Žogmaļu salāti, pumpuri un dažādas mizas – pirtniece iesaka aprīlī ievācamos augus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Aprīlī var ievākt pumpurus, koku un krūmu mizas, tāpat ir īstais laiks dažādu pirmo savvaļas zaļumu baudīšanai. Pirtniece Māra Tīmane stāsta, ka katrā gada laikā un mēnesī var ievākt dabas materiālus gan veselības uzlabošanai, gan pirts rituāliem. Aprīlī zied māllēpenes un izspraucas pirmie gaiļbiksīšu ziedi, sāk plaukt ievas, un arī citi augi tiecas pretī pavasara saulei. 

Žogmaļu salāti, pumpuri un dažādas mizas – pirtniece iesaka ievācamos augus aprīlī
00:00 / 06:07
Lejuplādēt

Pirtniece Māra Tīmane dzīvo Kazdangā, vietā, kas var lepoties ar savu muižas parku, dabas vērtībām un avotiem, – sarakstu varētu turpināt. Pirmais, ko viņa saka: velkam gumijas zābakus un ejam uz avotu, iemesls – veselīgā avotkrese.

„Pirmie zaļumi ir visu ziemu – tās ir avotkreses.

Ne velti ir tāda grāmata „Aizslēposim pēc avotkresēm”. Avotkreses var dabūt arī ziemā zem sniega. ir jāatrod avotiņi. Avotkreses garšo pēc sinepēm, pikantas, patīkamas, var likt pie salātiem, ar kefīru, kokteiļos. Vēl man dārzā aug lakši, maigāki nekā ķiploks, tos var saglabāt arī ziemai, sasaldēt un tā tālāk,” stāsta Māra.

Īpaši vērtīga ir gārsa, nātre, pieneņu lapas un citi augi, kas nonāk pirtnieces groziņā, vēlāk arī salātos ar biezpienu un rupjmaizi.

„Gārsas jau lielas lapas, man patīk šie žogmaļu salāti, aiziet pie žoga, saplūc gārsu, piemeklē lakšus, pieneņu lapas.

Gārsai ir unikālas īpašības, ne tikai vitamīni, kas nāk līdzi augiem, kas izspraucas laukā no ziemas miega,” saka Māra.

Pavasaris šogad ir vēlāks, stāsta pirtniece, tāpēc vēl turpinās mizu vākšanas laiks.

„Kā kuru gadu, jo pagājušā gadā mizu laiks jau bija cauri. Ievām bija lapas. Es labi atceros, ka pagājušā gadā 5. maijā bija ievu ziedu pirts, bet šogad ir vēlāks. Var mizot ievas, var sagriezt pirksta resnuma zarus, var palīdzēt patīrīt elektrolīniju apakšas. Tur tāpat kokiem un krūmiem neļauj augt.

Var sagriezt ievu zarus, samizot. Var apliet ar eļļu vai karsēt kopā ar gī sviestu, tad sanāk ļoti laba pretsāpju un nomierinoša smēre. Ieva ir antibakteriāla,” padomos dalās pirtniece.

Paņemt vērtīgo no ievām gan ir pēdējais brīdis, jo vietām jau sākt plaukt lapas. Groziņā saliktas smalki sagrieztas vēl citas mizas. Tās ir lazdas, sieviete norāda, minot, ka lazdu skaru vākšanas laiks ir beidzies, taču mizām vēl ir iespēja.

„Tagad var mizot lazdas, neesmu redzējusi labāku līdzekli asinsvadu tīrīšanai. Kā tāda pudeļu birste, kas iztīra asinsvadus. Sākumā mazākās devās, jo var pat sākties reiboņi, asinsvadi paliek tīrāki, strauji iedarbojoties, var sagaidīt visādus brīnumus. Jālieto mēreni vairākas nedēļas, tad ātri var sajust efektu,” saka pirtniece.

Vērtīgo mizu stāsts Mārai Tīmanei ar to vēl nav galā. Ir kārklu un liepu mizas, ko var izmantot, ne tikai ejot pirtī.

„Kārkli būs dabīgā antibiotika, ko var tējā likt, bet tikpat labi kārklu vicas var ņemt, mizot un taisīt vīkšķīšus. Ja viņos rit sulas un vēl nav lapas, var ļoti labi nomizot.

Arī tas, kam nav pirts, var ņemt vannā ar tādiem kā berzīšiem.

To pašu var darīt ar liepām, pie saknēm nāk atvases, kuras griež nost. Interesanti, ka liepa pat mazliet puto, var pat nomazgāties. Tad simtajā dienā var sasēt zirņus un spraust vicas par maikstēm, tad kaimiņi var brīnīties, kāpēc mizotas maikstes, bet tas ir blakus produkts,” stāsta pirtniece.

Tagad zied māllēpenes, tās var vākt ne tikai tējai, bet var arī samalt un likt skrubīšos ar sāli vai sodu. Māra nobaudījusi jau pirmos gaiļbiksīšu ziedus. Taču šajā laikā vēl var paspēt ievākt lazdu, papeļu un citus pumpurus.

Pirts skrubjos Māra Tīmane izmanto aptuveni 40 dažādus augus, katram piemeklējot tikai dažus, jo visus uzreiz nekad neizmanto.

„Kamēr nav lapu, spēks ir mizā un saknēs, kad lapas ir izplaukušas, spēks ir lapās, kad augs sāk ziedēt, spēks ir ziedā, kad briedina sēklas, spēks ir sēklā,” stāsta pirtniece.

Viņa uzsver: „Neatkarīgi no tā, ko un kā jūs izmantosiet – virtuvē, pirtī vai savas dzīves uzlabošanā –, ja tas nāks ar labu nodomu, ar nodomu, ka palīdzēs manā veselībā, jo domai ir liels spēks, – to var izmantot. Katru dienu dzīvot ar prieku, būt veseliem ar dabas spēku.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti