Angliskajā datorterminoloģijā ar jēdzienu bug apzīmē datorprogrammas darbības kļūmi, taču pirmais vēsturē fiksētais datora darbības traucējums, kas ieguvis apzīmējumu bug, drīzāk saistāms ar šī angļu vārda pamatnozīmi: ‘blakts’, ‘vabole’ vai vispār – ‘kukainis’. Tas atgadījās pašā datoru ēras rītausmā – 1947. gada 9. septembrī.
Šajā dienā Hārvarda Universitātē, Amerikas Savienotajās Valstīs, līdzstrādnieki, kuri apkalpoja eksperimentālo datoru "Mark II", konstatēja tā darbībā traucējumus un drīz arī atrada vainu – parastu drēbju kodi, kura bija iekļuvusi datora relejā un te arī dabūjusi galu, pie viena izraisot strāvas kustības pārrāvumu starp diviem kontaktiem. Datoristi nabaga radījumu ar līmlenti ielīmēja savā pētījumu dienasgrāmatā un pierakstīja komentāru: "Pirmais konstatētais "kukainis"."
Tā kā jēdziens "kukainis" – "bug" – šajā ierakstā likts pēdiņās, tas skaidri liecina, ka jau toreiz tas lietots arī pārnestā nozīmē, ko zinājuši Hārvardas datorspeciālisti. Patiešām – ar vārdu bug angliski runājošo elektrotehniķu žargonā kļūmes dažādu elektroierīču darbībā apzīmēja jau krietni pirms datoru laikmeta sākuma. Jau slavenais amerikāņu izgudrotājs Tomass Alva Edisons, fonogrāfa un klasiskās kvēlspuldzes radītājs, kādā vēstulē 1878. gadā rakstīja: "Tieši tā tas bijis ar visiem maniem izgudrojumiem. Pirmais solis ir intuīcija, un tas nāk kā pēkšņs uzliesmojums, tad parādās grūtības – viss iet plašumā, un tad arī atklājas šie "kukaiņi" – kā dēvē šīs mazas kļūmes un sarežģījumus –, un ir vajadzīgi mēneši vērojumu, pētījumu un smaga darba, pirms galu galā viss noslēdzas ar komerciālām sekmēm vai neveiksmi." Tātad par "kukaiņiem" – "bugs" – elektrisko ierīču darbības kļūmes, kuras radušās konstrukcijas nepilnību dēļ, angļu sarunvalodā dēvētas jau gandrīz vai līdz ar šo ierīču rašanās pirmsākumiem.
Tieši tāpēc Hārvarda Universitātes kibernētiķiem gadījums ar kodi relejā šķita amizants un iemūžināšanas vērts.
Starp citu, latviešu datorterminoloģijas radītāji mums iesaka tulkot bug kā ‘blusa’, un jāteic, tas ir diezgan izdevies termins, jo šo kļūdu izskaušana datorprogrammās reizēm tiešām atgādina blusošanos, un ir programmas, kurām šo kļūdu ir "kā sunim blusu". Un vispār jau ar šīm blusām par spīti komiskajam apzīmējumam joki ir mazi. Jau pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados Amerikā kļūda datorprogrammā, kas regulēja radioterapijas ierīču darbību, izraisīja vairāku pacientu nāvi. 1994. gadā britu Karalisko Gaisa spēku helikopters ietriecās Skotijas piekrastes klintīs, gāja bojā 29 cilvēki – arī šo negadījumu, visticamāk, izraisīja programmas ‘blusa’. 1996. gadā miljardu dolāru vērta Eiropas Kosmiskās aģentūras raķete pašiznīcinājās minūti pēc palaišanas – atkal jau ‘blusas’ dēļ. 2002. gadā Savienoto Valstu Komercijas departamenta pasūtīts pētījums atklāja, ka ‘blusošanās’ radītie zaudējumi ik gadu valsts ekonomikai izmaksā 0,6% no iekšzemes kopprodukta.
Raksts LSM.lv pirmo reizi publicēts 2023. gada 9. septembrī.