Sadaļas Sadaļas

60 gadi kopš Salaspils kodolreaktora iedarbināšanas

60 gadi kopš Salaspils kodolreaktora iedarbināšanas apritēs svētdien, 26. septembrī, informēja VSIA “Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs” (LVĢMC) pārstāve Sanita Pelēķe.

LVĢMC pārvaldībā esošais Salaspils kodolreaktora vēstures sākums meklējams 1958. gadā, kad tika pieņemts lēmums par reaktora celtniecību Latvijā. Kodolreaktoru IRT-1000, kuru izstrādāja Maskavas I. Kurčatova Atomenerģētikas institūts, vietējie speciālisti sāka celt 1960. gadā.

Kodolreaktora iedarbināšanas process kopumā bija vienkāršs, taču emocionāli ļoti saspringts. Vispirms tika nolaisti vadības stieņi un ievietota kasete ar urāna degvielu, tad stieņus pacēla un reģistrēja neitronu plūsmu. Šo procedūru atkārtoja daudzas reizes. Ķēdes reakcija bija sākusies, kad, nemainot stieņu stāvokli, plūsmas intensitāte turpināja palielināties un tās apturēšanai stieņus nolaida dziļāk aktīvajā zonā. Šis svinīgais brīdis iestājās, kad aktīvajā zonā ievietoja 26. kaseti, – 26. septembrī pulksten 17.02.

1973.–1974. gadā Salaspils kodolreaktoru rekonstruēja. Modernizācijas procesā reaktora tipveida projektā IRT-1000 tika uzlaboti iekārtu tehniskie risinājumi – nomainītas tehnoloģiskās iekārtas un palielināta jauda līdz 5 MW, ievērojami palielinot neitronu plūsmu. Rezultātā tika uzlabotas reaktora izmantošanas iespējas.

Salaspils kodolreaktors tika apturēts pavisam 1998. gada 19. jūnijā pulksten 13.00.

Svarīgs valstisks notikums bija 2000. gadu sākumā, kad sadarbībā ar Amerikas Savienoto Valstu Enerģētikas departamenta Nacionālās drošības centru notika svaigās (neapstarotās) kodoldegvielas izvešana uz Krieviju. Vēlāk uz Krieviju izveda arī lietoto kodoldegvielu.

Daudzus gadus Salaspils kodolreaktora nākotne – demontāža – bija neskaidra, lēmumi un tālākas rīcības plāni nevirzījās, šobrīd sperts liels solis uz priekšu.  Kopš aprīļa beigām notiek Salaspils kodolreaktora izpēte un būvprojekta izstrādes darbi reaktora demontāžai.

 “Līguma ar SIA “REM PRO” ietvaros tiek veikti Salaspils kodolreaktora  un tā teritorijas detalizēti izpētes darbi, lai noteiktu radioaktīvo atkritumu apjomu, kas radīsies kodolreaktora likvidēšanas un demontāžas laikā.  Tāpat ir paredzēta būvprojekta izstrāde kodolreaktora, tā palīgiekārtu un sistēmu demontāžai un likvidēšanai, vienlaikus nosakot kodolreaktora demontāžas darbu paredzamās izmaksas,” stāstīja LVĢMC Informācijas analīzes daļas vadītāja Anta Jantone.

Tikmēr Valsts kontrole jau ceturto reizi devusi negatīvu atzinumu par līdzšinējo finansējuma izlietojumu Salaspils reaktora likvidēšanai.

Lai saglabātu vēsturisko mantojumu un pastāstītu Latvijas kodolreaktora stāstu, LVĢMC izstrādājuši Salaspils kodolreaktora 360 grādu virtuālo tūri, kas no 27. septembra būs pieejama visiem interesentiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt