Vai zini?

Vai zini, kā gadsimtu gaitā mainījies pazīstamā psalma "Pie Babilonas upēm" skaidrojums?

Vai zini?

Vai zini, ka Rūdolfa Blaumaņa noveles "Baltais" varoņa prototips ir Janis Rozentāls?

Vai zini, kas ir mālšpiks, fits un gardemans?

Vai zini, kas ir mālšpiks, fits un gardemans?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

19. gadsimta 60. gados Latvijā, Baltijas jūras un Rīgas jūras līča piekrastē sāka būvēt buriniekus, kas radīja un veicināja jaunu apvērsumu Latvijas piekrastes iedzīvotāju ikdienas dzīvē. Tika pielietoti jauni kuģu būves darba rīki, radīti jauni burinieki, ar kuģniecību saistīti ikdienas valodas jauni jēdzieni. Toreiz tas bija kaut kas jauns, bet tagad, pēc simt un vairāk gadiem, to var nosaukt tikai par sen aizmirstām lietām jūrniecībā, kuras spilgti raksturo tā laika jūras braucēju laikmetu.

Vai zini?

Latvijas Radio 3 ciklā "Vai zini?" kultūrpētnieki, vēsturnieki un citi eksperti skaidro dažnedažādus terminus, vēsta par interesantiem artefaktiem un neparastām idejām.

To vidū minams mālšpiks un fits, ar kuru palīdzību notika spleisēšana jeb burinieku trošu galu savienošana, iepinot troses vienu galu starp otra troses gala grīstēm, tā sapinot tos abus kopā. Abi šie jūrniecības darba rīki ir apaļi, vienā galā smaili konusveida irbuļi, veidoti no dzelzs, misiņa vai cieta koka.

Buru šūšanas adatas turēja speciālā kaula ragā, kurš bija pildīts ar roņu taukiem. Ar šādi speciāli apstrādātām adatām tika atvieglots buru šūšanas process. Tās sauca arī par līķēšanas adatām, ar kurām tika sašūtas gan burinieku buru malas, gan savienoti kopā atsevišķi buru gabali.

Šis process tika veikts, uzvelkot rokā buru šujamo cimdu jeb gardemanu ar speciālu metāla daļu un ar tā palīdzību virzot buru šujamo adatu biezā auduma materiālā.

Ar buru šujamo āķi nostiprināja buras, kad tika apšūtas to malas. Būvējot burinieku, tika izmantots speciāls āmurs naglu un ķīļu iesišanai kuģa korpusā. Uz āmura bija katra meistara īpaša piederības zīme. Braucot ar burinieku vētras laikā, jūrniekam kā nodrošinājums ap roku bija speciāla rokas siksna, kuru piesēja pie kāda burinieka takelāžas daļas, un galvā tika uzlikts zīdvesters – speciāla no eļļota vai gumijota auduma izgatavota cepure, kura aizsargāja jūrnieku arī lietus laikā.

Burinieku stabilitāti kravas apstrādes laikā nodrošināja speciāli balasta maisiņi. Vētras laikā uz buriniekiem liekā ūdens atsūknēšanai no klāja tika lietoti koka sūkņi ar vārstuļiem. Uz buriniekiem smilšu pulksteņi tika izmantoti sardzes laikā.

19. gadsimta otrajā pusē un 20. gadsimta sākumā tika veidoti speciāli kuģu modeļi, kuri tika ievietoti stikla pudelēs. To autori pārsvarā ir nezināmi, bet dažus modeļus izgatavojuši latviešu tālbraucēju kapteiņi garu jūras pārbraucienu laikā.

Kuģis pudelē. Darināts 19. gs. beigās
Kuģis pudelē. Darināts 19. gs. beigās

Pudeles bija dažāda veida – apaļas, četrstūrainas, un dažkārt kopā ar kuģa modeli tika iebūvēts jūras skats, atsevišķas mājas un ainavas, tā veidojot kopēju diorāmu. Lai ievietotu kuģa modeli pudelē, vispirms tajā ielīmēja īpašu kuģa turētāju – koka dēli ar mazām tapām, lai precīzi fiksētu kuģa modeļa korpusu. Tas bija šaurs, un kuģa mastiem tika pieliktas eņģes, kas ļāva tiem salocīties. Kuģis tika salocīts un ievietots pudelē, kur ar speciāla diega palīdzību, to raujot, masti tika iztaisnoti. Diegu piestiprināja pie modeļa mastiem.

Kuģu modeļu – suvenīru – kolekciju Rīgas vēstures un kuģniecības muzejam 1997. gadā nodeva kuģu modelists Viktors Šildknehts.

Vai zini?

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti