Dienas ziņas

Cēsu novadā apzina maizes cepšanas tradīcijas

Dienas ziņas

Skolēni izvēlas nākotnes profesiju

Cēsīs atzīmē reformācijas piecsimto gadadienu

Cēsīs atzīmē reformācijas 500. gadadienu

Šogad aprit 500 gadu, kopš Eiropa piedzīvoja reformāciju – kustību, kuras mērķis bija mainīt pastāvošo kārtību katoļu baznīcā. Šī kustība pavisam drīz izplatījās arī Livonijā, un viena no pirmajām vietām, kur tika sludināta Mārtiņa Lutera mācība, bija Cēsis. Atzīmējot šo notikumu, Cēsīs divas dienas norisinās reformācijas 500. jubilejai veltīta konference “Mantojums un izaicinājums”.

1517. gada 31. augustā augustīniešu ordeņa mūks Mārtiņš Luters, vēršoties pret indulgenču tirgošanu, pie Vitenbergas baznīcas durvīm pienagloja 95 tēzes. Tās bija pamats reformācijas aizsākumam, un, kā uzsver reformācijas 500. jubilejai veltītās konferences viens no iniciatoriem Ivars Zukulis, līdz ar reformāciju aizsākās modernie laiki vēsturē.

"Tā ir dzīvība, brīvība, vienlīdzība, tiekšanās pēc laimes. Tas viss ir reformācijas rezultāts," norādīja Cēsu Sv. Jāņa baznīcas atjaunošanas fonda dibinātājs Ivars Zukulis.

Ārpus Vācijas Livonija bija pirmā zeme, kur visātrāk izplatījās reformācijas vēsts un ļaudis pieņēma Lutera mācību.

"1523. gada Doma baznīcā, bet pēc gada mācītājs Brigmanis, kurš tika izraidīts no Rīgas, jau sludināja šeit Cēsis, un ar to mēs esam ierakstīti vēsturē," stāstīja Zukulis.

Vēsturnieki Cēsis uzskata par vienu no galvenajiem reformācijas centriem Livonijā un zīmīgi, ka, pateicoties pēdējam ordeņa mestram Valteram fon Pletenbergam, Cēsīs vairākus gadus līdzās varēja pastāvēt gan katolicisms, gan luterānisms.

Kā uzskata Cēsu vēstures un mākslas muzeja vadītāja Kristīne Skrīvere, līdz šim daudz ir pētīta reformācijas ietekme reliģijā, tomēr pētījumu vērti ir vēl vairāki citi aspekti.

"Kā reformācija ir ietekmējusi vietējo sabiedrību, kā ietekmējusi, arhitektūru un mākslu, jo šī ietekme ir, bet šis aspekts ir salīdzinoši maz pētīts," sacīja Skrīvere.

Zīmīgi, ka tieši šobrīd ir radusies iespēja Cēsīs īstenot ilgi lolotu ieceri un jau nākamgad varētu sākties Svētā Jāņa baznīcas fasādes restaurācija.

"Šis arī būs sava veida akcents un iespēja palūkoties Cēsu sabiedrībai un visiem mūsu viesiem caur atjaunotu baznīcu uz visām šim lietām, uz garīgām lietām un arī uz reformāciju mazliet no jauna," sacīja Cēsu Sv. Jāņa draudzes mācītājs Didzis Kreicbergs.

Ceturtdien, 12. oktobrī, konferences dalībnieki uzstājās ar dažādiem referātiem par reformācijas tēmu. Savukārt piektdien, 13. oktobrī, dosies izbraukuma seminārā un vairākiem dievnamiem, lai pētītu reformācijas ietekmi izglītībā, kultūrā, arhitektūrā un mākslā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti