Stāsti

Latvijā atsāks audzēt tradicionālo šķirņu kaņepes, lauka pupas un soju

Stāsti

"Ugunsgrēka" veidotāji: Šķirties būs žēl, bet seriāla beigas ir likumsakarīgas

Sākas Barikāžu atcerei veltīti pasākumi

Ar atceres ugunskura aizdegšanu sāksies 1991.gada barikāžu atceres pasākumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Latvijā piektdien, 13.janvārī, sāksies 1991.gada barikāžu atcerei veltīti pasākumi. Šovakar Zaķusalā  Rīgā aizdegs atceres ugunskuru. 1991.gada barikāžu muzejs šajās dienās aicina arī uz citiem pasākumiem.

Piektdien, 13.janvārī, aprit 26 gadi kopš traģiskajiem notikumiem Viļņā. 1991.gada 13.janvārī Padomju Savienības spēki uzbruka Viļņas televīzijas torņa aizstāvjiem. Bojā gāja 14 mierīgie iedzīvotāji un vairāk nekā 1000 tika ievainoti.

Pēc šī notikuma Latvijas Tautas frontes vadītāji Dainis Īvāns un Romualds Ražuks Latvijas Radio aicināja Latvijas iedzīvotājus pulcēties, lai aizstāvētu atjaunoto Latvijas valsti un paustu nostāju par notikumiem Viļņā.

1991.gada 13.janvārī tautas manifestācijā 11.novembra krastmalā piedalījās aptuveni viena trešā daļa Latvijas iedzīvotāju – tā arvien ir lielākā manifestācija, kāda jebkad ir notikusi Latvijā, stāsta 1991.gada barikāžu muzeja krājuma glabātāja Laine Juhansone:

"Un tās laikā notiek uzstāšanās, kur uzstājas dažādi cilvēki, dažādu politisko virzienu pārstāvji, kas pauž savu nostāju, izsaka uzrunas un pauž savu nostāju šajā situācijā, kas ir izveidojusies 1991.gadā un pēc notikumiem Lietuvā."

1991.gada barikāžu muzeja direktors un barikāžu dalībnieks Renārs Zaļais uzskata, ka šobrīd pārāk maz tiekot pieminēts, kādā veidā Latvija nosargāja savu neatkarību.

"Tiek pieminēts noteiktos datumos, bet tā nav tāda valsts politika, ka katrs iedzīvotājs zinātu par to, ka viņš dzīvo neatkarīgā valstī un ka tā neatkarība nav no gaisa nokritusi, ka tā ir izcīnīta," sacīja Zaļais.

20.janvārī Zaļais kopā ar Bauskas milicijas darbiniekiem aizstāvēja Iekšlietu ministriju, kas tobrīd atradās Raiņa bulvārī. Todien viņu ievainoja.

"Pats 20. janvāris, kad sākās OMON uzbrukums Iekšlietu ministrijai, tad bija tāds mirklis, kad es jau biju gandrīz atvadījies no šīs dzīves. Bija tikai tāda doma: "Nu, ja iet bojā, tad vismaz skaisti!" atzina barikāžu dalībnieks.

Atmiņā esot palicis vēl kāds brīdis, kad uz Rīgu no visas Latvijas tikko atbrauca milicijas darbinieki. Pēc kopīgas tikšanās visi pa grupiņām izklīduši.

"Visi runājāmies latviešu valodā, mēs apbruņoti bijām ar automātiem, bruņu vestēs. Un kā barikāžu dalībnieki, neapbruņotie ļaudis uztvēra mūs - aicināja pie ugunskuriem, piedāvāja tēju," atceras Zaļais.

Šeit gan esot vajadzīgs konteksts, norāda Zaļais. Tobrīd cilvēku attieksme pret miliciju bijusi ļoti negatīva. Turklāt latviešu valodu no policista dzirdēt bijis retums, īpaši Rīgā.

Par cilvēku atsaucību tajā laikā liecina arī 16. janvārī Latvijas Radio veikti ieraksti. "Tās ir intervijas radio mājā ar Latvijas Radio korespondentiem, darbiniekiem," atklāja Juhansone.

Tuvākajās dienās notiks virkne barikāžu atcerei veltītu pasākumu visā Latvijā. Rīgā šovakar iekurs ugunskuru Zaķusalā.

"Pie ugunskura atmiņās dalīsies Zaķusalas aizstāvji, un būs arī putra no armijas virtuves," sacīja Zaļais.

Tāpat pie barikāžu ugunskura Zaķusalā jaunsargi nodos svinīgo solījumu. 20.janvārī piemiņas ugunskuru iededzinās Doma laukumā. Paredzēta arī ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa un kritušo piemiņas vietām Bastejkalnā. Notiks arī virkne citu pasākumu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti