Aicina studentus piedalīties VDK izpētē

Vēl šonedēļ dažāda līmeņa studenti var pieteikties stipendijām, lai pētītu padomju laika represijas un VDK struktūras. Studenti iepriekš pētījuši ideoloģisko mūziku, PSRS literatūras fondu, valsts drošības iestāžu aģentu krimināllietas un citus tematus. VDK dokumentu izpētes komisija studentus piesaista, lai arvien vēsturniekus piesaistītu tieši šī posma izpētē.  

Latvijas padomju laika Valsts drošības komitejas jeb VDK zinātniskās izpētes komisija atkal piedāvā jebkuram augstskolu studentam nākt talkā darbos. PSRS totalitārā okupācijas režīma represiju un VDK piesegstruktūru izpētei studentu stipendija ir līdz 1800 eiro. Studenti varēs pētīt arī citas šī laika institūcijas un, piemēram, arī aģentu vai spiegu krimināllietas.

Pētnieku komisijas vadītāja vietniece Kristīne Jarinovska stāstīja, ka pretendenti aicināti iepriekš sazināties, lai apspriestu, ko cilvēki gribētu pētīt un kādi materiāli ir pieejami.

 Stipendiju konkursu rīko jau trešo reizi un tā virsmērķis ir nodrošināt arī pēctecību padomju laika un VDK dokumentu izpētē.

Viens no dalībniekiem, kas iepriekš kārtās bija pieteicies stipendijai un arī sadarbojās ar pieredzējušajiem pētniekiem, ir doktorants Ojārs Stepens, kas pētīja Komponistu savienību. Doktorants arī iepriekš pamatā pētījis okupācijas jautājumus. Viņš norādīja, ka totalitārajā režīmā par sabiedriskās vai nevalstiskās organizācijas bija stingri režīma kontrolētas, un vēsturniekam izaicinājums ir patiešām atklāt, nevis aprakstīt.

Savukārt, runājot kopumā par zinātnisko izpēti saistībā ar VDK īstenotajiem totalitārajiem noziegumiem, Jarinovska iezīmēja aktuālos izaicinājumus pētnieku darbā.

“Domāju sarežģītākais šo dokumentu izpētē ir, kā pateikt to, ka personu sadarbība ar VDK reāli ir bijusi, bet nav konstatēta tiesā, jo nav bijuši materiāli. Cilvēkam ir it kā tiesas spriedums kabatā, bet viņu pozīcijas nav pamatotas. Vienlaikus ir cilvēki, kas atklāti pasaka, ka ir sadarbojušies un, iespējams, mūsu izpratnē tie sadarbības aspekti nav nosodāmi. Jo mēs nosodām tieši darbības, kurās cilvēku privātas sarunas noklausītas, un pēc tam kāds gājis sūdzēties. Tāpat kā dažādas radošas diskusijas, smieklus, fotogrāfijas un zīmējumus traktēja kā pretpadomju propagandu,” norādīja Jarinovska.

Līdz šim VDK dokumentu izpētes komisija sadarbojusies ar 12 stipendiātiem, viens no tiem kļuvis pat par pastāvīgu pētnieku komandas biedru.

Studenti konkursam var pieteikties līdz 15. oktobrim, bet plašāka informācija atrodama Latvijas Universitātes fonda mājaslapā.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti