Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Andri Siliņu

Rīta Panorāma

Senās mūzikas festivāls

Latvijā iegūtais minerālūdens veidojies pirms 20 000 gadu

Zinātnieki: Latvijas minerālūdens var sacensties ar pasaules populārākajiem zīmoliem

Latvija ir minerālūdens lielvalsts, tomēr mēs paši šo dabas bagātību nemākam izmantot, tā secinājuši Latvijas jaunie zinātnieki, kuri izpētījuši mūsu valsts zemes dzīles.

Latvijas dabas bagātība slēpjas zemes dzīlēs zem mūsu kājām – ūdenī.

Pie šāda secinājuma nonākuši Latvijas jaunie ģeoloģi uz zinātnieki, kuri īsteno projektu “Latvijas dzīļu atklājēji”. Jaunie censoņi uzskata, ka Latvija ir minerālūdens lielvalsts. Mūsu zemē pieejamais minerālūdens ir citādāks, bet nebūt nav sliktāks par, piemēram, slaveno "Boržomi".

"Mēs noskaidrojām, ka Rīgas apkārtnē 410 metru dziļumā ūdens varētu būt vairāk nekā 20 000 gadu vecs. Ja paskatāmies, kas bija pirms 20 tūkstošiem gadu, tad tas bija ledus laikmets. Mēs varam izrēķināt to, ka šis ūdens ir nolijis pirms 20 tūkstošiem gadu, lēnā garā filtrējies cauri iežiem un bagātinājies ar minerālvielām, kas ir zem zemes. Bet, piemēram, kalnu reģionos šis vecums ir īsāks, tie parasti ir 30 gadi, varbūt līdz 100 gadiem," skaidro vides zinātniece Inga Retiķe.

Latvijas vietējais ūdens ir radies tad, kad vēl nebija nekādas rūpniecības un vides piesārņojumu. Kamēr daudzi citi pasaulē labi izreklamēti un populāri minerālūdeņi ir krietni vien jaunāki.

"Es zinu, ka citi ūdens ražotāji lepojas, ka viņu ūdens ir 15 – 30 gadus vecs, tas ir kopš brīža, kad lietus nolīst uz zemes, līdz brīdim, kad viņš tiek iepildīts pudelē," sacīja ģeologs Jānis Bikše.

Dabīgā minerālūdens ražotāji, kas iegūst ūdeni no artēziskajiem urbumiem, Latvijā skaitāmi uz vienas rokas pirkstiem. Jauno zinātnieku pētījums rāda, ka šai biznesa nozarei varētu būt liels potenciāls. Latvijai vienkārši jāstrādā pie savu tīro ūdeņu reklāmas pasaulē.

"Mēs vienkārši neapzināmies mūsu bagātības, jo Pārtikas un veterinārajā dienestā reģistrēti vien seši dabīgā minerālūdens ieguves punkti, bet, ja mēs apskatāmies reģionos, tajā pašā Valmierā, kur jau minerālūdeni iegūst, šis ūdens jau 200 metru dziļumā ir ļoti kvalitatīvs, citviet tas ir vēl mazliet seklāk, citviet dziļāk, piemēram, Liepājā ir gandrīz kilometrs. Katrā punktā ir iespējams atrast ideāli piemērotus ūdeņus, kurus būtu ekonomiski izdevīgi izplatīt," raidījumam "Rīta Panorama" pavēstīja zinātniece Retiķe.

Latvija nekad nevarēs kļūt par naftas ieguves vai dažādu dārgmetālu lielvalsti, jo mums vienkārši šo dabas resursu nav, tomēr kļūt par minerālūdens lielvalsti Latvijai esot potenciāls, ja pie tā tiks strādāts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti