Dienas ziņas

Vakcinētie varēs mācīties klātienē

Dienas ziņas

Cilvēka kļūdas dēļ rindā 2 stundas

Atzīmē pedagoģes un politiķes V.Seiles 130. gadadienu

Atzīmē pedagoģes un politiķes Seiles 130. gadadienu 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Valerija Seile bija spilgta pedagoģe un politiķe, kura 20. gadsimta sākumā bija pirmā sieviete Latgalē ar augstāko pedagoģisko izglītību, vienīgā, kura piedalījās Latgales kongresa organizēšanā un norisē, izveidoja un vadīja Daugavpils Valsts skolotāju institūtu, palīdzēja trūcīgiem cilvēkiem. Lai veicinātu iedzīvotāju izpratni par šo  ieguldījumu Latvijas vēsturē, Rēzeknē tuvojoties sabiedriskās darbinieces 130 gadu jubilejai notiek dažādi pasākumi.

“Dareju tū, kū protu,” par savu darbu izteikusies Valerija Seile. Viņas mūžs 1891. gadā iesākās tagadējā Rēzeknes novada Audriņu pusē, kam sekoja izbraukšana uz Pēterpili, bet nozīmīgākais laiks pavadīts Daugavpilī un Rēzeknē.

"Tiek ievēlēta Satversmes sapulcē, ir arī izglītības ministra biedrs. Principā viņa piedalās tajos galvenajos notikumos arī valsts mērogā. Ar ko viņa visvairāk asociējas, tas ir Daugavpils Valsts skolotāju institūts. Piedalās arī ne tikai tajā pedagoģiskajā darbā, bet ir kā sieviete pirmajās rindās dažādās kultūras norisēs," par Seili pastāstīja Latgales Kultūrvēstures muzeja vēsturnieks Kaspars Strods.

Seile bija arī viena no vēsturiskā Latgales kongresa organizētājām un rezolūcijas sastādītājām, pievērsa uzmanību latgaliešu valodas mācīšanai, saņēmusi Triju Zvaigžņu ordeni. Tomēr mūža nogalē Valerija Seile pārcieta daudzus pazemojumus, dzīvoja trūkumā, un pretrunīgi vērtēta viņas sadarbība ar dažādām varas iestādēm.

"Viņa tomēr mēģina tā kā lavierēt, un beigās arī tā, kā jebkurš cilvēks, tomēr daļēji tā vai tā noliedz savu iepriekšējo darbību un mēģina kaut kā Padomju varas priekšā varbūt arī izpatikt," norādīja Strods.

Vēsturnieki cer šo jautājumu turpmāk pētīt vairāk, bet tikmēr Latgales Kultūrvēstures muzejā, godinot sabiedriskās darbinieces 130 gadu jubileju, izveidota tematiska izstāde. Tajā redzami arī Daugavpils Universitātes muzeja materiāli un lietas, par ko nesen saņemts zvans no kādreizējās Valerijas Seiles mājas saimniekiem.

"No tās mājas iedzīvotājiem, ka viņu bēniņos atrodas vairāki priekšmeti, kas ir no Valerijas Seiles laika. Mēs uzreiz devāmies uz to māju, kāpām bēniņos, izpētījām un atradām četrus priekšmetus. Ceļojuma tāda kaste, ar kuru viņa, iespējams, atceļoja no Pēterpils, ar tādu nodalījumu, iespējams, dokumentiem, smalkākām lietām," pastāstīja Latgales Kultūrvēstures muzeja Galvenā krājuma glabātāja Renāte Vancāne.

Izstāde muzejā atradīsies līdz pat jūlijam. Kamēr apmeklētājiem muzeja durvis slēgtas, tajā var ielūkoties virtuāli sociālajos tīklos. Seiles mūža ritējums apkopots videofilmā, un par to top arī jauna grāmata.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti