Šī diena vēsturē

20. maijs. Levi Strauss un Džeikobs Deiviss patentē zilus džinsus ar vara kniedēm

Šī diena vēsturē

22. maijs. Uzbrukums sultānam Saladinam

21. maijs. Čārlzs Ogastess Lindbergs vienatnē pārlido Atlantijas okeānu

Šī diena vēsturē. Čārlzs Lindbergs vienatnē pārlido pār Atlantijas okeānu

Vienā dienā kļūt par nacionālo varoni un, iespējams, visu laiku slavenāko lidotāju – tāds liktenis bija lemts amerikāņu pilotam Čārlzam Lindbergam, kura lidmašīna 1927. gada 21. maijā piezemējās Leburžē lidlaukā Parīzē pēc vēsturē pirmā sekmīgā lidojuma starp Ziemeļamerikas un Eirāzijas kontinentiem. Lindbergs lielā mērā bija tas, kurš atklāja pasaulei aviācijas iespējas.

Vienā dienā - ieguvis pasaules slavu! Tādu strauju lēcienu savā liktenī piedzīvoja tobrīd 25 gadus vecais amerikāņu pilots Čārlzs Ogastess Lindbergs pēc tam, kad viņa vadītā lidmašīna 1927. gada 21. maijā sekmīgi nosēdās Leburžē lidlaukā Parīzē pēc apmēram 33 ar pus stundas ilgušā lidojuma pāri Atlantijas okeānam.

Ja līdz tam retais Amerikā ko zināja par Savienoto Valstu Gaisa spēku rezerves kapteini un gaisa pasta lidotāju Lindbergu, tad pēc šī Atlantijas pārlidojuma viņš kļuva par nacionālo varoni un, iespējams, visu laiku pazīstamāko lidotāju.

Čārlzs Lindbergs nav pirmais, kurš lidaparātā šķērsojis Atlantiju. Jau 1919. gadā divi britu kara lidotāji Džons Elkoks un Ārturs Vitens Brauns savā divplāksnī, izlidojuši no Ņūfaundlendas, sasniedza Īriju. Tomēr amerikānis ir pirmais, kurš veicis pārlidojumu pilnīgi viens, un viņa īpaši šim nolūkam būvētais oriģinālās konstrukcijas lidaparāts "Spirit of St. Louis" ir pirmais vienplāksnis, kurā šķērsots okeāns. Tāpat Lindbergs ir pirmais, kas veicis pārlidojumu starp Ziemeļamerikas un Eirāzijas kontinentiem, nevis tiem piederošām salām. Viņa maršruts starp Ņujorku un Parīzi ir ne vien krietni garāks nekā iepriekš minētajiem britu aviatoriem, bet arī nesalīdzināmi nozīmīgāks civilās aviācijas attīstībai.

Pārlidojums no lielākās Amerikas pilsētas uz tobrīd nozīmīgāko pilsētu kontinentālajā Eiropā bija franču izcelsmes Ņujorkas viesnīcu īpašnieka Reimona Orteija ideja, un viņš izsludināja tās īstenotājam 25 000 dolāru godalgu. Tā ir tiem laikiem ļoti ievērojama summa - apmēram pielīdzināma 325 000 dolāru mūsdienu izteiksmē. Tomēr arī pats pārlidojums nav nekāds lētais prieks, pretendentam bija jārēķinās, ka veiksmes gadījumā viņš labi ja atgūs ieguldīto. Par laimi Lindbergam Sentluisā, kur viņš strādāja kā pilots Robertsona aviopasta pārvadājumu kompānijā, atradās pāris uzņēmēji - Harijs Naits un Herolds Biksbijs - kuri bija gatavi galvot par 15 000 bankas kredīta. Tūkstoti pasākumā iegulda arī Lindberga boss Frenks Robertsons un divus tūkstošus - pats lidotājs.

Lindberga lidojums nepavisam negāja "kā pa sviestu".

Nācās orientēties pēc debesu spīdekļiem, pacelties lielā augstumā virs negaisa mākoņiem, kur draudēja lidaparāta korpusa apledošana, brīžiem jālido tikai dažus metrus virs okeāna viļņiem, vairākas stundas - pilnīgi necaurredzamā miglā.

Un briesmas, kā izrādījās, draudēja arī pēc nolaišanās: Leburžē bija sapulcējies, kā lēš, savus 150 000 liels pūlis. Sajūsminātie sagaidītāji turpat pusstundu vārda tiešā nozīmē nēsāja pārgurušo pilotu uz rokām, bet suvenīru kārotāji sadomāja izgriezt gabaliņus no lidmašīnas audekla korpusa. Par laimi lidlaukā esošie franču kara lidotāji, kareivji un policija, draudot ar ieročiem, paglāba lidotāju un lidmašīnu no saviem nesaprātīgajiem līdzpilsoņiem.

Tuvākajā nākotnē Čārlzu Lindbergu gaidīja triumfs. Viņš lielā mērā bija tas, kurš lika pasaulei apzināties jaunā transporta veida - aviācijas - iespējas un nozīmi. Kā izteicās viena no tolaik izcilākajām lidotājām sievietēm Elinora Smita Salivena: "Līdz tam ļaudis uzskatīja mūs - lidotājus - par tādiem kā citplanētiešiem. Bet pēc Čārlza Lindberga lidojuma mums bija visas durvis vaļā. Tas uz visiem laikiem izmainīja aviāciju - pēkšņi visi tie ļautiņi no Volstrītas klaudzināja pie mūsu durvīm, meklēdami kādu lidaparātu, kurā varētu investēt. Līdz tam mēs vai stāvējām uz galvas, lai pievērstu viņu uzmanību, bet pēc Lindberga lidojuma pēkšņi ikviens sagribēja lidot."

Šī diena vēsturē

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti