2014. gadā Solveiga savu izbraukšanas stāstu uzticēja muzejam "Latvieši pasaulē". Tolaik viņa bija trīs bērnu māte, psiholoģe pēc profesijas un gadiem ilgi aktīva Kanādas latviešu sabiedrības dalībniece. Arī pēc 70 gadiem bērnībā piedzīvotie kara beigu notikumi bija spilgti palikuši atmiņā. Solveiga devās mūžībā 2015. gada jūlijā.
Veikalniece sešu gadu vecumā
Solveiga Vītols piedzima 1937. gadā Rīgā. Viņas tēvs Arvīds Vītols bija Valsts elektrotehniskās fabrikas (VEF) smalkmehāniķis un māte Lidija – skolotāja.
Kara sākumā Solveigas māte pārvērta ģimenes Tērbatas ielas dzīvokļa priekšistabu par mazu veikaliņu, kur tirgoja lauku veltes, tās Solveigas vecvecāki izaudzēja savā dārzā Pārdaugavā, Iļģuciemā.
Solveiga atcerējās: "Maizi mamma no kaut kurienes ņēma. Un es to rupjmaizi andelēju sešu gadu vecumā, kamēr mamma aizmugurē ar mazo māsu ņēmās. Es biju veikalniece sešu gadu vecumā! Un man ļoti garšoja tie skrumšļīgie galiņi maizei, kur bija tā kā izplūdusi mīkla. Tad es tos rubināju nost pa kluso un pārdevu to maizi ar noskrumšķētiem galiem. Bišķīt tikai! Tie kukuļi bija lieli... Un es zinu, knapsieriņi tur bija un kaut kāds zelteris. Kara laikā ļoti maz produktu bija dabūjami. Tā ka... ko nu tur varēja – galvenokārt kartupeļus un burkānus pārdeva."
Pēdējās atvadas no vecvecākiem
1944. gada vasarā VEF nodaļas tika evakuētas uz Vāciju vai tās okupētajām teritorijām, lai speciālistu darbu izmantotu vācu kara tehnikas rūpnīcās. Evakuācijai bija pakļauts arī Solveigas tēvs.
Solveiga stāstīja: "Viss, ko es atceros, – es biju kā katru vasaru pie vecmammas Iļģuciemā. Un vienā baltā dienā mani vecāki atbrauca pakaļ, un bija jāatvadās no vecmammas un vectēva, jo mums bija jābrauc uz Vāciju. Es zināju, ka paps tika evakuēts un ka mums ir jābrauc. Un arī es zināju, ka viņš gribēja braukt prom, jo viņš jau no laika gala baidījās no 1941. gada notikumiem, ka arī mūs varētu tas liktenis piemeklēt."
Evakuētajām ģimenēm bija jāizlemj, ko ņemt līdzi, kaut nebija zināms, uz cik ilgu laiku un uz kurieni tieši viņi dosies.
"Paps jau bija sasitis kasti, un tur jau bija sakrautas lietas. Grāmatas tika apraktas Iļģuciemā pie vecmammas dārzā, jo domāja jau, ka būs ātri atpakaļ.
Mums bija liels kristāla lukturis, ko paps bija vienā komandējumā no Berlīnes atvedis, un to viņi bija nomontējuši un salikuši tai kastē aprakšanai. Līdzi ņemšanai galvenokārt bija Konversācijas vārdnīca, kuru skolotāji vēlāk izmantoja nometnē. Tie bija pirmie mācību līdzekļi.
Man bija pašai divas grāmatas līdzi. Man bija dzimšanas diena maijā. Man bija uzdāvinātas Birzgaļa ilustrētās dainas. Un tad man bija "Nilsa Holgersona brīnišķīgais ceļojums ar meža zosīm" – tas bija mans mīļākais stāsts, ko man tēvs bija priekšā lasījis, kad biju mazāka. Es domāju, ka kaut kādas segas un kaut kas jau tur bija. Bet drēbes man nekādas gandrīz nebija, un saimniecības lietas arī mums nebija. Mums bija katliņš, ar ko ūdenim gāja pakaļ bēgļu gaitās. Vārdu sakot, praktiskās lietas bija ļoti minimāli."
Kara vasara kļuva par pēdējo reizi, kad Solveiga redzēja savus vecvecākus: "Vecmāmiņa un vectēvs nebrauca līdzi. Viņi nebaidījās, viņi jau nebija nekādi bagātnieki. Viņiem bija divas istabas un virtuve, koka mājiņa Pārdaugavā ar sauso mazmājiņu. Viņiem bija sava saimniecība, viņi tur varēja iztikt un ēst. Tā kā es domāju, ka viņi tai brīdī jutās, ka tā ir tāda drošāka vieta, kur būt. Viņi neuzskatīja, ka viņiem ir iemesls doties bēgļu gaitās. Manai vecmammai, kas bija dzimusi 1859. gadā, bija pāri 8). Un vectēvs bija desmit gadus jaunāks par viņu. Nebija runa par viņu braukšanu līdzi. Un tā atvadīšanās arī – man jau nebija nekāda jēga, ka es atvados pēdējoreiz, ka es viņus vairs neredzēšu nekad."
Tai brīdī nebija izvēles
Ar nelielu preču kuģi Vītolu ģimene no Rīgas izbrauca 1944. gada 23. jūlijā kopā ar citiem evakuētajiem VEF strādniekiem. "Es tikai atceros to, ka mēs tur gulējām uz deķiem, uz salmiem. Par ēšanu galīgi neatceros, ka tur būtu kaut kas daudz ēsts. Es zinu, ka mums bija tas katliņš, no kā mēs dzērām ūdeni. Tētim tai brīdī nebija izvēles – izņemot bēgt prom un slēpties kaut kur. Domāju, ka viņam bēgšana no krieviem bija daudz svarīgāka, tajā brīdī Vācija nebija tas drauds. Nelikās kā drauds nekādā veidā," sprieda Solveiga.
Un paps raudāja
Vītolu ģimene nonāca Dancigā (tagad Gdaņska Polijā). Solveiga atcerējās, ka strādnieki īslaicīgi izmitināti lielā daudzstāvu ēkā, telpas bijušas ar segām sadalītas "istabās" un gultas izvietotas gar sienām. Tad viņi ar vilcienu tika vesti tālāk – cauri Polijai un Vācijas austrumiem.
"Mēs braucām ar vilcienu uz Kepelsdorfu, kur bija vācu rūpnīca, kur šie vefieši tika sūtīti. Mūsu mantas pārveda ar smagajām mašīnām. Mans paps bija nokritis no vienas no tām mašīnām, un viņam bija kārtīgs smadzeņu satricinājums. Viņš palika slimnīcā. Mēs, ģimene, braucām ar visiem citiem tālāk uz to Kepelsdorfu. Un tad jau paps arī tur uzradās vēlāk," atmiņās dalījās Solveiga.
Ar vilcienu ļaudis pārvietojās lopu vagonos, kuros bija ielikti beņķīši: "Tas bija nokrāsots zaļā krāsā, un tur bija ļoti asi stūri. Tas bija vienkārši koka materiāls kaut kāds – izsists ar finieri, nokrāsots un [salikti] kaut kādi beņķīši. Mana māsa pamatīgi pārsita galvu un ļoti asiņoja. Mammai bija kaut kāds dvielis jeb kaut kas, un viņa to turēja manai māsai pie galvas. Vienā vietā, kur vilciens apstājās, mamma skrēja ar to katliņu pakaļ ūdenim. Es biju ļoti satraukusies, jo bija bail, ka vilciens varētu aiziet un ka mammas varētu nebūt."
Solveiga atcerējās arī būšanu Leipcigā, kad tā tika bumbota:
"Tad tētis bija līdzi, un mēs visi braucām ar vilcienu. Es tikai zinu, ka mēs bijām vienu vakaru stacijā un paps raudāja. Jo visriņķī apkārt bija tikai dūmi un dega, un viņš bija bijis Leipcigā gadu jeb pāris iepriekš, kad tur viss bija skaisti un jauki. Viņš bija satriekts par to, kā tiek nobumbota, iznīcināta pilsēta, ko viņš pazina."
Latviešu kara bēgļu stāsti no muzeja “Latvieši pasaulē” krājuma
Šoruden aprit 80 gadi kopš Otrā pasaules kara laikā – 1944. gadā – simtiem tūkstošu Latvijas iedzīvotāju devās bēgļu gaitās, lai glābtos no kara briesmām un atkārtotas padomju okupācijas. Daļu bēgļu vācu armijas evakuācijas kuģi aizveda uz Vāciju. Vairāki tūkstoši zvejnieku laivās nelegāli tika pārcelti pāri jūrai uz Zviedriju. Citi palika Kurzemē vai ar varu tika atgriezti nu jau okupētajā padomju Latvijā.
Muzejs “Latvieši pasaulē” vāc Otrā pasaules kara bēgļu izceļošanas stāstus un priekšmetus, kas bijuši bēgļu gaitu liecinieki. Pieminot bēgļu gaitu sākumu pirms 80 gadiem, muzejs piedāvā iepazīt latviešu bēgļu dzīvesstāstus. Stāstītāji bēgļu laikā bija bērni vai pusaudži, jāņem vērā, ka tas ietekmē viņu skatījumu uz tēvzemes atstāšanu, pārvietošanās grūtībām un sadzīves pārdzīvojumiem.
Kara beigās nebija pat maizes
1944. un 1945. gadā britu un amerikāņu gaisa spēki sistemātiski un masveidīgi bombardēja Vācijas teritoriju, tai skaitā pilsētu dzīvojamos kvartālus. Bombardēšanās cieta gan milzīgs Vācijas civiliedzīvotāju skaits, gan neskaitāmas bēgļu ģimenes.
"Kepelsdorfā mēs dzīvojām Tīringenes kalnu malā, tur bija divas koka barakas. Fabrika bija zem zemes – tā bija svarīga, slepena rūpnīca, un pilsētiņa arī bija patālāk projām. Tie, kas mūs bumboja, galvenokārt amerikāņi, domāja, ka te ir tie īstie [objekti]. Bet īstenībā mēs bijām tikai divas barakas. Mums bija istaba atkal ar divstāvu gultām un bija tāda čuguna pečka (krāsniņa – red.), ko sildīja un uz kuras arī cepa un vārīja kartupeļus," stāstīja Solveiga.
Ģimenei nebija nekā daudz, ko ēst, – būtībā bija bads un neko nevarēja nopirkt. Uz kara beigām nebijis pat maizes: "Uz pavasara pusi, kad karš nāca uz beigām, absolūti nekā nebija, ko ēst. Mamma cēlās četros no rīta kādas pāris dienas nedēļā, lai vārītu desas skārnī, un [tad] dabūja to desu novārījumu. Tur iekšā lika kartupeļus, un tad mēs tādu zupu ēdām. Kartupeļi mums bija. Uz beigām kartupeļus cepa arī sveču taukos. Tie sveču tauki nebija bīstami, bet viņi bija rūgti, viņiem bija kaut kas pielikts klāt. Garšoja riebīgi."
Reiz barakas, kur Solveigas ģimene uzturējās, dienas laikā tika pamatīgi apšaudītas ar ložmetēju.
Solveiga atcerējās, ka mamma abas māsas tad slēpusi zem gultām. "Viņai bija pāris mazi, zaļi ābolīši, ko viņa bija kaut kur dabūjusi. Viņa mums iedeva katrai to ābolīti, lai mums nav bail. Tā bija vienīgā reize, kad es tās bailes izjutu tādā tiešā veidā. Latvijā jau arī bija uzlidojumi. Bija tās "svecītes" un apgaismoja debesis, mēs tad kaut kur gājām un slēpāmies. Bet tas man tā neko neiespaidoja. Bet šitās kara beigas! Mēs neko nedarījām, kamēr tētis strādāja rūpniecībā. Tur nebija ne skolas, nekā."
Mūs uzreiz nelaida
Sabiedrotie jau kara laikā bija vienojušies pēc Vācijas kapitulācijas to sadalīt. Kad 1945. gada aprīlī ASV un PSRS armijas satikās, to faktiski ieņemtās teritorijas atšķīrās no sākotnēji plānotā. Četru okupācijas zonu robežas Vācijā sabiedrotie noteica 1945. gada jūlijā. Latviešu bēgļiem, kuri jau iepriekš bija saskārušies ar padomju okupācijas varu, bija svarīgi nepalikt padomju okupācijas zonā.
"Trakākais bija tas, ka pēc kara beigām amerikāņi deva atpakaļ teritoriju krieviem. Mēs bijām amerikāņu zonā tai brīdī. Paps bija ar riteni aizbraucis skatīties, vai ir kāda nometne, kur mēs varētu tikt iekšā – pārcelties tālāk no tās robežas. Pa to laiku nāca krievi atpakaļ iekšā.
Vienu nakti mamma sapakoja mazu koferīti un mēs aizgājām mežā, jo domāja, ka vismaz, kad viņi ies cauri un ķemmēs – tad viņi mūs neatradīs. Viņi tajā naktī neatnāca," stāstīja Solveiga.
Tālāk ģimene devās uz Vīsbādeni: "Tur laikam bija viena nometne paredzēta, kur varētu tikt iekšā. Bet mūs uzreiz nelaida. Mēs aizbraucām un dzīvojām sabumbotās vāciešu mājās un dzīvoklī. Mums bija viena istaba, man liekas, vai divas."
Otrais pasaules karš beidzās, un pēc laika Vītolu ģimenei atļāva dzīvot Vīsbādenes nometnē. Tur Solveiga sāka iet skolā – pirmo reizi astoņu gadu vecumā. 1947. gadā Vītolu ģimene izlēma atstāt dzīvi bēgļu nometnē un pārcēlās uz Beļģiju, kur Arvīds sāka strādāt ogļu raktuvē. Rūpīgi krājot naudu, pēc četriem gadiem ģimene pārcēlās uz dzīvi Kanādā, Toronto pilsētā.
Solveigas Miezītes intervija glabājas muzeja un pētniecības centra "Latvieši pasaulē" krājumā. Tā pieejama iepazīšanai, apmeklējumu iepriekš piesakot.