Atveido Tuvo Austrumu konfliktos iznīcinātās vēsturiskās skulptūras

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pirms trim gadiem Irākā teroristu uzbrukumā tika iznīcināta senas dievības skulptūra. Tas ir tikai viens no darbiem, kas cietis Tuvo Austrumu konfliktos. Šim un citiem zaudētajiem senās mākslas darbiem otro elpu piešķir kāds amerikāņu – irākiešu tēlnieks.

Lamasu jeb sargātājdievība, kas 700 gadus pirms mūsu ēras sargāja vienus no senās Tuvo Austrumu valsts – Asīrijas – galvaspilsētas Nīnives vārtiem, tagad iegūst modernu atveidojumu. Oriģinālo dievības skulptūru, kas izskatījās pēc spārnota buļļa, iznīcināja teroristu grupējuma “Daīš” jeb “Islāma valsts” kaujinieki pirms trim gadiem Mosulā.

“Šis objekts ļoti saistās ar Irākas kultūru un lepnumu. Cilvēki redz Lamasu attēlus uz Irākas valūtas – dināra. [..] Es neteikšu, ka radu dubultnieku, jo oriģināls ir mūžam zaudēts. Tāpat kā cilvēki gājuši bojā karā, arī mākslas objekti nevar tikt salikti atpakaļ kopā,” saka tēlnieks Mihaels Rakovics.

Mākslinieks ar savu darbu vēlas pievērst sabiedrības uzmanību tām vērtībām, kas konfliktos Irākā un Sīrijā tiek zaudētas. Atveidot zaudēto mākslu viņu iedvesmoja notikums 2003.gadā, kad tika izlaupīts mākslas muzejs Bagdādē. “Kad Irākas muzejs tika izlaupīts 2003. gadā, neatkarīgi no tā, vai tu biji par vai pret karu, visi bija vienisprātis, ka tas ir nepieņemami un traģiski un ka tā ir problēma visai cilvēcei, ne tikai Irākai. [..]

Tajā brīdī jutos tā, it kā visa mana mākslas vēsture tiktu iznīcināta,” saka skulptors.

Vēsturisku mākslas artefaktu laupīšana Irākā nav nekas jauns. Britu okupācijas laikā tika aizliegts antikvariātu eksports, bet pēc neatkarības atgūšanas aizliegums Irākā tika atcelts, kamēr citās valstīs tas saglabājās. Tas Irāku padarīja pievilcīgu laupītājiem un melnā tirgus kolekcionāriem visā pasaulē. Laupīšanas problēma vēl vairāk samilza pēc ASV intervences 2003.gadā, kad tika gāzts Irākas prezidents un līdz ar to vairs nebija spēkā arī viņa ieviestā aizsardzība arheoloģisko izrakumu vietās.

“Kad tu redzi mākslas darba iznīcību, tas ir cita veida attēls, jo tas ir mazāk vardarbīgs. Mēs neredzam asinis un iekšas, bet mēs spējam saprast, ka tas ir šausmīgs akts un ka tam ir arī saistība ar pārējo, kas notiek, un cilvēkiem tam apkārt,” saka mākslas kuratore Klēra Deivisa.

Jaunā skulptūra ir daļa no mākslinieka darbu sērijas, kas saucas “Neredzamajam ienaidniekam nevajadzētu pastāvēt”. Šī projekta mērķis ir atveidot arheoloģiskos artefaktus, kas tikuši laupīti vai iznīcināti.

Lamasu statuju mākslinieks veidos no tukšām Irākas dateļu sīrupa kārbām, kas atspoguļo vēl vienu kara postījumu. Kopš Irānas – Irākas kara desmitreiz sarucis dateļpalmu skaits. Rakovics apgalvo, ka dateles 80.gados bija otra lielākā Irākas eksporta prece aiz naftas. Mākslas pētnieki uzskata, ka šis darbs būs svarīgs gan Rietumu, gan Tuvo Austrumu mākslas pasaulei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti