Stāsti

Brīdina par viltus e-veikaliem un aviobiļešu pārdošanas lapām

Stāsti

Ziemassvētku iepirkšanās drudzis ļauj piepelnīties pensionāriem un invalīdiem

Ziemeļnieki tumšo laiku pārvar ar pretdepresijas lampām un apskāvieniem

Ziemeļnieki tumšo laiku pārvar ar pretdepresijas lampām un apskāvieniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 9 mēnešiem.

Ziemeļos cilvēki pašlaik cīnās ar neuzvaramo tumšo laiku, kas ziemā nomāc un nogurdina – gan fiziski, gan garīgi. Pozitīvu enerģiju visai dienai dod Somijā iecienītās pretdepresijas lampas. Zinātnieki mudina ziemeļniekus šajā laikā ilgāk un biežāk apskauties, kam der arī mājdzīvnieki.

Somijā Saules gaisma iespējama nepilnas sešas stundas. Somi, tāpat kā citu ziemeļzemju iedzīvotāji, cieš no tumšā gadalaika izraisītajām garastāvokļa maiņām. Daudzi ieslīgst depresijā.

Latviete Juliana Hazāne, kura Somijā dzīvo 15 gadus un tur izveidojusi jogas skolu, pastāstīja, ka ziemas laikā jutusies nekomfortabli arī Latvijā – jau pirms pārcelšanās uz Somiju. Pie somiem Juliana iemācījusies, ka auksta laika nav. Ir tikai nepareizi saģērbtas drēbes kārtas. Taču tumšā perioda garums uz Julianu ir atstājis negatīvu ietekmi.

"Somijā problēma ir tumsa. Ar to tumsu ir jādzīvo seši mēneši. Latvijā varbūt tie ir divi mēneši, un tad jau kaut kāds gaišumiņš un saulīte un pavasaris nāk.

Bet Somijā tas ir gandrīz pusgads tādā pusmiegā vai ziemas miegā. Es to ļoti izjūtu," atzina Juliana.

Orhūsas universitātes (Dānija) pētījums mudina iziet ārā un kustēties tieši ziemas dienas visgaišākajā brīdī. Dānijā tumšā gadalaika negatīvā ietekme visretāk novērota tiem, kas ziemā strādā un kustas āra apstākļos. Dāņu novērojumus apstiprina arī Juliana.

"Kustība ziemas tumšajā laikā ir kaut kas ļoti svarīgs. Ja tu pavadi visu dienu ofisā un sēdi pie datora ar sastingušu ķermeni un ierautiem pleciņiem, asinsrite un vielmaiņa palēninās. Lai to visu kaut kā atgūtu, vajag iziet ārā. Es pat nezinu, kas ir labāk, aiziet uz jogas nodarbību vai apiet kādu riņķīti ārā apkārt savam kvartālam.

Bonusam var ieiet pirtī un ielēkt āliņģī. Tas būs kārtīgs šoks sistēmai, un tā to var restartēt, lai tur viss pamostas, tas iedod enerģiju," teica Juliana.

Sezonālās depresijas novēršanas nolūkos somi savās mājās lieto īpašas šim nolūkam ražotas un sertificētas spilgtas dienasgaismas lampas. Ieteicamais periods lampu lietošanai ir no oktobra līdz februārim. Cilvēkiem ar tieksmi uz depresiju speciālisti iesaka lampas lietot jau septembrī.

Īpašās antidepresijas lampas nevajadzētu jaukt ar parastām dienasgaismas lampām, kuru gaismas stipruma līmenis sasniez 500 luksus. Pretdepresijas lampai šis rādītājs ir vismaz 2500 luksu, lielai daļai veikalos iegādājamo pretdepresijas lampu tas ir desmit tūkstoši luksu.

Šādas lampas gaismā, vēlams jau no paša rīta pēc pamošanās, jāpavada 15 līdz 30 minūtes. Regulāra lampas lietošana kompensē trūkstošo dabīgo dienasgaismu. Šādas lampas Somijā daudziem pieejamas arī darbavietās. 

Somijas Veselības un labklājības institūta pētījums apliecina, ka spilgtā dienasgaismas lampa stabilizē ēstgribu, miegu un garastāvokli.

Piemēram, ziemā raksturīgo kāri uz saldumiem iespējams mazināt, lietojot spilgto gaismu.

Vairāki ziemeļzemju pētījumi atgādina, ka tumšajā gadalaikā ir jāģērbjas silti, kā arī jālieto silti dzērieni. Pozitīvu ietekmi uz garastāvokļa traucējumiem atstāj pat siltas tējas krūzes turēšana rokās.

Savukārt Ālto universitātes zinātnieku pētījums atgādina sen zināmas patiesības par fiziskās tuvības brīnumaino spēku. Ziemā draugu samīļošanu un apskāvienus iesaka paildzināt vismaz līdz divdesmit sekundēm. Tas aktivizē labsajūtas hormonus un uzmundrina abas darbībā iesaistītās puses.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti