvijā viss balstās galvenokārt uz sieviešu pleciem. Atbilde ir te (..). Visos laikos vīri ir nīcināti. Te ir tie vīri," teica vēsturnieks un izstādes līdzautors Gunārs Armans.

Daudzi attēli nekad nav bijuši publicēti. Ne vienam vien apmeklētājam varētu būtu pārsteigums.

"Ar objektīvu skatu uz vēsturi mēs neko negribējām izcelt, neko noslēpt. (..) Pēc trīs gadiem svinēsim Latvijas simtgadi, un šis ir tas pamatu pamats. Viens no stūrakmeņiem, un uz kā Latvijas valsts ir dibināta," teica Rīgas pieminekļu aģentūras direktors Guntis Gailītis.

Izstādes autori aicina ikvienu pārcilāt arī savus ģimenes albumus. Varbūt tajos guļ kādas interesantas fotogrāfijas, kas tapušas Rīgas Brāļu kapos un kas ļoti noderētu Kara muzejam un Rīgas pieminekļu aģentūrai.  

"Gandrīz 40 gadus diendienā esmu strādājis ar Rīgas vēsturiskajiem materiāliem. Ir daudzas lietas, ko mēs vēl tikai ceram ieraudzīt attēlos. Esmu pārliecināts, ka viņas ir , viņas vēl nav nonākušas publikas acu priekšā. Un tas ir pats jaukākais, ja pēc gadu desmitiem atrodas kādas neredzētas liecības, kas palīdz veidot Latvijas vēsturi,"teica Gailītis.

Izstāde Pēterbaznīcā būs atvērta līdz 22. novembrim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt