Rīta Panorāma

Heopsa piramīdā atrod slepenu kameru

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Laikietilpīgi, bet aizraujoši. Dzimtas koka veidošana

Dzimtas koka veidošana – laikietilpīga, bet aizraujoša. Arhīva ekspertu padomi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Interesanti, aizraujoši, bet arī ļoti laikietilpīgi – tā varētu raksturot dzimtas koka veidošanas procesu. Latvijas Nacionālajā arhīvā pieejami dažādi dokumenti, sākot no 13. gadsimta. Eksperti gan norādīja, ka savas dzimtas vēsturi visdrīzāk izdosies izpētīt līdz 18. gadsimtam, ar ļoti retiem izņēmumiem arī senāk.

Veidojot dzimtas koku, pirmais solis ir meklēt informāciju interneta vietnē raduraksti.arhivi.lv. Tajā pieejamas trīs galvenās daļas, kas visvairāk tiek izmantotas informācijas ieguvei.

Latvijas Valsts vēstures arhīva eksperte Laima Jēkabsone norādīja: "Tās ir dvēseļu revīzijas, tautas skaitīšana, kurā ir tikai 1897. gada tautas skaitīšana. Vispopulārākā sadaļa, protams, ir baznīcas grāmatas, bet, tā kā Arhīvu likums paredz, ka dzimušo un kristīto reģistrus mēs varam publicēt tikai 110 gadus pēc to sastādīšanas, tad šobrīd radu rakstos ir pieejami tikai reģistri līdz 1911. gadam."

Šogad raduraksti papildināti ar jaunu informāciju.

Jēkabsone norādīja: "Ir papildināti raduraksti ar kopijām, kas pasūtītas Baltkrievijas Nacionālajā vēstures arhīvam, kurš satur Romas katoļu draudžu baznīcas grāmatas par laika periodu no 1677. līdz 1801. gadam."

Entuziastiem der zināt, ka informācijas meklēšana arhīvos nav tik vienkārša kā vārda un uzvārda ierakstīšana interneta meklētājā. Par katru personu nav sagatavota mapīte ar dokumentiem, interneta vietnē vai klātienē uz vietas būs jāšķirsta papīri, velkot līdzi ar pirkstu, un tajos jāmeklē konkrēts vārds un uzvārds. Liela daļa informācijas meklējama baznīcu grāmatās, tāpēc ļoti labi, ja ir zināma senču reliģiskā piederība.

Latvijas Valsts vēstures arhīva direktors Kārlis Zvirgzdiņš norādīja: "Lai izpētītu savu dzimtu, protams, ir nepieciešams vispirms apkopot kādu informāciju par saviem senčiem pēc iespējas detalizētāk. Par dzimšanas laiku, vietu, nodarbošanos. Par darbavietām, par iespējamām dzīvesvietas maiņām vai kaut kādiem citiem faktiem, kas var noderēt kā pieturas punkts meklējot."

Savukārt Latvijas Nacionālā arhīva direktore Māra Sprūdža atzina: "Ko cilvēki nekad neiedomājas, – tie ir rokraksti. Paskatieties un pamēģiniet izlasīt šodienas daktera recepti. Tad jūs sapratīsiet, kā skrīveri rakstījuši, un jums tas arī būs jāatšifrē. Tad ir jāatceras – valodas. Ne viss būs latviski. Būs krieviski un vāciski. Katoļiem noteikti varētu būt arī latīniski apzīmējumi."

Jāatceras, ka, mainoties varām, mainās arī cilvēku vārdi un uzvārdi, piemēram Heinrihs kļūst par Indriķi vai Jānis par Ivanu.

Informācija, ko personas datu aizsardzības dēļ nav atļauts publicēt interneta vietnē, būs jāmeklē klātienē. Piemēram, padomju laika dokumentos no cilvēka darba vietas nereti iespējams atrast personu raksturojumu.

"Katrs interesents var nākt uz arhīva lasītavu. Brīvi pieteikties, brīvi strādāt ar arhīvu dokumentiem un tādā veidā izveidot savu dzimtas koku," norādīja Latvijas Valsts vēstures arhīva direktors.

Lai gan sava dzimtas koka sastādīšana ir laikietilpīga, arhīva darbinieki stāsta, tie, kas to ir iesākuši, mēdz ieiet azartā un ar pētniecību nodarbojas gadiem ilgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti