Dienas ziņas

Cēsīs īsteno pirmo bezatkritumu pilsētas pilotprojektu Latvijā

Dienas ziņas

Svinam Latvijas valsts armijas 100. dzimšanas dienu

Atklāj ekspozīciju "Ziemeļlatgale Latvijas neatkarībai«»

Balvos tapusi ekspozīcija par Latgales partizānu pulku

Balvos atklāta ekspozīcija "Ziemeļlatgale Latvijas neatkarībai'', kurā aplūkojamās fotogrāfijas un dokumenti vēsta par Latgales partizānu pulka karavīriem, kuri cīnījās par Ziemeļlatgales atbrīvošanu no boļševiku varas. 

Šajā un nākošajā gadā ar daudzveidīgu svētku programmu visā Latvijā godinām Latvijas Neatkarības kara un Latvijas armijas simto gadadienu. Viens no centrālo pasākumu plānā iekļautajiem notikumiem nupat aizvadīts Balvu novada muzejā. Tur atklāta ekspozīcija "Ziemeļlatgale Latvijas neatkarībai'', kas veltīta Latgales partizānu pulka simtgadei.

“Tuvējās apkārtnes ļaudis, kas ņēma rokās ieročus un devās aizstāvēt savas mājas un sētas, un ģimenes, pirmkārt. Un šie cilvēki jau bija faktiski veikuši kauju darbību un aizstāvējuši frontes līniju šeit, pierobežā, vairāk nekā 50 kilometru garumā. Tikai tad jau kā šī partizānu vienība tika iekļauta Latvijas armijas sastāvā. Tā ir pašas tautas iniciatīva,” stāsta Balvu novada muzeja direktore Iveta Supe.

Ekspozīcijas atklāšanas dienā sastapta viena no Latgales kritušajiem partizāniem meitu – Hermīni Leišavnieci. Viņa atklāj, ka diemžēl maz zina par Latgales partizānu pulka karavīriem. Daudz tika noklusēts.

“Saviesīgās reizēs viņš sita uz krūts un teica – es esmu Lāčplēsis. Nu, mēs skolā arī mācījāmies par Lāčplēsi. Es domāju – nu labi, Lāčplēsis un Lāčplēsis. Bet nāca tie brīvie Latvijas gadi, nu, tad atklājās, kas īstenībā ir. Viņam tiešām ir tas ordenis. Tas tika noklusēts. Arī viņa ordenis tika, pēc mammas teiktā, kaut kur norakts, un tā mēs arī to neatradām,” stāsta Hermīne Leišavniece.

Telpa, kas būtu veltīta Latgales partizānu pulkam, Balvu novada muzeja kolektīvam bija sen lolots sapnis, taču tā īstenošanai trūka finansējuma. Pateicoties pērn gūtajam atbalstam no Valsts Kultūrkapitāla fonda, ekspozīciju izdevās izveidot. Turklāt tā muzejā būs pastāvīga.

“Mums izdevās dabūt no Latvijas Valsts vēstures arhīva dokumentu. Tā ir pavēle Nr.1, kas pasludina 5.jūlijā pieņemto lēmumu par Latgales partizānu vienības pārsaukšanu par Latgales partizānu pulku. Un tātad iekļaušanu Latvijas armijas sastāvā,” stāsta muzeja direktore.

Ekspozīcijas atklāšanas dienā balvenieši varēja aplūkot arī Zemessardzes un NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas militāro tehniku, ekipējumu, kā arī piedalīties stafetēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti