Labrīt

Atmodas laika liecības: ziedojumu vācēja karte

Labrīt

Priekšvēlēšanu solījumi par Skaistkalnes sporta halli

Atmodas laika liecības: Karoga kāta uzgalis

Atmodas laika liecības: karoga kāta uzgalis ar auseklīti

Šī nedēļa aizrit Latvijas Tautas frontes 30. gadskārtas zīmē. Pēdējos gados Tautas frontes muzejs arvien bagātīgāk papildinās ar dažādām Atmodas laika liecībām. Akcentējot dažādus ar Tautas fronti saistītus notikumus caur priekšmetu stāstiem, šoreiz stāsts par karoga kāta uzgali ar auseklīti.

1991.gadā, kad sākās lielais Atmodas process, Andris Tiļļa bija Rīgas 2.vidusskolas direktora vietnieks audzināšanas darbā, un toreiz viņu arī ievēlēja par skolas Tautas frontes grupas vadītāju.

“Tas laiks bija īpašs, toreiz arī parādījās mūsu sarkanbaltsarkanais karogs un karogam vajadzēja karoga kātu, bet toreiz tādu standarta karoga kātu nevarēju dabūt nopirkt veikalā. Tāpēc vajadzēja pielāgot kādu citu,” atcerējās Tiļļa.

“Protams, tas neatbilda standartam, un mums bija ļoti grūti atrast arī karoga uzgali, citi izlīdzējās ar to, ka vecos padomju laika karoga uzgaļus pārveidoja, izzāģēja tās krievu sarkanās zvaigznes un sirpi un āmuru ārā no tā karoga uzgaļa. Bet mēs gribējām auseklīti, jo tas bija tas rīta simbols, svētākais simbols, rīta zvaigznes simbols, un tāpēc mēs lūdzām mūsu darbmācības skolotājam Antonam Rudzim, vai viņa dēls nevarētu mums izpalīdzēt un uztaisīt tādu uzgali. Viņš bija beidzis Tallinas Mākslas institūtu tieši metāla mākslā, un, protams, ka viņš bija tik atsaucīgs, mums uztaisīja šo brīnišķīgo karoga uzgali,” stāsta Tiļļa.

“Uzgalis, ja es nemaldos, ir no misiņa ar brīnišķīgu auseklīti. Ar šo karogu mēs piedalījāmies visos pasākumos, kas tika organizēti skolā un arī ārpus skolas. Ļoti palicis atmiņā 25. janvāra diena, kad mēs atvadījāmies no Bastejkalnā nošautajiem cīnītājiem. Toreiz tā bija ļoti auksta diena, un es biju sestās klases audzinātājs, un arī toreiz mums bija līdzi šis karogs, un mēs visi stāvējām iepretī tagadējai Francijas vēstniecības ēkai un bijām šausmīgi satriekti par šo notikumu.” 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt