Dienas ziņas

Bijušo Brocēnu novada mēru atzīst par vainīgu

Dienas ziņas

Siguldas ielās tirgo Latvijas preces

Arheologi meklē seno zemgaļu ostu

Arheologi Mežotnē meklē seno zemgaļu ostu

Pēc gandrīz 47 gadu pārtraukuma Mežotnes pilskalna pakājē šonedēļ rosās arheologi, kuri veic izpētes darbus senās ostas teritorijā. Mežotnes arheoloģiskajā kompleksā no 19. līdz 21. gadsimtam arheoloģiskie izrakumi esot notikuši tikai četras reizes, bet iespējamā zemgaļu osta līdz šim neesot pētīta.

Lielupe seno zemgaļu apdzīvotajās teritorijās bijusi nozīmīgs tirdzniecības un satiksmes mezgls. Tiek uzskatīts, ka Mežotnes pilskalna dienvidaustrumu pakājē bijis neliels līcītis, kur atradusies osta. “Vai Mežotnē bija slavenā zemgaļu osta? Arheoloģiski ir diezgan grūti konstatēt. Tādi pētījumi tieši ostu vietās līdz šim nav veikti,” saka Latvijas Nacionālā vēstures muzeja arheoloģijas departamenta galvenais krājumu glabātājs Artūrs Tomsons

Lai popularizētu vēsturisko mantojumu, Mežotnes pilskalns un senpilsēta pasludināti par 2017. gada arheoloģijas pieminekli. Nolemts arī aizpildīt balto plankumu vēstures lappusēs, tāpēc šonedēļ eventuālajā ostas vietā rosās arheologi. “Visticamāk, tāda apdzīvotība nebūs. Būs citu veidu liecības: vai nu par amatniecību, tirdzniecību vai kāda krasta stiprinājumu. Grūti prognozēt, bet ir iespējas, jo tā vieta un pats reljefs liecina, ka apakšējos slāņos varētu būt kas arī saglabājies,” pauž Tomsons.

Trīs dienu laikā arheoloģiskās ekspedīcijas dalībnieki, kā paši smej, tikuši vien līdz 20. gadsimta vidus slānim. “Tas, kas ir izdarīts, - mēs esam noņēmuši virskārtu un tagad ņemam nost nākamo kārtu. Nav nekas vēsturisks atrasts. Ir dzeloņdrātis, stieples, kaut kādas mašīnas detaļas. Būtu interesanti redzēt, ka te ir bijusi kāda dzīvība, ka kaut kādi cilvēki, kuri tāpat kā mēs šodien staigāja,” norāda arheoloģiskās ekspedīcijas dalībniece Diāna Kazina.

Izpētes darbi noslēgsies svētdien, bet Eiropas mantojumu dienu laikā septembrī tiks rīkota tikšanās un izstāde, kurā  ikviens varēs uzzināt, ko arheologi noskaidrojuši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti