Ja nebūtu bijis "Titānika", Bendžamins Gugenheims būtu tikai viens no turīgās Amerikas ebreju Gugenheima dzimtas atvasēm, iespējams, mēs zinātu tikai to, ka viņš ir leģendārās mākslas kolekcionāres un patroneses Pegijas Gugenheimas tēvs. Taču nu vēsturē viņa vārds ierakstīts kā turīgākā un prominentākā pasažiera vārds liktenīgajā "Titānika" braucienā. Viņš brauca kajītē B84.
Mūsdienu naudas izteiksmē biļete viņam būtu varējusi izmaksāt aptuveni 80 tūkstošus eiro, kas ļāva baudīt jau tā turīgajam vīram vēl neredzētu greznību. Neraugoties uz to, ka pirmās klases pasažieri, tostarp Gugenheims, bija nodrošināti ar vietu glābšanas laivā, viņš nogrima okeāna dzelmē kopā ar vareno kuģi.
Bendžamins Gugenheims bija viens no prominentākajiem kuģa pasažieriem, kura tēls iekļauts neskaitāmās filmās par "Titāniku". Viņš piedalījies glābšanas darbos, lai sievietes un bērnus nogādātu laivās, tad Gugenheims devies atpakaļ kuģa telpās. Nostāsti liecina, ka viņš, tērpies savā labākajā smokingā, kopā ar sulaini pēdējo reizi redzēti, dodoties kuģa lielo kāpņu virzienā. Vēl citi nostāsti liecina, ka brīdī, kad sapratis – pienākusi pēdējā stunda, teicis:
"Mēs esam ģērbušies labākajās drēbēs un tāpēc esam gatavi noslīkt kā džentlmeņi".
Grimšanas brīdī Bendžamins ar draugiem atradās uz klāja, dzēra brendiju un smēķēja cigārus.
Bendžamins Gugenheims piedzima 1865. gada 26. oktobrī Filadelfijā, Pensilvānijas štatā turīgā ģimenē. Viņš bija piektais no septiņiem kalnrūpniecības magnāta Mejera Gugenheima un Barbaras Maijersas dēliem. Bendžamina vecāki bija no Šveices nākuši ebreji. Bendžamins pirmais no kalnrūpnieka atvasēm sāka studijas – tiesa, viņam ātri vien mācības vienā augstskolā apnikušas, viņš teicis, ka esot bijis garlaicīgi, tomēr, mainot vairākas mācību iestādes, viņš absolvējis vienu no ievērojamākajām tā laika biznesa skolām Amerikā.
Mantojis no tēva ievērojamu kapitālu un pats kļuvis par uzņēmēju, Bendžamins varēja atļauties turīga vīra dzīvesveidu. Gugenheims apprecējās ar darījumu partnera meitu Floreti Seligmani, un viņu ģimenē pasaulē nāca trīs meitas – Benita Rozalinda, Margerita Pegija un Barbara Hezela. Atstājot meitu audzināšanu sievas pārraudzībā, viņš – kā jau uzņēmējs – darījumu dēļ daudz ceļoja, tādējādi attālinājās no sievas un ģimenes un bieži uzturējās Eiropā, tostarp lielu daļu laika pavadījis Parīzē, kur viņam piederēja īpašums. Starp citu, uz "Titānika" viņš bija kopā ar savu mīļāko, franču dziedātāju Leontīni Obāru.
Tikmēr pēc Bendžamina aiziešanas viņsaulē viņa brāļi un meita pasaules slavu ieguva ar filantropiju modernajā mākslā, aviācijā, medicīnā. Viņi ziedojuši gan Gugenheima aeronautikas laboratorijai, gan Gugenheima paviljonam Sinaja kalna medicīnas centrā. Tikmēr mākslas kolekcionāre, Bendžamina meita Pegija kļuvusi par modernās mākslas patronesi, savu iespaidīgo Eiropas un Amerikas avangarda mākslas kolekciju uz Venēciju pirmo reizi atveda 1948. gadā mākslas biennāles vajadzībām un jau gadu vēlāk iegādājās ēku, kur atvēra muzeju. Tur viņa pati arī dzīvoja kopā ar savu kuplo sunīšu saimi, un tur palika līdz nāves stundai. Starp citu, Pegija un viņas suņi apglabāti muzeja skulptūru dārzā.
Materiāls LSM.lv pirmo reizi publicēts 2023. gada 26. oktobrī.