Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Norit arheoloģiskā izpēte Cēsu vecpilsētas Rīgas ielā

Cēsu vecpilsētā atklāts 18. gadsimta sākuma ielas koka klājums

Sākot ielas rekonstrukciju Cēsu vecpilsētā, arheologi atklājuši 18. gadsimta sākumā liktu ielas koka klājumu. 

Speciālisti atzīst, ka pagaidām prognozes par iespējamo kultūrvēstures slāni ir piepildījušās. Turklāt tik vērienīgi arheoloģiskie izrakumi Cēsu vecpilsētā Rīgas ielā līdz šim nav veikti. Rokot dziļāk, varētu atklāties vēl kādi jauni, līdz šim nezināmi fakti par pilsētas vēsturi.

Atklājas baltmālu pīpītes keramikas fragmenti

Rīgas ielas pārbūve uzsākta aprīļa sākumā, un, noņemot tagadējo ielas bruģa segumu, pamazām atklājas arī vēsturiskais kultūras slānis. 70 centimetru dziļumā arheologi uzgāja trīsdesmito gadu akmens bruģa segumu, bet, rokot dziļāk, atklājās arī prognozētais ielas koka segums, kura izcelsme būtu datējama ar 18.gadsimta sākumu.

"Tieši zem bruģa - aptuveni 20-30 centimetrus - mums šobrīd ir koka klājums. No tādiem atradumiem, protams, ir tādi tipiskākie baltmālu pīpītes keramikas fragmenti, dzīvnieku kauli.

Diemžēl šobrīd nav nekā tāda, kas varētu datēt precīzi šo klājumu," atzina arheoloģisko izrakumu izpētes vadītāja Laura Lēģere.

Varētu uziet arī 19.gadsimta koka ūdensvadu

Šobrīd pie arheoloģiskās izpētes strādā četru cilvēku komanda. Atraktā zeme tiek rūpīgi pārbaudīta, lai nepalaistu garām nevienu vērtīgu atradumu, kas liecinātu par vēsturisko laika periodu. Visi atradumi tiek dokumentēti, kā arī padziļinātai izpētei paņemti zemes un ielas koka seguma paraugi.

"Mēs fiksējam, fotografējam, sazīmējam, uzmērām un tad tas viss tiek demontēts, jo šinī vietā ir jāizbūvē kanalizācija," norāda arheologs  Oskars Ušpelis.

Vietās, kur paredzēts izbūvēt jaunās pazemes komunikācijas sistēmas, senais ielas klājums tiek ņemts laukā.

Ūdens kanalizācijas izbūve paredzēta trīs metru dziļumā un arheologi norāda, ka zem koka klājuma atklāsies arī 1880.gadā veidotais koka ūdensvads.

"Šobrīd mēs izpētīsim, un tad būvnieki ies tālāk, atkal dziļāk. Ja būs kaut kas, tad mēs atkal pētīsim," teica Lēģere.

"Jau iepriekš te bijušas arheoloģiskās uzraudzības, uz kā pamata mēs varējām dot prognozes par šiem atsegumiem, un principā jau šobrīd ir tā, ka tās piepildās," atzina Ušpelis.

Arheologi skaidro, ka bieži negadās būt lieciniekiem tik senām pilsētas vēstures liecībām. Tā kā Rīgas ielas arheoloģiskā izpēte ir atklāta, arheologi neatsaka arī ziņkārīgāko garāmgājēju jautājumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti