Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Arodbiedrības apvienos spēkus cīņai par garantijām veselības nozarei

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Arheologi pēta Alūksnes Tempļa kalna pilskalnu

Arheologi pirmo reizi pēta Alūksnes Tempļa kalna pilskalnu

Alūksnes Tempļa kalna pilskalnā pirmo reizi notiek arheoloģiskās izpētes darbi. Tajos piedalās arī 10 Alūksnes novada jaunieši, kuri vēlas iepazīt arheoloģiju un izrakumu darba procesu.

Pirmie atradumi, ko zeme atklājusi, ir dažādi sadzīves priekšmeti un rotaslietas, kas ļauj spriest par pilskalna apdzīvotības periodu un to, kādas ciltis tur savulaik apmetušās.   

Izpētes darbi notiek 30 kvadrātmetrus lielā laukumā pilskalna virsotnes līdzenajā daļā. Zondāžas laikā tur konstatēts apmēram pusotru metru biezs kultūrslānis.

Laukumā skolēni un arheologi strādā ar mazām lāpstiņām, un visu izrakto zemi sijā, lai pamanītu arī pašas mazākās senlietas.

“Esmu atradusi trapecveida mēlīti. Es vienu brīdi arī biju pie sieta, tur es atradu zvārgulīti ar trapecveida mēlīti,” stāstīja alūksniete Leonora Stankeviča.

Alūksnietis Gustavs Stradiņš savukārt atzina, ka viņu no bērnības interesējusi arheoloģija. “Es vienmēr esmu vēlējies pastrādāt un izmēģināt šo darbu. Tagad es pētu darbu un tā procesus, un tad es secināšu, vai man patīk vai nē. Pagaidām esmu apmierināts,” sacīja Stradiņš.

Tempļa kalna pilskalnā, kas ir valsts aizsargājams kultūras piemineklis un sens latgaļu pilskalns, arheoloģiskā izpēte notiek pirmo reizi. Līdz šim tur atrasti vien savrupi atradumi, bet šoreiz arheologu mērķis ir gūt priekšstatu par apdzīvotības periodu - atrast vēlā dzelzs laikmeta liecības, lai redzētu, kas pilskalnā šajā laika periodā ir dzīvojuši, un vai tās tiešām bijušas latgaļu ciltis.

Šobrīd pirmie atradumi, kas ir dažādi sadzīves priekšmeti, saktiņas, gredzeni un citas senlietas liecina par pilskalna apdzīvotību 13. un 14. gadsimtā.

“Šī teritorija vēsturiski bijusi dažādu etnosu saskarsmes zona. Senākos laikos te dzīvoja balti, mūsdienu Igaunijas teritorijā - tur ir somugru tautas. Vairāk uz austrumiem ir slāvu tautas. Neapšaubāmi, ka arheoloģiskajā materiālā noteikti atspoguļosies šo tautu saskarsme,” prognozēja arheoloģe Antonija Vilcāne.

Arheoloģiskie izrakumi Alūksnes Tempļa kalna pilskalnā turpināsies līdz augusta beigām. Rosība tur būs manāma arī pēc tam, jo drīzumā projektā “Gaismas ceļš cauri gadsimtiem” tiks uzsākta 1805. gadā celtā  Paviljona - rotondas jeb Slavas tempļa restaurācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt