Rīta Panorāma

Rīta panorāma

Rīta Panorāma

Izārstēts otrais ar HIV sirgstošais pacients

Bagāto rīdzinieku dzīve Mencendorfa namā

Bagāto rīdzinieku dzīve Mencendorfa namā

Turpinot apceļot Latvijas muzejus, Latvijas Televīzija viesojās Mencendorfa namā Rīgā. Šis muzejs veltīts bagātajiem rīdziniekiem, ļaujot apmeklētājiem gūt ieskatu 17. un 18. gadsimta pilsētas iedzīvotāju dzīvē.

Mencendorfa muzejs ir vienīgais šāda tipa muzejs, kas veltīts 17. un 18. gadsimta rīdzinieku sadzīves kultūrai. Muzeja ekspozīcija izvietota 1605. gadā celtā namā. Tas līdz 1939. gadam bija dzīvojamais nams ar veikalu un noliktavām. Savulaik te patiešām dzīvojusi Mencendrofu ģimene un šeit varēja iegādāties labāko kafiju Rīgā.

"Latvijas vēsturē diezgan svarīgs ir bieži pieminētais "Allažu ķimelis". Tas ir ķimeņu liķieris. Mencendorfi bija pirmie, kuru šo dzērienu tirgoja gan veikalā, gan arī aizveda Eiropā. Tā tas dzēriens aizbrauca uz Londonu. Viens no Mencendrofiem – Ludvigs – tur nodibināja firmu, un par lielu brīnumu - tā firma darbojas vēl šodien un ražo un tirgo dzērienu "Mencendorfa ķimelis"," stāsta Mencendorfa nama vadītāja Ilona Audere.

Mencendorfa nams, kur sākumā atradusies stiklinieka darbnīca, vienmēr bijis bagātu ļaužu māja. Galu galā, tā atradās pašā pilsētas centrā. Tādēļ arī muzeja ekspozīcija veltīta tam, kā dzīvojuši bagātie rīdzinieki. Lai gan padomju okupācijas gados te bijuši komunālie dzīvokļi. Muzejā arī atrodas vecākais Rīgas galds, pie kura kādreiz katru vakaru skaitīta Rīgas pils kasē ienākusī nauda.

Galda malas veidotas ar apmalēm, lai nauda nevarētu aizripot – ne uz grīdas, ne uz kāda skaitītāja kabatām. Muzejā skatāms arī vecākais Rīgas skapis, senākā pilsētas arfa, unikāli sienu un griestu gleznojumi. Garām nevarēs paiet arī kādas bagātas meitenes istabai ar zīlēšanas iekārtu. Ar tās palīdzību varēja uzzināta, kāds raksturs un  kāda profesija būs meitenes vīram. Tomēr pati atraktīvākā ekskursijas daļa risinās virtuvē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti