Dienas ziņas

Madona gatavojas masku festivālam

Dienas ziņas

Valmieras muzejs plāno attīstīt pilsdrupu kompleksu

Atklāj izstādi "Radioviļņi pār Latviju"

Bauskā atklāj izstādi «Radioviļņi pār Latviju»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Mūsdienās radio visbiežāk klausāmies automašīnā, internetā vai telefonā, bet vēl nesenā pagātnē radioaparāts bija ikvienā dzīvoklī. Lielākais radiouztvērēju ražotājs bija rūpnīca “VEF”, kas Latvijas vārdu iznesa tālu aiz robežām. Interesantākie seno aparātu modeļi apkopoti izstādē “Radioviļņi pār Latviju'', kas atklāta motormuzejā Bauskā.

Šodien tik ierastais radio Latvijā pirmoreiz sāka skanēt 1925.gadā, un tolaik bijis tikai 331 radiouztvērējs. Viens no pirmajiem Valsts elektrotehniskās rūpnīcas jeb ''VEF'' saražotajiem radio aparātiem tika iesaukts par ''lācīti'', jo noskaņojot uztvērēju tas izdeva īpatnēju rūkoņu. Sešdesmitajos gados VEF ik minūti saražoja jau septiņus radioaparātus, un dažus no tiem pazīst pat tie, kuri dzimuši pēc rūpnīcas slēgšanas.

"Man laukos bija klēts, kur stāvēja visādi piederumi, un es ar vectēvu tur parasti gāju, un tur stāvēja šis vecais radio, un es to jaucu ārā un skatījos visas tās detaļas, un tagad skatoties uz to radio šasiju, es redzu - mana bērnība ir atgriezusies," priecājas motormuzeja gids Rihards Zviedris. 

Izstādē ''Radioviļņi pār Latviju'' motormuzejā Bauskā apskatāmi vairāk nekā 40 radioaparāti, kas ražoti galvenokārt rūpnīcā ''VEF'' no pagājušā gadsimta divdesmitajiem gadiem līdz deviņdesmitajiem. "Senā vēsturē ielūkojamies tāpēc, ka ''VEF'' ir Latvijas seja. Lai gan rūpnīcas vairs nav, cilvēku atmiņās tā dzīvo un dzīvos tik ilgi, kamēr mēs to atcerēsimies," stāsta izstādes kuratore Jolanta Jēkabsone.

Viens no interesantākajiem eksponātiem ir Rīgas Radiorūpnīcā pagājušā gadsimta vidū ražotais aparāts, kas norāda, ka pultis mūsu mājokļos nav ienākušas tikai 21.gadsimtā.

"Tā gan ir neliela atkāpe no VEF, bet mēs vienkārši nevarējām neparādīt. Grandiozs kabelis un pults - tātad arī jau pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados mēs varējām lepoties ar pultīm," turpina izstādes kuratore Jolanta Jēkabsone.

Iepazīt senos radioaparātus, kas ilgu laiku bijuši gan galvenie informācijas sniedzēji, gan izklaidētāji, Bauskā būs iespējams vēl vairākus mēnešus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti