Šī diena vēsturē

5. jūnijs. ASV atklāj AIDS

Šī diena vēsturē

9. jūnijs. Sjēnas katedrālē nogādā jauno altārgleznu – Dučo no Buoninsenjas darbu "Maesta"

8. jūnijs. Sākas vulkāna Laki izvirdums Islandē

Šī diena vēsturē. Sākas vulkāna Laki izvirdums Islandē

1783. gada 8. jūnijā sākas vulkāna Laki izvirdums Islandē, izraisot nopietnas klimata izmaiņas Eiropā un Ziemeļamerikā. Iespējams, šī dabas kataklizma ļoti nopietni iespaidoja cilvēces vēstures gaitu.

"1783. gada vasara bija pārsteidzoša un neparasta, un baisām parādībām bagāta, jo bez satraucošiem meteorītiem un vareniem negaisiem, kas biedēja un šaustīja dažādas šīs karalistes zemes, visdīvainākā dabas izpausme, kurai līdzīga nav rodama cilvēku atmiņā, bija savāda migla jeb dūmaka, kas vairākas nedēļas klājās pār mūsu salu un visu pārējo Eiropu, un arī ārpus tās robežām. Spriežot pēc ierakstiem manā dienasgrāmatā, šo savādo parādību esmu novērojis no 23. jūnija līdz pat 20. jūlijam, ieskaitot, pie kam šai laika periodā vējš mainījās no dažādām debess pusēm, neradot ne mazākās izmaiņas gaisa stāvoklī. Saule pusdienlaikā izskatījās blāva kā mēness aiz mākoņiem un meta rūsas rudu gaismu uz zemes un telpu grīdām, savukārt lēktos un rietos bija sevišķi ugunīga un asinssarkana. Visu šo laiku valdīja tāds karstums, ka gaļa palika ēdama labi ja dienu pēc kaušanas; un mušas alejās un dzīvžogos spietoja tādiem mākoņiem, ka padarīja zirgus vai trakus un jāšanu – visai mokošu. Lauku ļaudis arvien biežāk ar māņticīgām bailēm lūkojās uz sarkano, aizplīvuroto saules ripu."

Tā 1783. gada vasaru Britu salās apraksta garīdznieks un dabas pētnieks Gilberts Vaits. Viņš notiekošo vēroja ar zinātnieka izpratni un Dieva kalpa paļāvību uz to Kungu, bet nav grūti iztēloties, ar kādām bailēm vienkāršais zemnieks kaut kur Britu salās, Skandināvijā vai Centrāleiropā redzēja labību un dārzeņu lapas sadzeltējam pirms laika, vārpas pārklājamies miltrasai līdzīgiem kvēpiem, pēc pāris laukā pavadītām stundām juta acis un rīkli iekaistam un uzklausīja ziņas, ka te un tur kāds, kas pārāk ilgi elpojis baiso sauso miglu, apgūlis ar nelāgu kāsu, kas to drīz vien novedis kapā.

Kā mūsu laikos var nojaust ne viens vien eiropietis, visu šo likstu vaininieks bija kārtējais Islandes vulkāns – šoreiz tas bija Laki, kura izvirdums sākās 1783. gada 8. jūnijā un turpinājās astoņus mēnešus, izsviežot planētas atmosfērā apmēram kubikkilometru pelnu, 120 miljonus tonnu sēra dioksīda un astoņus miljonus tonnu fluorūdeņraža. Neilgi pēc Laki atdzīvojās arī netālu esošais vulkāns Grimsvētns, kura izvirdums, gan ne tik intensīvs, turpinājās veselus divus gadus.

Vissmagāk, protams, cieta Islande, kur no saindēšanās ar gāzēm gāja bojā vismaz puse mājlopu un sekojošais bads laupīja dzīvības ceturtajai daļai salinieku – apmēram desmit tūkstošiem.

Baisā "sausā migla" vairākas nedēļas klāja Skandināvijas dienvidus, Vāciju, Čehiju, Britu salas un Francijas ziemeļus; arī Ziemeļamerikas austrumu rajonus. Domājams, ka saindēšanās ar sēra un fluora gāzēm prasīja vairāku desmitu tūkstošu eiropiešu dzīvības. Neparasti karstajai vasarai sekoja ārkārtīgi barga ziema un pēc tam – vairāki gadi ar ekstremālām temperatūras svārstībām, sausumu, postošiem negaisiem un krusu. Salīdzinoši labākā stāvoklī izrādījās tās Eiropas zemes, kur jau plaši bija ieviesusies kartupeļu audzēšana, – kartupeļi, salīdzinot ar graudaugiem, ir izturīgāki gan pret aukstumu, gan sausumu. Franču zemnieki līdz tam tupeņus bija noniecinājuši kā "mežoņu augu", palikdami uzticīgi labībai.

1785. gads nesa necerēti labu ražu, bet tas izraisīja ari strauju maizes cenu un līdz ar to laukstrādnieku algu krišanos. Trūkumā nonākušie algādži meklēja iztiku pilsētā, papildinot priekšpilsētu skrandaiņu armijas. Tad sekoja vairāki neražas gadi, maizes cenas strauji cēlās, valdība nespēja nedz regulēt tirgu, nedz atvieglot  bada cietēju stāvokli, un galu galā pūļa izmisums un dusmas izlauzās masu nemieros. 1789. gadā Parīzē uzliesmoja Lielā franču revolūcija, ievadot jaunu laikmetu Eiropā un visā pasaulē.

Šī diena vēsturē

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti